Recenzja Oppo Reno, w którym nie tylko wysuwany aparat jest wyjątkowy…

ZABEZPIECZENIA

W Oppo Reno do dyspozycji mamy kilka sposobów zabezpieczania urządzenia przed dostępem niepowołanych osób. Poza standardowym hasłem, pinem czy wzorem jest jeszcze skaner linii papilarnych oraz rozpoznawanie twarzy. Jest to spora zmiana względem Oppo Find X, gdzie odciskiem palca telefonu nie można było odblokować.

Oppo Reno
Oppo Reno / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Rozpoznawanie twarzy w Oppo Reno działa bardzo dobrze. Do jego działania wykorzystywana jest kamerka frontowa wysuwająca się na module. W Oppo Find X było to nieco lepiej rozwiązane, ponieważ wykorzystywane były też kamery podczerwieni. Tu jednak jest więc nieco zmniejszone bezpieczeństwo, rozpoznawanie jest też mniej precyzyjne.

O ile za dnia nasza twarz jest rozpoznawana perfekcyjnie w ułamek sekundy, to jednak już nocą smartfona tak łatwo nie odblokujemy. Musi być jakieś chociaż minimalne źródło światła lub włączone jasne podświetlanie ekranu, wtedy rozpoznawanie może zakończyć się sukcesem. W innym przypadku będziemy musieli skorzystać z innej opcji odblokowywania urządzenia.

Może nim być na przykład skaner linii papilarnych. Jest on zintegrowany z ekranem i można go znaleźć w dolnej części urządzenia. Działa on bardzo dobrze i ze sporą precyzyjnością rozpoznaje odcisk. Nie jest jednak on dalej tak szybki jak tradycyjne skanery, nie wystarczy przyłożyć palca do odblokowania, należy przez ułamek sekundy przytrzymać palec na polu rozpoznawania.

Oppo Reno
Oppo Reno / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Cały proces od przyłożenia palca do podświetlenia ekranu trwa jednak zazwyczaj nie dłużej niż sekundę, więc to krótkie przytrzymanie palca można przeboleć. Warto też powiedzieć, że skaner jest aktywny nawet na wygaszonym ekranie. Niestety nie cały czas… pole, do którego można przyłożyć palec pojawia się tylko po wykryciu ruchu lub podniesieniu urządzenia.

Ja osobiście zazwyczaj korzystałem i tak z rozpoznawania twarzy. Fajnie wygląda, jak ten moduł aparatu za każdym razem się wysuwa, a jeśli dodatkowo ten sposób odblokowania jest bardzo szybki, to jestem jak najbardziej na tak. Skaner linii papilarnych wykorzystuję jednak w innym celu – do logowania się do niektórych aplikacji, szczególnie bankowych. W Oppo Find X bardzo mi tego brakowało.

APARAT

W Oppo Reno umieszczono podwójny aparat główny złożony z matryc o rozdzielczości 48 Mpix z przysłoną f/1.7 oraz 5 Mpix z przysłoną f/2.4. Na froncie z kolei jest wysuwana kamerka z 16 Mpix i przysłoną f/2.0. Oba aparaty są wyposażone w diody doświetlające, które wysuwają się razem z modułem od góry.

Oppo Reno
Oppo Reno / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Jakość zdjęć całkiem pozytywnie zaskakuje. Są one szczegółowe i ostre, a dodatkowo kolory są ładnie nasycone. Poza tym aparat nieźle radzi sobie z wyostrzaniem mniejszych elementów, co docenią fani fotografii macro. Nieco gorzej aparat radzi sobie w słabszych warunkach oświetleniowych i nocą, ponieważ wtedy pojawia się sporo szumów, a kolory są mniej wyraziste. Niby nie jest jakoś bardzo tragicznie, ale pewien niedosyt zostaje.

Aparat pozwala na skorzystanie z dwukrotnego przybliżenia. Wykonane w taki sposób zdjęcia faktycznie charakteryzują się niezłą jakością, a utrata szczegółowości nie jest mocno zauważalna. Jest też możliwość wykonania zdjęcia w trybie pełnoekranowym (w pełnej jakości są proporcje 4:3), jednak tutaj widać mniejszą szczegółowość.

Zdjęcia z kamerki frontowej również są niezłe, mają sporo szczegółów i charakteryzują się ładnym kolorami. Jednak analogicznie jak w przypadku aparatu głównego – jakość spada, gdy warunki oświetleniowe są nieco gorsze.

Aplikacja aparatu jest nieźle rozbudowana i ma kilka ciekawych funkcji. Mamy chociażby tryb nocny, portretowy, zwolnionego tempa, film poklatkowy, filtry kolorystyczne oraz wsparcie dla Google Lens. Poza tym jest też tryb profesjonalny, pozwalający dopasować parametry zdjęcia do własnych upodobań.

AKUMULATOR

W smartfonie umieszczono akumulator o pojemności 3765 mAh. Naładujemy go dołączoną do zestawu ładowarką z trybem szybkiego ładowania VOOC 3.0 zakończoną USB typu C. Pozwala ona naładować smartfona od 0 do 100% w około 1,5 godziny. Jest to niezły wynik, ale już nie robi aż tak wielkiego wrażenia, jak w Oppo Find X, gdzie ten proces trwał ponad połowę krócej.

Oppo Reno
Oppo Reno / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

W smartfonie niestety nie ma precyzyjnych statystyk baterii na temat użytkowania urządzenia po jednym ładowaniu urządzenia. Pod ostatnią recenzją Oppo Find X jeden z Czytelników zasugerował korzystanie z aplikacji Ussage Time. Postanowiłem ją sprawdzić, jednak jest to kolejny program, który nie do końca mnie przekonuje. Okej, pokazuje dzienne czas korzystania z ekranu, ale zlicza do niego całą dobę, od 00:00 do 23:59.

Zazwyczaj podłączam telefon do ładowarki kładąc się spać lub gdy bateria w środku dnia w pełni się rozładuje. W takim przypadku nie mogłem dalej sprawdzić precyzyjnego czasu korzystania z urządzenia. Jedynie trzy razy postanowiłem faktycznie odłączyć telefon o północy i sprawdzić jak długo będzie działał.

Za pierwszym razem udało się korzystać z urządzenia prawie dwa pełne dni osiągając około 7 godzin na ekranie. Podczas tego testu korzystałem naprzemiennie z WiFi i transmisji danych, mając włączoną automatyczną jasność ekranu. Drugim razem korzystałem z urządzenia intensywniej, mając włączoną cały czas transmisję danych, kilkukrotnie korzystając z opcji hotspot. Telefon rozładował się wieczorem osiągając nieco ponad 6 godzin na wyświetlaczu. Nieźle! Trzeci raz wyglądał podobnie jak drugi, z tym, że całość była rozbita na dwa dni, jedynie mniej korzystałem z hotspota. Efekt? Ponownie około 6 godzin korzystania.

Oppo Reno
Oppo Reno / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

W inne dni bateria radziła sobie równie dobrze. Chyba tylko właśnie ten jeden raz udało mi się rozładować smartfona podczas jednego, bardziej intensywnego dnia użytkowania. W innych przypadkach Oppo Reno zapewniał spokojnie 1,5-2 dni pracy po jednym ładowaniu, co uznaję za dobry wynik. Mając do tego szybkie ładowanie powstaje duet idealny!

PODSUMOWANIE

Oppo Reno kosztuje aktualnie ok. 2200 złotych. Uważam, że ta cena jest jak najbardziej adekwatna do możliwości tego sprzętu! Jest to bowiem smartfon, w którym praktycznie nie znalazłem żadnych większych wad, które mogłyby zdyskwalifikować go podczas wyboru nowego sprzętu.

Oppo Reno
Oppo Reno / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Mamy tu bowiem bardzo dobrze działający, a przy tym funkcjonalny system, jest wydajny akumulator i tryb szybkiego ładowania, mamy też aparaty wykonujące ładne fotografie. Do tego jest szybkie rozpoznawanie twarzy, skaner linii papilarnych w ekranie, moduł NFC oraz gniazdo słuchawkowe. Szczególnie te trzy ostatnie cieszą, ponieważ w droższym Oppo Find X jakimś cudem o nich zapomniano ;).

Do tego mamy ten wysuwający się moduł aparatu, który wygląda bardzo ciekawie i wzbudza zainteresowanie innych osób. Wiadomo – jest to może element podatny na uszkodzenia, ale przy uważniejszym użytkowaniu raczej powinien on bez problemu działać przez kilka dobrych lat. Przynajmniej tak twierdzi producent – trudno na chwilę obecną ocenić prawdziwość tej informacji.

Oppo Reno
Oppo Reno / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Trzeba też przyznać, że Oppo Reno jest po prostu ładnym, smukłym, wyjątkowo wyglądającym urządzeniem. Matowe, lekko gradientowe szkło, metalowe ramki, brak wystających aparatów, delikatne, zielone wyróżniki i niemal bezramkowy ekran sprawiają, że sprzęt prezentuje się zjawiskowo.

Na upartego przyczepiłbym się do tego, że skaner linii papilarnych nie jest cały czas aktywny, tylko wymaga wcześniejszego poruszenia urządzeniem. Szkoda też, że tryb szybkiego ładowania jest nieco okrojony względem tego, co znajdziemy w Oppo Find X.

Oppo Reno
Oppo Reno / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Poza tym jednak Oppo Reno to świetny sprzęt, który z czystym sercem mogę polecić. Osobiście zapisuję go na listę najciekawszych smartfonów 2019 roku, ale przed końcoworocznym werdyktem zobaczymy czym inni producenci mogą jeszcze mnie zaskoczyć… ;)

A co Wy myślicie o Oppo Reno? Kupilibyście go? Czy wolicie bardziej tradycyjne konstrukcje? Jestem ciekaw Waszej opinii!

Oppo Reno w Media Expert

Spis treści:

  1. Wzornictwo, jakość wykonania. Głośnik. Wyświetlacz. System. Działanie. 
  2. Skaner linii papilarnych. Bateria. Aparat. Podsumowanie
Recenzja Oppo Reno, w którym nie tylko wysuwany aparat jest wyjątkowy…
WYŚWIETLACZ
9
DZIAŁANIE, PŁYNNOŚĆ, WYDAJNOŚĆ
9
OPROGRAMOWANIE
9
AKUMULATOR
9
MULTIMEDIA
9
PORTY, ZŁĄCZA, ŁĄCZNOŚĆ
8
APARATY
8.5
JAKOŚĆ WYKONANIA
9.5
WZORNICTWO
10
Ocena użytkownika0 głosów
0
Zalety
Ładna, świetnie wykonana obudowa
Szybko działający system
Wydajny akumulator
Aparaty wykonujące ładne zdjęcia
Wysuwany moduł aparatu
Dobrze działający skaner linii papilarnych w ekranie
Niemal bezramkowy wyświetlacz
Szybkie rozpoznawanie twarzy
Gniazdo słuchawkowe i USB C
NFC
Wady
Skaner linii papilarnych nie jest zawsze aktywny
Tryb szybkiego ładowania jest nieco mniej spektakularny jak chociażby w Oppo Find X
Brak slotu na microSD
Brak ładowania bezprzewodowego
9
OCENA