Recenzja tabletu Samsung Galaxy Tab S2 9,7″

Najbardziej przemyślany tablet w ofercie Samsunga

Działanie, oprogramowanie

Galaxy Tab S2 działa pod kontrolą Androida w wersji 5.0.2 Lollipop, co mnie osobiście mocno zastanawia. Co więcej, dziwi mnie również, że urządzenie nie otrzymało jeszcze aktualizacji do 5.1 Lollipop, który jest aktualnie najnowszą dostępną wersją Androida na rynku. Za działanie odpowiada ośmiordzeniowy procesor Exynos 5433 składający się z czterech rdzeni Cortex-A53 1,9GHz i czterech Cortex-A57 1,3GHz, a całość wspierana jest przez 3GB pamięci operacyjnej RAM. Oczywiście nie mamy tu do czynienia z czystą wersją system Google – mamy nakładkę TouchWiz, której na szczęście w żadnym wypadku nie można nazwać LagWizem, jak to miało miejsce jeszcze jakiś czas temu w większości sprzętów Samsunga.

Korzystałam z Galaxy Tab S2 9.7 przez ostatnich kilkanaście dni i muszę przyznać, że nie uświadczyłam żadnych ścięć, lagów czy zamyślania się systemu/aplikacji podczas codziennego użytkowania. Dobrą wydajność i szybkość działania potwierdzają też lepsze wyniki w benchmarkach od tych, które uzyskały modele pierwszej generacji Galaxy Tab S (pamiętajcie jednak, mimo wszystko, że testy syntetyczne nie mogą być wyrocznią!):
Quadrant: 29634
AnTuTu: 53974
An3DBenchXL: 49352
3D Mark:
Sling Shot ES 3.1: 706
Ice Storm: max
Ice Storm Extreme: max
Ice Storm Unlimited: 20143

Przeglądarki:
Sunspider: 1067
Mozilla Kraken: 6446
Google V8 Bench: 5155

Wysoką wydajność sprzętu można zauważyć również podczas grania w takie tytuły, jak GTA San Andreas i Asphalt 8, z którymi nie ma żadnego problemu. Z prostszymi grami tablet radzi sobie całkowicie bez zastrzeżeń.

Galaxy Tab S2 to kolejne, po Galaxy S6 i Galaxy S6 Edge urządzenia Samsunga, które mają preinstalowane programy mobilne od Microsoftu. Mam tu na myśli aplikacje wchodzące w skład pakietu Office: Word, Excel i PowerPoint, jak również SkyDrive (z 100GB darmowej przestrzeni), OneNote oraz Skype.

Oprócz tego mamy tu także Smart Manager oraz SideSync 3.0, aplikacje, które szerzej opisałam w tym wpisie. Pokrótce wspomnę tylko, że pierwsza z nich służy do zarządzania tabletem w szerokim tego słowa znaczeniu (kontrola stanu baterii, pamięci, RAM-u i bezpieczeństwa urządzenia w jednym miejscu), z kolei druga – wykonywania kopii urządzenia na innym sprzęcie. Knox nie jest preinstalowany, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by go doinstalować. Podobnie sytuacja ma się z trybem dziecka – Kids mode.

W ustawieniach znajdziemy funkcje znane już z wcześniejszych urządzeń Samsunga:

  • tryb prywatny: ukrywa zawartość tabletu, która chcemy, by pozostała prywatna (zdjęcia, wideo, muzyka, moje pliki, strony internetowe)
  • Smart stay: ekran pozostaje włączony dopóki na niego patrzymy,
  • tryb czytania: zamienia kolory na bardziej przyjazne dla oczu
  • router WiFi: udostępnianie internetu innym urządzeniom,
  • oszczędzanie energii: ograniczenie maksymalnej wydajności procesora, zmniejszenie jasności ekranu, etc.,
  • bardzo niskie zużycie energii: skala szarości, tylko podstawowe aplikacje,
  • tryb nie przeszkadzać: wycisza wszystkie powiadomienia po ustawionymi kontaktami priorytetowymi
  • screen mirroring: przekazywanie multimediów do telewizora bezprzewodowo,
  • obsługa gestów: wycisz przez przyłożenie ręki do ekranu i zrób screenshota przez przesunięcie dłoni od lewej do prawej krawędzi
  • multi window: możliwość korzystania z dwóch aplikacji w dwóch oknach obok siebie.

Pamiętajcie, proszę, że w moje ręce trafiła wersja przedsprzedażowa Galaxy Tab S 9.7 (tzw. „golden sample”), więc zarówno wersja oprogramowania, jak również same aplikacje i funkcje dostępne na urządzeniu, mogą w minimalnym stopniu różnić się od wersji, którą już wkrótce będzie można kupić – także w polskich sklepach.

Tablet oferuje 16GB pamięci wewnętrznej, którą bardzo łatwo jest szybko zapełnić – nawet nie wiadomo kiedy, a użytkownikowi zostaje do wykorzystania zaledwie 500-600 MB. Po wyjęciu tabletu z pudełka system i aplikacje zajmują 6,99GB, a więc tak naprawdę zostaje nam tylko 9GB na nasze dane, multimedia i aplikacje/gry. Pamięć można rozszerzyć dzięki slotowi kart microSD o 128GB – nie ma natomiast możliwości przenoszenia całych gier i aplikacji na kartę pamięci (tylko ich dane).

Wielkim plusem preinstalowanego odtwarzacza wideo Samsunga jest to, że bez zająknięcia radzi sobie z napisami. Problemem natomiast są dla niego niektóre formaty wideo oraz kodeki audio, o czym możecie się przekonać patrząc na poniższe szczegóły dotyczące naszych standardowych próbek wideo. Co ważne, gdy preinstalowany odtwarzacz poległ na polu walki, VLC wychodził z walki z honorem:
– mkv, 480p, xvid, as l5, 1Mbps, he aac, napisy: OK, z napisami,
– mkv, 720p, h264, 3Mbps, vorbis, napisy: OK, z napisami,
– mkv, 720p, h264, hp 3.1, 600kbps, aac/mp3 dual audio: OK,
– mkv, 720p, h264, hp 5.1, 6Mbps, ac3, napisy: OK, ale bez dźwięku (nieobsługiwany kodek audio), z napisami,
– mp4, 720p, h264, hp 5.1, 6Mbps, ac3: OK, bez dźwięku,
– mp4, 720p, h264, mn 3.1, 3Mbps, aac: OK,
– mkv, 720p, h264, hp 3.1, 3Mbps, aac: OK,
– mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 40Mbps: nie odtworzył; OK,
– mkv, 1080p, vc1, ap l3, 18Mbps, ac3: nie odtworzył; OK,
– mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 10Mbps, dts, napisy: OK, z napisami, ale bez dźwięku.

Warto jeszcze wspomnieć, że wideo możemy oglądać zarówno standardowo, na pełnym 9,7-calowym ekranie, jak również w małym okienku nałożonym na program otwarty w danej chwili, co jest bardzo ciekawą opcją oferowaną przez Samsunga już od kilku generacji urządzeń mobilnych.

galaxytabs2-vs-galaxytaba-tabletowo-10

Pozostając przy temacie filmów, który nierozerwalnie łączy się z dźwiękiem, a zatem kilka słów o głośnikach. Niestety, nie są one stereo i nie zostały umieszczone frontem do użytkownika. Jak wspomniałam na początku, znajdziemy je na dolnej krawędzi, z czego jeden jest bliżej lewego boku, a drugi – prawego. Maskownice głośników są niewielkie, przez co nie możemy spodziewać się świetnej jakości, a przez wzgląd na umiejscowienie – efektu stereo. Dodatkowo – trzymając tablet w pozycji poziomej łatwo jest je zasłonić.

Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę jakość głośników, muszę podejść do nich bardziej krytycznie. Na najgłośniejszym ustawieniu dźwięk potrafi być zniekształcony, a w skrajnych przypadkach również delikatnie trzeszczy (w zależności od utworów, których słuchamy). Głośniki nie są głośne, a ich jakość określiłabym mianem zadowalającej. W mojej opinii do okazjonalnego słuchania muzyki czy dialogów w filmach – OK, ale bez rewelacji.

galaxytabs2-vs-galaxytaba-tabletowo-09

Zaplecze komunikacyjne:

  • LTE: jak przystało na tablet Samsunga z modemem, oferuje możliwość wykonywania połączeń telefonicznych i wysyłania SMS-ów,
  • Bluetooth: bez problemów łączy się ze słuchawkami bezprzewodowymi, opaskami Bluetooth, zegarkami,
  • GPS: na trasie szybko i precyzyjnie ustala aktualną pozycję, testowane na autostradzie A1/A2 oraz w różnych lokalizacjach bardziej statycznie,
  • WiFi: podczas testów nie uświadczyłam żadnych problemów z działaniem sieci bezprzewodowej,
  • microUSB: pendrive, myszka, klawiatura,
  • microSD: obsługuje karty do 128GB, brak możliwości przenoszenia aplikacji.

Spis treści:
1. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie. Moduły łączności
3. Skaner linii papilarnych. Aparat. Akumulator. Book Cover. Dostępność i ceny