Recenzja tabletu Onda V812

Ostatnio, na łamach Tabletowo.pl mogliście zapoznać się z recenzją jednego z pierwszych w Polsce tabletów internetowych napędzanych przez czterordzeniowy układ Allwinner A31 – Ondy V972. Tym razem, postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej 8-calowemu modelowi, jaki jest Onda V812. Czy sprzęt jest godny uwagi i odpowiednio sprawuje się w codziennym użytkowaniu? Jeśli jesteście ciekawi, zapraszam do przeczytania poniższej recenzji.

Parametry techniczne Onda V812:

– czterordzeniowy procesor Allwinner A31 (Cortex A7) z PowerVR SGX544MP2,
– 2GB RAM,
– ekran IPS 8″ 1024 x 768 pikseli,
– 16 GB pamięci wewnętrznej,
– slot kart microSD,
– port microUSB,
– WiFi,
– aparat 5 Mpix,
– kamerka 0,3 Mpix,
– akumulator o pojemności 4500 mAh,
– Android 4.1.1 Jelly Bean,
– wymiary: 199.8 x 152.5 x 9.8mm,
– waga: 478 g.

Pierwsze wrażenia

Onda V812 podobnie, jak jej większy odpowiednik – V972, robi po wyjęciu z pudełka naprawdę piorunujące wrażenie. Tablet jest wykonany na tą samą nutę, toteż tylny panel wykonany został ze stopu magnezowo-aluminiowego, w który wpuszczona została 8-calowa matryca, pokryta warstwą ochronną z tworzywa sztucznego. Cała konstrukcja została dobrze spasowana i skręcona czterema wkrętami, dzięki czemu, nawet podczas mocniejszego nacisku oraz ściskaniu, nie uświadczymy trzeszczenia.

Trzymając tablet w pozycji domyślnej, na górnej krawędzi znajdziemy głośnik oraz wyjście słuchawkowe w standardzie mini-jack 3.5 mm. Z kolei dolne obrzeże tętni życiem, bowiem to właśnie tam znajdziemy (od lewej) przycisk Power służący również do usypiania, wyjście miniHDMI, port microUSB, mikrofon, slot kart pamięci microSD oraz klawisz Home. Podobnie, jak w 9.7-calowej Ondzie, nie znajdziemy tu przycisków do regulacji głośności oraz gniazda zasilania, gdyż ładowanie akumulatora odbywa się za pośrednictwem USB.

Porty

– microSD: karta chowa się w gniazdo, nie wystaje z niego;

– miniHDMI: wtyczka jest odpowiednio osadzona w gnieździe; pozwala bezproblemowo przesłać obraz i dźwięk z tabletu do telewizora;

– microUSB z OTG pozwoli na podłączenie zewnętrznych pamięci masowych w tym również dysków 2.5-calowych bez własnego źródła zasilania, urządzeń wskazujących, jak również modemu 3G. Przesłanie plików (1GB) z tabletu na komputer trwa 42 sekundy, natomiast odwrotnie: 54 sekundy.

W pudełku wraz z tabletem znajdziemy: kabel USB, adapter do ładowarki sieciowej z dodatkową polską wtyczką, przejściówkę z microUSB na pełnowymiarowe USB oraz chińskie papierki.

Wyświetlacz

Onda V812 została wyposażona w 8-calowy wyświetlacz o rozdzielczości standardowej dla tego rozmiaru – 1024 x 768 pikseli, który wykonany został w technologii IPS, mającej zapewnić szerokie kąty widzenia, dochodzące do 178 stopni oraz rewelacyjne odwzorowanie kolorów. Czy tak jest?

O ile kąty widzenia pozwalają na oglądanie materiałów wideo w większym gronie, o tyle kolory choć żywe, wypadają dość blado na tle Ondy V972. Wyświetlacz cechuje się równomiernym podświetleniem, a komfortowa praca z tym modelem zaczyna się już przy niższych wartościach podświetlenia. Co najważniejsze, reakcja na dotyk jest jak najbardziej prawidłowa i nawet delikatne muśnięcie ekranu jest poprawnie rozpoznawane, a 10-punktoy dotyk z pewnością przyda się osobom piszącym szybko na klawiaturze ekranowej oraz w grach.

Działanie, oprogramowanie

Tablet pracuje pod kontrolą systemu Google Android 4.1.1 Jelly Bean z dostępem do uprawnień Root, którego sprawną, a co najważniejsze, płynną pracę, zapewnia czterordzeniowy procesor Allwinner A31 (ARM Cortex A7) o częstotliwości taktowania 1.0 GHz, zaś za grafikę odpowiada dwurdzeniowy chip graficzny PowerVR SGX544 MP2, który otrzymał wsparcie ze strony 2-gigabajtowej pamięci operacyjnej RAM. Onda V812 jest wydajna oraz szybka, co możemy zaobserwować podczas przeglądania stron internetowych, otwierania wielu aplikacji, odtwarzania materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości UltraHD, jak również podczas rozgrywki w zaawansowanych grach.

System został wzbogacony o nakładkę graficzną Onda 2.0, której obecność odnotujemy głównie w Ustawieniach oraz w zakładce widgety, gdzie producent dodał między innymi odtwarzacz wideo, widget galerii, zegara oraz kilka innych. Na całe szczęście nie boryka się z przestojami, jak ma to miejsce we wspomnianym modelu (Onda V972), ale nie jest idealny. Problemy sprawiała preistalowana przeglądarka, która choć strony wczytywała szybko oraz poprawnie, to dość często wymuszała zamknięcie. Jednak wady oprogramowania powinny zostać wyeliminowane w miarę szybko, gdyż Onda oferuje aktualizacje systemu za pośrednictwem bezprzewodowego kanału OTA.

W testowanym egzemplarzu producent zarezerwował łącznie 16 GB wewnętrznej pamięci, z czego na aplikacje dostępne jest 1,97 GB, a na dane aplikacji oraz multimedia – 11,12 GB. Pozostała część przeznaczona została na system oraz stockowe aplikacje, których w tym modelu nie brakuje. Warto zwrócić uwagę na odtwarzacz materiałów wideo, który pozwala na jednoczesne odtwarzanie kilku materiałów wideo oraz uruchomienie pływającego okienka.

Do naszej dyspozycji jest sześć dotykowych przycisków na pasku systemowym – trzy standardowe: wstecz, home, ostatnie aplikacje oraz: screenshot i regulacja głośności (+ i -).

WiFi

Moduł sieci bezprzewodowej Wi-Fi pracuje w standardzie IEEE 802.11 b/g/n i podczas testów nie sprawiał żadnych problemów, toteż sygnał był stabilny bez względu na to, czy znajdowałam się metr czy też 10 m od routera. Ponadto karta oferuje funkcję Wi-Fi Direct.
Siła sygnału WiFi

Metr od routera

10 metrów od routera

Onda V812 – 52 dB – 69 dB
Onda V972 – 51 dB – 70 dB
Prestigio MultiPad 7.0 Pro Duo – 49 dB – 69 dB
NavRoad Nexo 3G
– 41 dB – 70 dB
Ainol Novo 10 Hero – 44 dB – 66 dB
Vido N70s
– 54 dB – 68 dB
Sony Xperia Tablet S – 40 dB – 64 dB
Shiru Shogun 10 Power – 38 dB – 68 dB

Wideo

Onda V812 podobnie, jak V972, wyśmienicie radzi sobie z odtwarzaniem materiałów wideo za pośrednictwem preinstalowanej aplikacji 4K VideoPlay. Wszystkie poniższe próbki wideo były szybko wczytywane oraz odtwarzane w płynny sposób, niezależnie od wysokości bitrate, kodowania, napisów czy też dwóch ścieżek dźwiękowych.

– Matrix (mkv, 480p, xvid, as l5, 1mbps, he aac, napisy): płynnie,
– Suzumiya (mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy): płynnie, z dźwiękiem, z napisami,
– Harry Potter (mkv, 720p, h264, hp 3.1, 600kbps, aac/mp3 dual audio): płynnie, lekki brak synchronizacji obrazu z dźwiękiem,
– Planet (mkv, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3, napisy): płynnie, z dźwiękiem, z napisami,
– Planet 2 (mp4, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3): płynnie,
– Shrinkage (mp4, 720p, h264, mn 3.1, 3mbps, aac): płynnie,
– Shrinkage 2 (mkv, 720p, h264, hp 3.1, 3mbps, aac): płynnie,
– Birds (mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 40mbps): płynnie,
– hddvd (mkv, 1080p, vc1, ap l3, 18mbps, ac3): płynnie,
– Monsters (mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 10mbps, dts, napisy): płynnie, z dźwiękiem, z napisami.

Oczywiście tablet radzi sobie również z odtwarzaniem materiałów wideo z aplikacji TVN Player, czy też ipla, a dźwięk wydobywający się z jednego głośniczka jest przyzwoitej jakości, choć nie powala na kolana, toteż w głównej mierze podczas odtwarzania materiałów wideo zmuszona byłam korzystać z maksymalnej głośności. Jest jednak lepszy niż w V972.

Gry, benchmarki

Połączenie czterordzeniowego układu z 2 GB pamięci operacyjnej RAM idealnie spełnia swoje zastosowanie podczas rozgrywki w nawet najbardziej zaawansowanych tytułach, toteż można rzec, że sprzęt został stworzony da graczy. Takie tytuły, jak Wild Blood, Real Racing 3, Asphalt 7 czy też Need for Speed Most Wanted działają płynnie.

Benchmarki:
AnTuTu: 12154
Quadrant: 3274
An3DBench: 7191
An3DBenchXL: 30100
Vellamo: HTML5: 1131, metal: 388
CF-Bench: 18187, 3647, 9463
NenaMark1: 59,1
NenaMark2: 59,1
OpenGL: 57,3

Aparat

Na pokładzie znalazło się miejsce dla 5-megapikselowego aparatu głównego, który pozwala na wykonywanie zdjęć w maksymalnej rozdzielczości 2592 x 1936 pikseli oraz na rejestrowanie sekwencji wideo w FullHD 1080p przy 15 k/s. Zdjęcia są przeciętnej jakości i z pewnością nie zastąpią nawet podstawowego aparatu kompaktowego. Z ustawień mamy do dyspozycji: balans bieli (Auto, Światło żarowe, Światło dzienne, Fluorescencja i Zachmurzenie), ekspozycję oraz rozdzielczość.

Akumulator

Producent zaimplementował ogniwo o pojemności 4500 mAh, które jest w stanie zapewnić do 1,5 godziny odtwarzania materiałów wideo w jakości Full HD przy aktywnym połączeniu WiFi z synchronizacją w tle oraz ustawieniem jasności wyświetlacza na maksymalną wartość. Nieco lepszy wynik (2 godziny) uzyskamy podczas rozgrywki w gach. Najdłużej akumulator wytrzyma podczas surfowania po sieci, gdyż przy identycznych ustawieniach zapewni nieco ponad dwie i pół godziny pracy na jednym cyklu ładowania. W celu wydłużenia czasu pracy wystarczy jasność ekranu dostosować według własnych upodobań.

Podsumowanie

Onda V812 to interesująca propozycja, na którą warto zwrócić uwagę decydując się na zakup 8-calowego tabletu. Mocna specyfikacja techniczna, dobrej jakości materiały wykorzystane do produkcji obudowy, a także wsparcie techniczne ze strony producenta, to tylko kilka atutów. Oczywiście nie jest to urządzenie idealne, czego najlepszym dowodem jest przeciętny akumulator czy też sporadyczne problemy z oprogramowaniem. Czy jest wart 799 złotych? Na to pytanie, każdy z Was powinien odpowiedzieć sobie sam.

Plusy:
– solidna konstrukcja,
– mocna konfiguracja,
– zapowiedziana aktualizacja oprogramowania do Androida 4.2 Jely Bean.

Minusy:
– przeciętny akumulator,
– przeciętny aparat,
– sporadyczne problemy z systemem,
– brak Bluetooth oraz GPS.