Recenzja Sony Xperia XA1 Plus

APARAT

Aparat główny w Xperii XA1 Plus ma matrycę 23 Mpix i przysłonę f/2.0. Wykonuje on fotografie dobrej jakości z naturalnymi kolorami, chociaż – jak dla mnie – są one za mało nasycone. Dodatkowo zdjęcia są dość szczegółowe, chociaż po przybliżeniu liczba  ostrych elementów mocno spada. Czasem nawet wydaje się, że całość jest lekko zamglona.

Przy wykonywaniu zdjęć nocnych trzeba mieć na uwadze, że są one rejestrowane dłuższą chwilę, więc łatwo o rozmazania. Fotografie nie charakteryzują się jednak zbyt dużą ilością szczegółów, ale na szczęście kolory są stosunkowo dobre.

Na przodzie umieszczono z kolei kamerkę o matrycy 8 Mpix. Zdjęcia nią wykonane charakteryzują się całkiem niezłą jakością i dobrymi kolorami. Kąt widzenia jest wystarczający, żeby zrobić selfie w kilka osób. Ogólnie mówiąc, jesteśmy w stanie wykonać całkiem niezłe fotografie.

Aplikacja aparatu ma kilka ciekawych trybów. Jest lepsza automatyka, tryb profesjonalny, efekt kreatywnym (kilka filtrów zmieniających głównie kolorystykę zdjęć), efekt AR (dodawanie różnych postaci na nasze zdjęcia), Timeshift Burst (pozwala wybrać najlepsze zdjęcie z w sumie 60 zdjęć wykonanych w serii), panorama oraz Sound Photo (zdjęcie połączone z krótkim nagranym dźwiękiem). Warto dodać, że filmy rejestrowane tym smartfonem mogą mieć maksymalnie rozdzielczość Full HD z prędkością zapisu 30 klatek na sekundę.

AKUMULATOR

W Sony Xperii XA1 Plus umieszczono akumulator o pojemności aż 3430 mAh. Trzeba przyznać, ze sprawdza się on znakomicie i pozwala na bezproblemowe korzystanie z urządzenia przez co najmniej jeden cały dzień bez konieczności podłączania go do ładowarki w międzyczasie. Wszystko zależy od naszej intensywności użytkowania.

W trybie mieszanym (Wi-Fi i transmisja danych po połowie, jasność podświetlenia ekranu ustawiona na połowę, pełna synchronizacja) smartfon wytrzymuje około 6,5 godziny na wyświetlaczu (SoT, Screen on Time). Możemy ten czas wydłużyć jeszcze bardziej poprzez ciągłe korzystanie z Wi-Fi. W takim przypadku udało mi się osiągnąć wyniki na poziomie nawet od 8 do 8,5 godziny na wyświetlaczu. Jest to rewelacyjny wynik, który często pozwoli na używanie urządzenia bez konieczności doładowywania go w międzyczasie przez około dwa dni.

Smartfon ładuje się przy użyciu ładowarki ze złączem USB Typu C. Warto dodać, że Xperia XA1 Plus obsługuje szybkie ładowanie. Niestety, odpowiednią ładowarkę trzeba dokupić na własną rękę. Kolejnym ciekawym dodatkiem jest technologia Qnovo Adaptive Charging, która dostosowuje natężenie prądu podczas ładowania, żeby zwiększyć żywotność akumulatora. Wygląda to tak, że część baterii jest ładowana z normalną prędkością, a pod koniec prędkość zwalnia.

PODSUMOWANIE

Sony Xperia XA1 Plus kosztuje około 1600 złotych. Wszystko super, tylko jest jeden mały „problem” – aktualnie smartfon nie jest dostępny w wolnej dystrybucji, można go kupić tylko w sieci Plus.

Jeśli jednak zdecydujecie się na jego zakup, to powinniście być zadowoleni – jest to płynnie działający sprzęt z całkiem niezłymi aparatami i świetnym akumulatorem. Dodatkowo ramki po bokach wyświetlacza, w odróżnieniu od górnej i dolnej, są bardzo wąskie, co może się podobać.

Moim zdaniem Xperia XA1 Plus jest ciekawym smartfonem, ale pownna kosztować nieco mniej. Jest to dobre urządzenie, ale biorąc pod uwagę ograniczoną dostępność, niezbyt rewolucyjny wygląd i system, który nie ma w sobie zbyt wielu dodatków, nie jest to jakaś wybitnie atrakcyjna propozycja. Szczególnie, że tak na dobrą sprawę sprzęt nie oferuje niczego, czego nie znaleźlibyśmy w innych, często tańszych, konkurencyjnych propozycjach.

Według mnie, Xperia XA1 Plus nie jest na tyle atrakcyjnym smartfonem, żeby z wielką niecierpliwością wyczekiwać, aż pojawi się on w wolnej dystrybucji. Obecnie bowiem można znaleźć sporo konkurencyjnych urządzeń, które dają nam więcej możliwości.

Dajcie koniecznie znać w komentarzach, co sądzicie o Xperii XA1 Plus i czy bylibyście zainteresowani jej zakupem.

Co prawda testowana Xperia XA1 Plus nie jest dostępna u naszego Partnera, ale poszukując nowego smartfona warto udać się na stronę Komputronika i przejrzeć jego ofertę.

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie, skaner linii papilarnych
3. Aparat. Bateria. Podsumowanie

Recenzja Sony Xperia XA1 Plus
WYŚWIETLACZ
8
DZIAŁANIE, PŁYNNOŚĆ, WYDAJNOŚĆ
9
OPROGRAMOWANIE
7
AKUMULATOR
9
MULTIMEDIA
8
PORTY, ZŁĄCZA, ŁĄCZNOŚĆ
9
APARATY
8
JAKOŚĆ WYKONANIA
8
WZORNICTWO
7
Ocena użytkownika0 głosów
0
Zalety
Płynnie działający system
Świetny akumulator
USB typu C
Przyzwoite aparaty
Precyzyjny skaner linii papilarnych
Wady
Ogromne ramki od góry i od dołu
Bardzo ograniczona dostępność
Mało funkcjonalny system
8.1
OCENA