Recenzja tabletu Pocketbook Surfpad 2 7″

Recenzja tabletu Pocketbook Surfpad 2 7"

Na targach IFA 2013 w Berlinie firma PocketBook zaprezentowała dwa urządzenia z serii Surfpad 3: 7,85- i 10,1-calowe. Jak łatwo wywnioskować, wśród nowości nie było 7-calowego produktu. Skoro tak, miłośnikom tej właśnie przekątnej pozostało zadowolenie się urządzeniem z poprzedniej serii z portfolio PocketBook, mianowicie Surfpad 2 7″, który ostatnio trafił do sprzedaży w Polsce. Urządzenie trafiło w me ręce, bym mogła sprawdzić, jak się prezentuje i jak działa. Poznajcie PocketBook Surfpad 2 7″, którego cena w Polsce wynosi niecałe 500 złotych.

Jakie parametry otrzymujemy za tak niską kwotę (powiedzmy sobie szczerze: nie jest to wcale dużo)? Spójrzmy:
– ekran IPS 7″ 1280 x 800 pikseli,
– dwurdzeniowy procesor Rockchip RK3066 o częstotliwości taktowania 1,5GHz,
– Android 4.1 Jelly Bean,
– 1GB RAM,
– 8GB pamięci wewnętrznej,
– port microUSB,
– wyjście miniHDMI,
– slot kart microSD,
– 3.5 mm jack audio,
– akumulator o pojemności 4000 mAh,
– kamerka VGA,
– WiFi,
– wymiary: 120 x 113 x 9,9 mm,
– waga: 300 g.

Recenzja tabletu Pocketbook Surfpad 2 7"

Pierwsze wrażenia

Do testu każdego taniego tabletu podchodzę z dystansem, choć za każdym razem powtarzam sobie, że nie mogę być uprzedzona do urządzenia patrząc przez pryzmat jego ceny. Wielokrotnie bowiem producenci sprzętu za ok. 500 złotych udowadniali, że w tej kwocie można sprzedawać ciekawy sprzęt, mający jednak niewielkie mankamenty – a to w jakości wykonania, a innym razem w działaniu. Jak jest w przypadku Surfpad 2 7„?

Pierwsze wrażenie tablet ten sprawia bardzo dobre. Dzięki stosunkowo niewielkim wymiarom (120 x 113 x 9,9 mm) i odpowiedniej wadze (300 g), dobrze trzyma się go w dłoniach, a lekko gumowany tylny panel obudowy, charakteryzujący się nietypową teksturą, zapobiega wyślizgnięciu się produktu z rąk. Do tego wszystkiego dochodzi świetna jakość wykonania, do której naprawdę nie można się przyczepić. Wszystkie elementy obudowy są ze sobą idealnie spasowane, nic nie trzeszczy w dłoniach, nie odstaje, itd.

Recenzja tabletu Pocketbook Surfpad 2 7"

Moją uwagę zwróciła budowa tabletu, a właściwie plastikowa ramka ciągnąca się dookoła krawędzi urządzenia, która lekko zachodzi na ramkę okalającą ekran. Jest to rzadko spotykane rozwiązanie – i mimo, że nie wpływa ani na komfort użytkowania sprzętu, ani jakoś szczególnie na wrażenia wizualne, warto się temu przyjrzeć.

Pocketbook Surfpad 2 7″ prezentuje się bardzo przyzwoicie i nawet dość szerokie ramki dookoła wyświetlacza (szersze przy prawym i lewym boku, węższe – przy górnej i dolnej krawędzi) nie powinny zniechęcić nas przed sprawdzeniem jego możliwości. Natomiast obudowa, mimo, że bardzo ją polubiłam za świetną przyczepność i poręczność, ma u mnie jeden wielki minus – wprost uwielbia zbierać odciski palców, co widoczne jest na wielu zdjęciach w niniejszej recenzji.

Recenzja tabletu Pocketbook Surfpad 2 7"

W przypadku Surfpad 2 7″ mamy do czynienia z 7-calowym tabletem, którego pozycją domyślną jest poziom. Właśnie w tą stronę umieszczone zostały wszelkie napisy, w tym logo mieszczące się pod dłuższą krawędzią ekranu oraz to znajdujące się na obudowie urządzenia – z tyłu. Również kamerka na to wskazuje – ta umieszczona została w centralnej części ramki nad ekranem. Nie bez znaczenia są również głośniki, które kryją się w dwóch niewielkich otworkach – po lewej i prawej stronie wyświetlacza.

W moje ręce trafiła wersja ciemna (przez producenta określona jako ciemnoszara, dla mnie to raczej czarna), w sprzedaży natomiast są dostępne jeszcze dwie: czerwona i ciemnoniebieska. W zestawie z tabletem otrzymujemy: kabel USB z adapterem sieciowym oraz papierki w postaci gwarancji i podręcznika użytkownika.

Recenzja tabletu Pocketbook Surfpad 2 7"

Porty, złącza

Skoro już wiemy, że tablet wizualnie może się podobać (nic szczególnego, ale prostota często przyciąga), a jego jakość wykonania jest idealna, warto przyjrzeć się oferowanym portom i złączom. Lewa krawędź urządzenia, jak również dolna, nie zawierają w sobie nic – są całkowicie puste. Na górnej z kolei mieszczą się błyszczące i dobrze wyczuwalne przyciski do regulacji głośności, natomiast prawy bok tabletu został zagospodarowany w całości. Znajdziemy tu diodę powiadamiającą, port microUSB, 3.5 mm jack audio, wyjście miniHDMI oraz slot kart microSD.

Recenzja tabletu Pocketbook Surfpad 2 7"

Porty i złącza:
– slot kart microSD: karta chowa się w obudowie, nie wystaje,
– wyjście miniHDMI: bez problemów przenosi obraz i dźwięk na duży ekran telewizora,
– port microUSB: w testowym modelu występowały problemy z portem – raz ładował, innym razem nie. Wyglądało to trochę tak, jakby jego działanie zależało od jego „widzi mi się”, ale w grę wchodziło raczej niestabilne osadzenie wtyczki w porcie; port umożliwia podłączenie akcesoriów peryferyjnych, takich jak myszki, klawiatury, zewnętrzne pamięci masowe i zewnętrzne modemy 3G,
– dioda powiadamiająca – miga na zielono podczas ładowania urządzenia.

Recenzja tabletu Pocketbook Surfpad 2 7"

Urządzenie osiągnęło następujący wynik w Atto:

Recenzja tabletu Pocketbook Surfpad 2 7"

Wyświetlacz

Jeszcze do niedawna 1280 x 800 pikseli było standardową i najwyższą rozdzielczością 7-calowych ekranów w tabletach. Sytuacja zmieniła się kilka miesięcy temu wraz z premierą modelu Nexus 7 2013, który może się pochwalić matrycą 1920 x 1200 pikseli. Nie zmienia to jednak faktu, że 1280 x 800 w produkcie za 500 złotych to i tak bardzo dobry wynik. Tym bardziej, że taka rozdzielczość doskonale sprawdza się podczas codziennego korzystania z urządzenia. Podczas przeglądania stron internetowych czy czytania PDF-ów czcionki są gładkie i czytelne – co prawda nie aż tak, jak w Nexusie 7, ale i tak nie można mieć do nich żadnych zastrzeżeń.

Zastosowanie matrycy oferującej technologię IPS było strzałem w dziesiątkę. Dzięki niej odwzorowanie kolorów stoi na bardzo dobrym poziomie (choć wyświetlane barwy są bardziej ciepłe niż naturalne), a kąty widzenia wprost doskonałe. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, by oglądać treści multimedialne na ekranie Surfpada 2 7″ w towarzystwie kilku osób.

Ekran urządzenia bardzo dobrze, szybko i precyzyjnie reagował na polecenia użytkownika. Sporadycznie zdarzały się jedynie sytuacje, w których coś nie zatrybiło, przez co zmuszona byłam ponownie kliknąć w ten sam link lub zdjęcie.

/dla zainteresowanych szczegółowymi informacjami o ekranach testowanych tabletów dobra wiadomość: właśnie zaprzyjaźniam się z kalibratorem

Recenzja tabletu Pocketbook Surfpad 2 7"

Działanie, oprogramowanie

Osoby przyzwyczajone do czterordzeniowych procesorów zarówno w smartfonach, jak i tabletach, aktualnie krzywo już patrzą na urządzenia dwurdzeniowe. Nie przesadzajmy jednak z tą krytyką dwóch rdzeni – w wielu przypadkach okazuje się bowiem, że to wystarcza. Tak też jest w przypadku Surfpad 2 7″. Sprzęt ten działa szybko i wydajnie, ale nie rewelacyjnie. Pamiętajmy jednak również o jego cenie, która nie przekracza 500 złotych. Jak na te pieniądze można być zadowolonym z jego działania.

Tym bardziej, że tablet się nie zacina. Działa stosunkowo płynnie podczas codziennego korzystania z niego. Czasem tylko zdarza się, że musimy nieco dłużej zaczekać na otwarcie się aplikacji czy przejście do kolejnej karty w przeglądarce i załadowanie strony. Przechodzenie pomiędzy poszczególnymi pulpitami domowymi następuje szybko i bezproblemowo.

Tablet działa pod kontrolą Androida 4.1.1 Jelly Bean, a na jego pokładzie znajdziemy następujące preinstalowane aplikacje: All things yummy, aparat, App Center, ArkMC, Book Store, Cool Reader, Diary, Evernote, File Manager, galeria, Gmail, IM+, internet, kalendarz, kalkulator, Learn English, mapy, Movie Studio, odtwarzacz muzyczny, PocketBook, poczta, rejestrator dźwięków, Google Play, SPB TV, Google Talk, zegar.

Warto jeszcze dodać jedną rzecz – tablet minimalnie nagrzewa się przy portach, czyli przy prawej krawędzi. Temperatura obudowa osiąga maksymalnie 40 stopni.

Test pamięci systemowej (AndroBench dla 64/64 MB):
– szybkość ciągłego odczytu danych: 15,33 MB/s
– szybkość ciągłego zapisu danych: 6,08 MB/s
– szybkość losowego odczytu danych: 14,88 MB/s, 3811.33 IOPS(4K)
– szybkość losowego zapisu danych: 0,3 MB/s, 78.49 IOPS(4K)

Recenzja tabletu Pocketbook Surfpad 2 7"

Wideo

Jeśli ktoś szuka tabletu, który mógłby mu posłużyć przede wszystkim jako mobilny odtwarzacz multimedialny, spokojnie może się zastanowić nad wejściem w posiadanie Pocketbook Surfpad 2 7″. Urządzenie to świetnie radzi sobie z wieloma formatami wideo – w niektórych przypadkach preinstalowany odtwarzacz wideo trzeba wesprzeć przez pobrany z Google Play MX Player. Spójrzcie sami:
– Matrix (mkv, 480p, xvid, as l5, 1mbps, he aac, napisy): nie odtworzył (MX Player: płynnie, z dźwiękiem, z napisami),
– Suzumiya (mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy): płynnie, z dźwiękiem, bez napisów (MX Player: z napisami),
– Harry Potter (mkv, 720p, h264, hp 3.1, 600kbps, aac/mp3 dual audio): lekki brak synchronizacji obrazu z dźwiękiem,
– Planet (mkv, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3, napisy): płynnie, z dźwiękiem, bez napisów (MX Player: z napisami)
– Planet 2 (mp4, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3): płynnie, z dźwiękiem,
– Shrinkage (mp4, 720p, h264, mn 3.1, 3mbps, aac): płynnie, z dźwiękiem,
– Shrinkage 2 (mkv, 720p, h264, hp 3.1, 3mbps, aac): płynnie, z dźwiękiem,
– Birds (mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 40mbps): płynnie,
– hddvd (mkv, 1080p, vc1, ap l3, 18mbps, ac3): płynnie, z dźwiękiem,
– Monsters (mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 10mbps, dts, napisy): lekkie przycięcia, z dźwiękiem, bez napisów (MX Player: z napisami).

Skoro już oglądamy filmy, dobrze by było móc jeszcze usłyszeć wszelkie dialogi i soundtracki, za co odpowiedzialne są oczywiście głośniki. Te, jak już wspomniałam w jednym z początkowych akapitów, są niewielkiej wielkości i znajdują się w dość nietypowym miejscu – w dolnej części lewej i prawej ramki okalającej ekran. To umiejscowienie sprawia jednak, że nawet trzymając tablet w pozycji poziomej, nie zasłaniamy ich rękami.

Same głośniki są stosunkowo głośne, ale na maksymalnej głośności trzeszczą i charczą, co powoduje, że chcemy je szybko ściszyć. Spokojnie natomiast można słuchać wydobywającego się z nich dźwięku na głośności ustawionej na ok. 60-70% skali.

Recenzja tabletu Pocketbook Surfpad 2 7"

Recenzja tabletu Pocketbook Surfpad 2 7"

Pocketbook Surfpad 2 7″ nie oferuje aparatu. Ma to za kamerkę do połączeń wideo, która przyzwoicie spełnia swoją rolę, choć jakość przesyłanego obrazu do odbiorcy pozostawia wiele do życzenia.

Gry, benchmarki

Dwurdzeniowy Rockchip RK3066 nie należy do najnowszych i najbardziej wydajnych jednostek centralnych. Nie oznacza to jednak, że Surfpad 2 7″ nie nadaje się do grania w gry. Podstawowe tytuły, takie jak iRunner, Angry Birds czy Granny Smith, działają na nim bez zarzutu. Nie najgorzej radzi sobie również z bardziej wymagającymi grami, jak np. Asphalt 7: Heat, Real Racing 3 czy GTA 3 – choć tu lubią czasem występować lekkie przycięcia.

Benchmarki:
AnTuTu: 14887
Quadrant: 4201
An3DBench: 7276
An3DBenchXL: 32348
NenaMark1: 54,3
NenaMark2: 53,8
3DMark:
– Ice Storm: 2856
– Ice Storm Extreme: 2137

Recenzja tabletu Pocketbook Surfpad 2 7"

Akumulator

Akumulator o pojemności 4000 mAh brzmi o wiele lepiej niż 3000 mAh, które to lubią się znajdować w tanich urządzeniach. Na szczęście nie mamy do czynienia z komponentami sprzętu za 200 złotych, a za ok. 500 złotych, co w pewien sposób determinuje użycie lepszych podzespołów. I tak się właśnie stało. A jaki czas pracy oferuje Surfpad 2 7″ dzięki tej baterii?

Przeglądanie stron internetowych z włączonym WiFi i jasnością ekranu ustawioną na minimalną wartość jest możliwe przez prawie osiem godzin, co jest bardzo dobrym wynikiem w tej klasie. Niestety, maksymalne rozjaśnienie wyświetlacza i zmiana pozostałych ustawień tabletu, powoduje znaczne skrócenie jego żywotności.

Recenzja tabletu Pocketbook Surfpad 2 7"

Podsumowanie

Pocketbook Surfpad 2 7″ to bardzo przyjemny sprzęt. Dobrze leży w dłoniach i nieźle się prezentuje, przez co już na początku może zyskać naszą sympatię. Później dochodzi do tego niezła ogólna szybkość i wydajność działania i dobry wyświetlacz, połączone z niezłym czasem pracy akumulatora. Całość zmącona jest głównie przez występujące problemy z ładowaniem urządzenia oraz minimalne nagrzewanie się obudowy podczas dłuższego korzystania. Należy pamiętać, że tablet ten nie trafi w gust wszystkich użytkowników – nie posiada bowiem Bluetooth i aparatu, nie wspominając o 3G i GPS.

Plusy:
– ogólna szybkość i wydajność działania,
– dobry ekran,
– jakość wykonania,
– niezły akumulator.

Minusy:
– występujące problemy z ładowaniem tabletu,
– obudowa uwielbiająca zbierać odciski palców,
– minimalnie nagrzewa się podczas dłuższego korzystania.

Cena: ok. 500 złotych

Recenzja tabletu Pocketbook Surfpad 2 7"
_
Niniejszą recenzją wracamy do regularnego recenzowania tabletów. Niedawno obiecywałam Wam, że stara Kasia wróci i… sukcesywnie plan ten realizuję. Już w nadchodzącym tygodniu powinny do mnie trafić takie modele, jak iPad Air, LG G Pad 8.3 (niestety, cały czas na nie czekam…) oraz Asus Transformer Book T100. A to jeszcze nie wszystko! :) Wkrótce recenzja Samsunga Galaxy Note 3.