Recenzja tabletu HP Stream 7 z Windows 8.1, czyli czy może być jeszcze taniej?

Siedmiocalowy tablet z pełnym Windowsem. Pospieszcie się, bo już niedługo nie uświadczycie takiej konfiguracji. HP Stream 7 od początku budził skrajne emocje. Dlaczego tylko 7 cali? Czy za tę cenę można dostać dobry produkt? W momencie, gdy Amazon i oficjalna strona HP zaproponowała to urządzenie za 79 dolarów – nie było odwrotu. Hapek trafił do redakcji i poddaliśmy go naszej procedurze testowania.

Zanim spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy 7-calowy tablet z Windowsem w tej cenie ma sens, przyjrzyjmy się dokładniej jego specyfikacji technicznej i zawartości pudełka.

stream1

Dane techniczne i zawartość pudełka

 • Ekran: 7 cali HD IPS (800 x 1280 px)
 • Procesor: czterordzeniowy Intel Atom Z3735G, 1,33 GHz z Turbo Boost do 1,83 GHz
 • Pamięć RAM: 1GB DDR3L-RS 1333 MHz
 • Pamięć wewnętrzna: 32GB eMMC
 • System: Windows 8.1 z Bing, 32-bit
 • Porty i złącza: microSD, microUSB, 3.5 mm jack audio
 • Bateria: 3000 mAh litowo-jonowa 11.1Wh (do 8 godzin)
 • Aparat: 2MP tylna, 0.3MP przednia
 • Wifi i łączność: 802.11b/g/n (wsparcie dla Miracast), Bluetooth
 • Wymiary: 192,78 x 110,74 x 9,90 mm
 • Waga: 353 g
 • Dodatkowo: roczna subskrypcja Office 365 Personal

Akcesoria: zasilacz, kabel USB, instrukcja obsługi, osłona ochronna ekranu, instrukcja.

stream3

Specyfikacja w praktyce

Zawsze w swoich recenzjach staram się zwracać uwagę na to, jak wybrana specyfikacja sprawdza się w praktyce. Czasami dobrze skalibrowany ekran HD o wysokim kontraście i jasności może robić lepsze wrażenie i dawać większy komfort użytkowania niż ciemny, mało kontrastowy ekran Full HD wykonany w kiepskiej technologii. To samo dotyczy procesora czy megapikseli w aparacie.

Zacznę jednak od braków. Zwykle nie jestem zwolennikiem pakowania modemów do tabletów, ale w przypadku 7-calowca, który może swobodnie mieścić się w niektórych kieszeniach spodni czy kieszeni kurtki lub marynarki brak mobilnej łączności może być wadą. Tak jak brak GPS. W tym przypadku popieram osoby, które sugerują, że powinna być przynajmniej możliwość wyboru modelu z tymi modułami. Niestety Intel nie doczekał się zintegrowanych modemów, stąd 3G/LTE oraz GPS są taką rzadkością w urządzeniach z pełnym Windowsem. Spowodowane jest to też niskim popytem na taki sprzęt, ale mimo wszystko szkoda – większy wybór zawsze jest elementem pozytywnym. Ogromnym plusem jest zastosowanie 32 GB pamięci wewnętrznej zamiast 16, co jest rzadkością w tego typu budżetowych modelach. A z 32 GB i kartą dodatkowej pamięci, da się już żyć w miarę komfortowo.

stream9

Ekran

Czy 1280 x 800 to mało, czy może dużo. Powiedziałbym, że to wystarczająco dużo jak na 7 cali. Oczywiście nie pogardziłbym ekranem Full HD, ale w tej cenie i przy tej, dość małej, przekątnej ekranu, zagęszczenie pikseli jest na poziomie dla mnie akceptowalnym, choć żadnej części ciała „nie urywa”. Przejdźmy jednak do konkretów.

Cieszy duża jasność maksymalna ekranu, zmierzona w szczycie do 460 nitów przy średniej wartości dla całej powierzchni na poziomie 415 nitów. Martwi natomiast nierówne rozłożenie tej jasności, co jest widoczne szczególnie przy wyświetlaniu dużych czarnych powierzchni – widać wtedy „krwawienie” zza krawędzi ekranów i nierównomierność podświetlenia. Zarówno w czerniach jak i bielach.

Problemem są również czernie, które w praktyce wyglądają jak szarości. W praktyce, czernie wyświetlane są na poziomie 0,6 nitów przy kontraście ok. 800:1 (mimo wszystko przyzwoitym), co po mojej przesiadce z AMOLED-owego Galaxy Tab S z początku wyglądało koszmarnie. Można się jednak do tego przyzwyczaić, szczególnie, że większość aplikacji i stron internetowych ma jasne tło. Problem narasta jednak przy oglądaniu filmów. Pamiętajmy jednak, że mamy do czynienia ze sprzętem za 80 dolarów.

Nie zachwyca również podatność panelu na zbieranie odcisków palców. Powłoka oleofobowa w tym przypadku mogłaby być zdecydowanie lepsza. Kolejny element, na którym zaoszczędził producent – lub innymi słowy – dzięki któremu urządzenie to może być tak tanie. Mimo tego, dzięki wysokiej jasności, tablet ten lepiej sprawuje się w mocnym świetle niż jego bezpośrednia konkurencja małych windowsowych dachówek. Kąty widzenia, dzięki matrycy IPS, są przyzwoite i za tę cenę nie można się do tego w żaden sposób przyczepić.

stream7

Spis treści:
1. Specyfikacja w praktyce. Ekran
2. Głośniki. Porty i złącza. Bateria. Aparat. Wykonanie
3. Działanie i wydajność. Podsumowanie