Recenzja Lenovo Legion Y530-15ICH - mocny brzydal :) - Tabletowo.pl

Recenzja Lenovo Legion Y530-15ICH – mocny brzydal :)

Dołącz do dyskusji 0

Przygotowując się do napisania recenzji laptopa Lenovo Legion Y530-15ICH w pamięci miałem niedawny test innego komputera tego producenta, modelu IdeaPad 330-17ICH. Oba komputery dzielą sporą część specyfikacji: identyczny procesor, bardzo podobna karta graficzna, identycznej pojemności pamięć operacyjna i masowa. Zarazem trudno je nazwać identycznymi – i nie chodzi tu tylko o wygląd. Po trzech tygodniach użytkowania czas na podsumowanie podobieństw, różnic i wrażeń.

Specyfikacja techniczna Lenovo Legion:

 • model: 81FV00JQPB
 • ekran: LCD 15,6″ z podświetleniem LED, 1920×1080 pikseli, matryca IPS 144 Hz, 300 nit,
 • procesor: sześciordzeniowy / dwunastowątkowy Intel i7-8750H (2.2 GHz, 4.10 GHz Turbo, 9 MB Cache),
 • karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1050Ti 4 GB GDDR5,
 • zintegrowana karta graficzna: Intel UHD Graphics 630,
 • dysk twardy: SSD NVMe M.2 256 GB,
 • pamięć: 8 GB DDR4 2666 MHz z możliwością rozbudowy do 16 GB,
 • złącza: 1 x USB typ C, 3 x USB 3.1, HDMI 2.0, mini DisplayPort 1.4,
 • komunikacja: LAN, WiFi IEEE 802.11ac, Bluetooth,
 • wymiary: 365 x 260 x 24,2 mm,
 • waga: 2,3 kg,
 • akumulator: Li-Ion, 52,5 Wh,
 • inne: podświetlana klawiatura.

W zestawie znajduje się zasilacz o mocy 135 W. Cena komputera na dzień publikacji recenzji wynosi ~4799 zł

Tabletowo.pl Recenzja Lenovo Legion Y530-15ICH - mocny brzydal :) Laptopy Lenovo Recenzje Windows

A imię jego Legion

Konstrukcja i wzornictwo

Gdybym miał podsumować swoje pierwsze wrażenie po wyjęciu komputera z pudełka, to było by to: brzydki jak noc listopadowa. Drugie wrażenie nie jest zresztą o wiele lepsze – właściwie nie ma w maszynie nic takiego, co by powodowało, że się chce go kupić – masa kantów, wszędzie plastik, na szczęście dobrej klasy. Laptop ma dość nietypową konstrukcję z zawiasem ekranu umieszczonym na górnej części obudowy w pewnej odległości od tylnej krawędzi. Maksymalne wychylenie ekranu to 180 stopni – można go całkowicie wyłożyć do tyłu. Tylna krawędź została wykorzystana na porty – wszystkie są właśnie tam, poza pojedynczymi portami USB 3.1 na bocznych krawędziach.

Tabletowo.pl Recenzja Lenovo Legion Y530-15ICH - mocny brzydal :) Laptopy Lenovo Recenzje Windows

Wentylatory

Dół komputera kryje za metalową siatką dwa duże wentylatory układu chłodzenia – wloty powietrza znajdują się z dołu oraz z boków maszyny, a wyloty z tyłu. Metalowa siatka z filtrem choć wygląda jakby była zamontowana na jeden wkręt, jest w istocie integralną częścią dolnej części obudowy – rozkręcenie do czyszczenia wymaga demontażu całości, niemniej nie jest to nic skomplikowanego. Na dolnej, przedniej krawędzi obudowy, znalazły się maskownice firmowanych przez Harman-Kardon głośników.

Matryca o wielkości 15,6″ została umieszczona w obudowie o wąskich ramkach bocznych i górnej – z kolei dolna jest szeroka, nietypowo, i kryje stereofoniczny mikrofon oraz kamerę, co nie wydaje się najszczęśliwszym pomysłem – by kamera miała jakiś sensowny kąt widzenia ekran musi być dość mocno odchylony, a i rozmówca obserwowany nieco z dołu z reguły nie prezentuje się najlepiej. Lokalizacja mikrofonu zwiększa podatność na przechwytywanie głosów klawiatury – choć w moim przypadku nie okazało się to akurat wielkim problemem.

Klawiatura zastosowana w Legionie Y530 jest dobrze wyprofilowana, ma skok 1,7 mm i jest podświetlana na biało, z możliwością dwustopniowej regulacji jasności. W układzie klawiatury wyróżniają się duże klawisze kursorów oraz przesunięty o wiersz do góry blok numeryczny, z bardzo nietypowo położonymi klawiszami NumLock i operatorami +,-,* i pozbawiona klawisza Enter. Pod klawiaturą znalazł miejsce dość przeciętnej wielkości touchpad z wydzielonymi klawiszami. Niestety, plastik wokół klawiatury bardzo łapie odciski palców – po kilku godzinach używania wygląda naprawdę słabo.

Tabletowo.pl Recenzja Lenovo Legion Y530-15ICH - mocny brzydal :) Laptopy Lenovo Recenzje Windows

Funkcjonariusz Wizytuj Niewiernych z Wyjaśniającymi Broszurami

Ekran

Za wyświetlanie obrazu odpowiada matowa matryca IPS o przekątnej 15,6″ i nietypowo wysokim maksymalnym odświeżaniu 144 Hz. Przy rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli system domyślnie proponuje skalowanie ustawione na 125% i tak też użytkowałem przez większą część czasu – ale elementy na ekranie są wystarczającej wielkości również, gdy skalowanie jest wyłączone. Wg danych producenta matryca ma maksymalną jasność 300 nitów i jest w stanie reprodukować 72% przestrzeni barwnej sRGB. Nie mając kolorymetru nie mogę, co prawda, tych danych zweryfikować, lecz kolory wyglądają zupełnie nieźle; co więcej, tablica kalibracyjna, którą się posiłkuję przy testach, wykazała poprawną reprodukcję barw już przy ustawieniu jasności ekranu na 50%, optimum uzyskując mniej więcej przy 75% i to bez konieczności jakiejkolwiek programowej korekty gammy – ogromna różnica w porównaniu z IdeaPadem 330-17ICH, gdzie użyteczna była tylko jasność maksymalna i ze dwa oczka poniżej i gdzie ustawienia gammy pozostawiały nieco do życzenia nawet po kalibracji.

Nie udało mi się stwierdzić migotania ekranu podczas zmieniania jasności – jeśli producent posiłkuje się przy tym techniką PWM, to na tyle szybką, że kamera filmująca w przyspieszonym tempie nie zdołała tego zarejestrować.

Tabletowo.pl Recenzja Lenovo Legion Y530-15ICH - mocny brzydal :) Laptopy Lenovo Recenzje Windows

Wydech i porty

Porty

Zestaw portów, w jaki wyposażony został Legion, należy do dość bogatych. Lewy bok kryje gniazdo combo mini-jack 3,5 mm oraz port USB 3.1. Także na prawym boku znalazł się pojedynczy port tego samego typu. Pozostałe porty są na tylnej krawędzi – jest charakterystyczne dla Lenovo prostokątne gniazdo zasilania, RJ-45, porty USB 3.1 i USB-C. Jest także HDMI 2.0 i mini DisplayPort 1.4 – wersje portów o tych numerach umożliwiają bezproblemową obsługę monitorów UHD oraz wyższych częstotliwości odświeżania. Co ważniejsze, obsługują wersję szyfrowania HDCP 2.2 potrzebną Netlixowi, by udostępnić wideo w 4K. Jest też otwór blokady Kensington. Dziwi natomiast brak czytnika kart – zwłaszcza, że miejsca akurat nie brakuje, a taka mocna maszyna dość często może – poza grami – służyć też do obróbki zdjęć czy wideo. Konieczność zrzucania materiału kablem lub zastosowania w tej sytuacji dodatkowego czytnika jest dość irytująca.

Tabletowo.pl Recenzja Lenovo Legion Y530-15ICH - mocny brzydal :) Laptopy Lenovo Recenzje Windows

Podświetlenie klawiatury

Klawiatura i TouchPad

Klawiatura pracuje cicho i bardzo pewnie, moment wciśnięcia jest doskonale rozpoznawalny. Podświetlenie ma dwa stopni jasności – niezależnie od ustawienia białe światło nie męczy oczu nawet przy długim pisaniu. Pisałoby się na tej klawiaturze doskonale, gdyby nie pewien haczyk – blok numeryczny jest przesunięty o wiersz w górę, by zmieścić poniżej pełnowymiarowe kursory. Zaowocowało to przedziwnym układem klawiszy, w którym wbrew wszelkim zasadom zdrowego rozsądku, logiki i przyzwyczajeniom operatory arytmetyczne są pozamieniane miejscami, NumLock jest POD blokiem numerycznym, a klawisza Enter do wprowadzania większych liczb kolumn cyfr nie ma w ogóle. Po trzech tygodniach prób przyzwyczajenia się muszę z całą stanowczością stwierdzić – tego się nie da używać bez frustracji. Już nawet nie mówię o pisaniu bezwzrokowym (zupełnie niemożliwym w moim przypadku), ale nawet patrząc na klawiaturę myliłem się nieustannie. Wpisanie cudzysłowów drukarskich okazywało się mordęgą (robię to na pamięć, wpisując kod numeryczny z Altem), nie mówiąc już o próbie zapanowania nad arkuszem kalkulacyjnym. Reasumując, nie chcę tu mówić, co bym najchętniej zrobił pomysłodawcy takiego układu. Przy tym pomyśle dość przeciętny touchpad maszyny to pikuś.

Tabletowo.pl Recenzja Lenovo Legion Y530-15ICH - mocny brzydal :) Laptopy Lenovo Recenzje Windows

A skoro już o touchpadzie mowa, to działa całkiem nieźle, a jego najpoważniejszą wadą jest stosunkowo mały rozmiar. Przyzwyczaiłem się do dużych płytek dotykowych, które całe działają jako przycisk i konieczność adaptacji do wydzielonych klawiszy nie była zbyt komfortowa, tym bardziej, że przyciski reagują dość ciężko. Na plus zaliczam, iż podczas gry touchpad nie reagował nadwrażliwie na dotyk i nie musiałem go wyłączać w World of Warships, by uniknąć lokowania salw burtowych w innych członkach zespołu.

Spis treści

8.5 Ocena (1-10)

Plusy
 • Sześciordzeniowy, dwunastowątkowy procesor 8 generacji o bardzo dobrej wydajności
 • Efektywne chłodzenie
 • Bardzo szybki SSD
 • Grafika o wydajności wystarczającej do obsługi nowych gier
 • Ekran IPS z niezłym odwzorowaniem kolorów, dobrą jasnością i odświeżaniem 144 Hz
 • Porty HDMI i mDP w wersjach umożliwiających przekazywanie obrazu UHD z HDCP 2.2
 • Białe podświetlenie klawiatury
 • Bardzo dobra kultura pracy pod niewysokim obciążeniem
 • Gwarancja Lenovo Premium Care
Minusy
 • Estetyka laptopa przypomina rozdeptaną jaszczurkę
 • Układ klawiatury numerycznej jest zaprojektowany przez pijanego pawiana
 • Pod wysokim obciążeniem wentylatory usiłują zmusić maszynę do odlotu
 • Mały touchpad z twardo pracującymi przyciskami
 • Kamera położona pod ekranem
 • Głośniki mogłyby być umieszczone w szczęśliwszym miejscu
 • Obudowa wokół klawiatury bardzo łapie odciski palców
Dodaj swoją recenzję  |  Read reviews and comments

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona