Recenzja Lenovo Tab 4 8 Plus – dawno nie miałam w rękach tak kompletnego tabletu

Szkoda tylko, że na jego premierę w Polsce musieliśmy czekać pół roku

Działanie, oprogramowanie

Tablet zawsze służy mi do specyficznych zadań. Nie traktuję go jako narzędzia pracy, bo wprowadzanie na nim tekstu do wygodnych nie należy – chyba, że postawimy go przed sobą poziomo i podłączymy zewnętrzną klawiaturę, wtedy tak, ale trzymając w rękach pionowo raczej pisanie mejli czy wpisów odpada (wierzcie mi, w takim scenariuszu lepiej sprawdzi się nawet smartfon – jest po prostu bardziej komfortowo). Tablet to dla mnie narzędzie do konsumowania treści multimedialnych, oglądania Netflixa, przeglądania YouTube i kontaktu ze światem na portalach społecznościowych. I w tych zadaniach Lenovo Tab4 8 Plus sprawdza się bardzo dobrze.

Wszystko za sprawą ośmiordzeniowego procesora Qualcomm Snapdragon 625 o częstotliwości taktowania 1,4 GHz z Adreno 506, 3 GB RAM oraz Androida 7.1.1 Nougat. Co ciekawe, podczas dość długich testów tego modelu (drogie Lenovo, wybaczcie!), pojawiły się aż dwie dość spore aktualizacje oprogramowania i muszę przyznać, że z każdą kolejną urządzenie działało coraz lepiej. Faktem jest jednak, że Snapdragon 625 to tylko średnia półka i nie ma co spodziewać się po nim cudów, ale do typowo kanapowych zadań spokojnie wystarcza. Zresztą, potwierdzają to również wyniki uzyskiwane przez ten tablet w testach syntetycznych.

Benchmarki:
AnTuTu: 62682
Quadrant: 25899
GeekBench 4:
single core: 869
multi core: 4276
3DMark:
Ice Storm: 12403
Ice Storm Extreme: 8209
Ice Storm Unlimited: 13722

Jak się domyślacie, przy takich wynikach i oferowanych parametrach, pograć oczywiście też można. Sprawdziłam to na przykładzie Asphalt 8: Airborn, Dead Trigger 2 i Real Racing 3 – rozgrywka była płynna, choć miejscami był zauważalny spadek liczby klatek.

Jeśli chodzi o samo oprogramowanie, mamy tu nieco zmodyfikowanego Androida z nakładką od Lenovo. Wraz z nią nie są widoczne jakieś straszne zmiany wizualne, są natomiast dodane preinstalowane aplikacje Lenovo w postaci SHAREit i SYNCit, jak również ustawienia głośników Dolby, Duo, menadżer plików, rejestrator dźwięków czy Skype. Oczywiście nie zabrakło też kalendarza, kalkulatora, kontaktów i innych tego typu mniejszych programów oraz zestawu aplikacji – zarówno od Microsoftu, jak i od Google.

W ustawieniach dodatków nie ma zbyt wielu i są to te, które znamy z Androida. Jest przydatna możliwość tworzenia kont użytkowników, zaplanowane włączanie/wyłączanie urządzenia czy drukowanie. Co istotne jednak, nie zabrakło również miejsca dla wybudzania ekranu podwójnym tapnięciem.

Jest też tryb dziecka, za pomocą którego możemy ustawić konto dla naszej pociechy z czasowym ograniczeniem dostępu do tabletu. Co jest fajne to fakt, że po przejściu do tego trybu do dyspozycji mamy masę gier i filmów edukacyjnych dla najmłodszych.

Zaplecze komunikacyjne

  • LTE z możliwością wykonywania połączeń telefonicznych: modem sieci komórkowej oznacza zwiększoną mobilność tabletu i sprawdza się naprawdę dobrze – brak problemów z zasięgiem tam, gdzie ich być nie powinno. Co ważne, tablet umożliwia dzwonienie i wysyłanie SMS-ów – jakość jest w mojej opinii dość średnia, ale podłączając do niego jakiekolwiek słuchawki sytuacja się poprawia,
  • WiFi, Bluetooth, GPS: wszystkie moduły działają bez zastrzeżeń; dual SIM umożliwia korzystanie z dwóch kart SIM lub jednej SIM i dodatkowo karty pamięci,
  • port USB typu C: rzadki, żeby nie powiedzieć bardzo rzadki port spotykany w tabletach. Producenci wciąż stosują microUSB, podczas gdy standardem powinien sukcesywnie stawać się właśnie USB C. Miło, że Lenovo w tym przypadku się postarało. W dodatku pozytywny jest jeszcze jeden akcent – można do niego podłączyć pendrive’a,
  • slot kart microSD: bardzo przydatny dodatek w przypadku tabletu, w którym do dyspozycji użytkownika z 16 GB zostaje ok. 8,97 GB.

Test pamięci systemowej – AndroBench:
– szybkość ciągłego odczytu danych: 267,59 MB/s,
– szybkość ciągłego zapisu danych: 46,92 MB/s,
– szybkość losowego odczytu danych: 34,04 MB/s,
– szybkość losowego zapisu danych: 9,86 MB/s.

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie. Zaplecze komunikacyjne
3. Głośniki. Czytnik linii papilarnych. Aparat. Bateria. Podsumowanie

Lenovo Tab4 8 Plus możecie kupić m.in. w Komputroniku.