Recenzja tabletu FNF ifive MX 3G

Na polskim rynku debiutuje coraz więcej 8-calowych tabletów internetowych. Ostatnio na łamach Tabletowo.pl mogliście zapoznać się z recenzją Ondy V812 wyposażonej w czterordzeniowy procesor Allwinner A31 oraz 2 GB pamięci operacyjnej RAM. Teraz przyszła pora na urządzenie mniej znanej w naszym kraju, firmy FNF, której tablet ifive MX 3G napędzany jest przez dobrze znany układ Rockchip RK3066 i oferuje pełny wachlarz rozwiązań komunikacyjnych, w tym wbudowany modem 3G, wspierający Aero2.

Parametry techniczne tabletu FNF ifive MX 3G:

  • dwurdzeniowy procesor Rockchip RK3066 1.6 GHz z Mali-400 MP4,
  • 1 GB RAM,
  • ekran IPS 8″ 1024 x 768 pikseli,
  • 16 GB pamięci wewnętrznej,
  • slot kart microSD,
  • microUSB, microHDMI, mini-jack 3.5 mm
  • Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, modem 3G, GPS,
  • aparat 5 Mpix,
  • kamerka 2 Mpix,
  • akumulator o pojemności 4200 mAh,
  • Android 4.1.1 Jelly Bean,
  • wymiary: 198.5 x 154 x 8.9 mm,
  • waga: 480 g.

BUDOWA

FNF ifive MX wykonany został z tworzywa sztucznego, które, w połączeniu z aluminiowym korpusem, prezentuje się wprost okazale, choć to oczywiście kwestia gustu. Tablet o wadze 480 gramów oraz wymiarach 198,5 x 154 x 8,9 mm pewnie leży w dłoni, a co ważniejsze lakierowa pokrywa akumulatora nie wpływa na komfort pracy oraz nie sprawia wrażenia, że sprzęt wyśliźnie nam się z ręki. Poszczególne elementy obudowy zostały ze sobą dobrze spasowane, przez co nawet podczas mocniejszego nacisku nie uświadczymy trzeszczenia.

Trzymając tablet w pozycji poziomej, na lewym boku znajdziemy porty, złącza, głośnik skryty pod srebrną maskownicą, z którego wydobywa się niezbyt głośny, ale czysty dźwięk, oraz posrebrzany przycisk Power, służący również do usypiania i wybudzania urządzenia. Na górnym obrzeżu, po lewej stronie, znajdziemy przycisk Menu oraz klawisz do regulacji głośności, zaś na dole ulokowany został slot kart microSD, złącze kart SIM skryte pod zaślepką oraz mikrofon. Prawy bok został niezagospodarowany, na próżno doszukiwać się w ifive MX przycisku reset. Na szczęście podczas testów i tak nie zostałby wykorzystany.

Frontowy panel w głównej mierze należy do 8-calowego wyświetlacza o proporcjach 4:3, który okalają (jak na dzisiejsze czasy) stosunkowo grube ramki, zaś w na górnej znajdziemy lekko przesuniętą do lewego boku kamerkę 2 Mpix, dedykowaną połączeniom wideo. Z tyłu znajdziemy zaś oczko 5-megapikselowego aparatu głównego oraz logo firmy. Czysty minimalizm.

WYŚWIETLACZ

W przypadku zaimplementowanej 8-calowej matrycy producent postawił na sprawdzone rozwiązania oraz obowiązujące standardy, toteż obraz prezentowany jest w rozdzielczości 1024 x 768 pikseli, zaś do jego wytworzenia wykorzystana została technologii IPS, gwarantująca szerokie kąty widzenia, dobre odwzorowanie kolorów, a także wysoki kontrast. Podświetlenie jest dobre, choć nie jest w stanie dorównać testowanemu w ostatnim czasie Vido N90FHD Quad – z urządzenia możemy korzystać już przy minimalnych wartościach, jednak komfort zaczyna się dopiero przy 30-procentowej jasności podświetlenia. W takim przypadku pozostaje możliwość dostosowania do własnych potrzeb.

Wyświetlacz, który pokryty został warstwą ochronną tworzywa sztucznego, reaguje prawidłowo na dotyk i wspiera 10-punktowy multitouch. Przy próbie wytrzymałościowej podczas mocniejszego nacisku, tafla ochronna nie ugina się, jednak na matrycy powstaje efekt rozmycia.

WYPOSAŻENIE / KOMUNIKACJA

Zaplecze komunikacyjne w ifive MX 3G stoi na najwyższym poziomie i zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników, a to z uwagi na pełną mobilność. Na wyposażeniu znajdziemy port microUSB w standardzie 2.0 służący do ładowania akumulatora, który dzięki wsparciu dla funkcji OTG (On-The-Go) pozwoli na podłączenie zewnętrznych urządzeń wskazujących, jak również pamięci masowych nie tylko typu pendrive, ale również dysków twardych (testowane na 2.5-calowym HDD o pojemności 750 GB bez dodatkowego źródła zasilania). Przesłanie plików (1GB) z tabletu na komputer trwa 77 sekund, natomiast odwrotnie: 172 sekundy. Nie zabrakło również wyjścia microHDMI oraz slotu microSD obsługującego karty o pojemności do 32 GB.

Najbardziej cieszą rozwiązania bezprzewodowej komunikacji. Otrzymujemy przede wszystkim Bluetooth i kartę sieciową WLAN w standardzie IEEE 802.11 b/g/n, która podczas testów nie sprawiała żadnych problemów, a sygnał był stabilny bez względu na to, czy znajdowałam się metr, czy też 10 m od routera. Moduł nie oferuje bezprzewodowego udostępniania (Wi-Fi Direct), z poziomu ustawień możemy zarządzać jego pracą podczas trybu czuwania. To jednak nie koniec, gdyż producent zadbał o obecność modemu 3G (wsparcie dla sieci Aero2) umożliwiającego transmisję danych w zakresach 850MHz/900MHz/1800MHz/1900MHz/2100MHz. ifive MX nie pozwoli jednak na wykonywanie połączeń głosowych, a jedynie na wysyłanie wiadomości tekstowych SMS oraz MMS. Ponadto posiada również wbudowany odbiornik GPS z A-GPS, który jest jest nieco problematycznym elementem. Na początku spełniał swoje zadanie, prawidłowo lokalizując moją pozycję oraz prowadząc do celu. Pod koniec testów całkowicie odmawiał współpracy.

Siła sygnału WiFi

Metr od routera

10 metrów od routera

FNF ifive MX 3G – 42 dB – 69 dB
Vido N90FHD Quad – 45 dB – 59 dB
Onda V972 – 51 dB – 70 dB
Prestigio MultiPad 7.0 Pro Duo – 49 dB – 69 dB
NavRoad Nexo 3G
– 41 dB – 70 dB
Ainol Novo 10 Hero – 44 dB – 66 dB
Sony Xperia Tablet S – 40 dB – 64 dB
Shiru Shogun 10 Power – 38 dB – 68 dB

SYSTEM

Tablet pracujący pod kontrolą systemu Google Android 4.1.1 Jelly Bean napędzany jest przez sprawdzony, dwurdzeniowy procesor Rockchip RK3066 (ARM Cortex-A9) o częstotliwości taktowania 1.6 GHz, natomiast za grafikę odpowiedzialny jest 4-rdzeniowy układ Mali-400 MP4, wspomagany przez 1-gigabajtową pamięć operacyjną RAM DDR3. Choć dla wielu konfiguracja sprzętowa już archaiczna, to w dalszym ciągu na tyle porządna, aby zapewnić płynną pracę urządzenia podczas przeglądania stron internetowych, oglądania materiałów wideo, jak również podczas rozrywki w postaci gier.

Firma FNF wzbogaciła system o nakładkę graficzną na interfejs w postaci kafelków, co możecie zobaczyć na poniższych screenach. Dzięki temu otrzymujemy szybki dostęp do menu (zdublowane), marketu z aplikacjami FNF, przeglądarki internetowej, preinstalowanego czytnika e-booków, galerii obrazów, wideoteki oraz do aplikacji iFive Weather, która prezentuje informacje wyłącznie w języku chińskim. Można zmienić kolejność kafelków, jednak nie ma możliwości ich usunięcia, przez co tak naprawdę do zagospodarowania pozostają cztery pulpity. Sam system działa szybko i sprawnie. Stockowa przeglądarka internetowa podczas testów ani razu nie wymusiła zamknięcia, a system się nie zawieszał.

Na wszelkiego rodzaju dane w urządzeniu znajdziemy 16 GB wbudowanej pamięci z czego na aplikacje mamy 1,97 GB, a na dane aplikacji oraz multimedia – 12,27 GB. Pozostała część przeznaczona została na system oraz stockowe aplikacje, wśród których znajdziemy między innymi dwa odtwarzacze materiałów audio, prosty edytor materiałów wideo, menadżer plików oraz dwie galerie.

BENCHMARKI

Konfiguracja sprzętowa zapewnia nie tylko sprawną pracę systemu, ale również możliwość uruchomienia prawie wszystkich tytułów dostępnych na chwilę obecną w sklepie z aplikacjami Google Play. Bez żadnych problemów ifive MX poradził sobie z chociażby Asphalt 7: Heat, Wild Blood, Need For Speed Most Wanted, a także Real Racing 3. Poniżej znajdziecie wyniki uzyskane przez tablet w poszczególnych aplikacjach benchmarkowych.

  • AnTuTu: 11387
  • Quadrant: 4034
  • An3DBench: 8067
  • An3DBenchXL:34157
  • Vellamo: HTML5:1643, metal: 517
  • CF-Bench: 13498, 4113, 7867
  • NenaMark1: 62,6
  • NenaMark2: 57,0

Jak możecie zaobserwować na powyższych wykresach porównawczych, dwurdzeniowy układ RK3066 nie ustępuje kroku 4-rdzeniowemu Allwinner A31, a to oznacza, że jeżeli poszukujecie sprzętu o przyzwoitych podzespołach, a co ważniejsze w pełni mobilnego, to bez przeszkód możecie rozglądać się za dwurdzeniowymi propozycjami. Warto dodać, że na tle RK3188 oba układy wypadają dość blado, jednak modele z tym układem dopiero debiutują na polskim rynku.

MULTIMEDIA

Jak ifive MX radzi sobie z odtwarzaniem filmów? Bardzo dobrze. Tablet obsługuje następujące formaty: MP3, WMA, WAV, WMA, AAC, AAC+, 3GP, AVI, MKV, MP4, RM, RMVB, WMV. Ponadto wszystkie standardowo testowane próbki wideo były szybko wczytywane i płynnie odtwarzane, co z pewnością docenią miłośnicy kinowych produkcji.

  • Matrix (mkv, 480p, xvid, as l5, 1mbps, he aac, napisy): płynnie,
  • Suzumiya (mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy): płynnie, z dźwiękiem, z napisami,
  • Harry Potter (mkv, 720p, h264, hp 3.1, 600kbps, aac/mp3 dual audio): płynnie,
  • Planet (mkv, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3, napisy): płynnie, z dźwiękiem, z napisami,
  • Planet 2 (mp4, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3): płynnie,
  • Shrinkage (mp4, 720p, h264, mn 3.1, 3mbps, aac): płynnie,
  • Shrinkage 2 (mkv, 720p, h264, hp 3.1, 3mbps, aac): płynnie,
  • Birds (mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 40mbps): płynnie,
  • hddvd (mkv, 1080p, vc1, ap l3, 18mbps, ac3): płynnie,
  • Monsters (mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 10mbps, dts, napisy): płynnie, z dźwiękiem, z napisami.

APARAT

Na wyposażeniu znajdziemy 5-megapikselowy aparat główny, który umożliwia wykonywanie zdjęć w maksymalnej rozdzielczości 2592 x 1944 pikseli. Fotografie są raczej przeciętnej jakości, jednak w zupełności wystarczą do uwiecznienia chwili oraz podzielenie się nią poprzez udostępnienie na portalu społecznościowym. Zanim przejdziemy do funkcji, jakie oferuje aparat warto dodać, że możliwe jest rejestrowanie sekwencji wideo w jakości HD 720p, która pozostawia wiele do życzenia, z uwagi na szumy oraz problemy z ostrością. Z ustawień mamy do dyspozycji balans bieli (Auto, Światło żarowe, Światło dzienne, Fluorescencja i Zachmurzenie), tryby scenerii (Auto i Noc) oraz zmianę rozdzielczości.

AKUMULATOR

Pod lakierowaną pokrywą osadzony został akumulator o pojemności 4200 mAh, który powinien zapewnić do 5 godzin odtwarzania materiału wideo na jednym cyklu ładowania. W rzeczywistości przy maksymalnym podświetleniu bez aktywnego połączenia karty sieciowej WLAN, ifiveMX jest w stanie odtworzyć ponad 3-godzinny materiał wideo w jakości Full HD 1080p. Nieco dłużej, bo około 3,5 godziny tablet wytrzyma podczas surfowania po sieci, zaś przy grach z pełną synchronizacją w tle oraz na maksymalnym podświetleniu posłuszeństwa odmówi po około czterech godzinach. W celu wydłużenia czasu pracy wystarczy jasność ekranu dostosować według własnych upodobań.

PODSUMOWANIE

FNF ifive MX 3G to z całą pewnością tablet, na który warto zwrócić uwagę podczas poszukiwania w pełni mobilnego urządzenia, wszak na jego pokładzie znajdziemy Wi-Fi, Bluetooth oraz modem 3G obsługujący Aero2. Dobra jakość wykonania idzie w parze z wydajnymi podzespołami, które choć do najnowszych nie należą, to zapewniają sprawną pracę systemu Google Android 4.1 Jelly Bean, jak również umożliwia rozrywkę w grach. Zrazić mogą natomiast problemy z odbiornikiem GPS oraz przeciętny akumulator.

Plusy:

  • modem 3G ze wsparciem dla Aero2
  • stabilnie działający Android 4.1 Jelly Bean
  • obecność Bluetooth
  • dobra jakość wykonania

Minusy:

  • przeciętnej jakości aparat główny
  • przeciętny akumulator
  • problemy z GPS

Cena FNF ifive MX 3G to 999 złotych.

Sprzęt do testów dostarczyła firma Mag-Tech.