Recenzja Lenovo Thinkpad X1 Tablet

Biznesowa hybryda z legendarnej linii urządzeń

MULTIMEDIA

Głośniki mamy dwa, umieszczono równolegle po bokach obudowy. Nie oferują one najlepszej jakości dźwięku, który po prostu jest nieco zbyt płaski, choć delikatnie nadrabiają to głośnością maksymalną. Na słuchawkach – jakość w zupełności w porządku, szczególnie zaskoczyłem się niezłą mocą na wyjściu. Niestety, konkurenci potrafią wypaść tu lepiej.

Aparat główny ma 8 Mpix, przednia kamerka już 2 Mpix, a filmy możemy nagrywać maksymalnie w Full HD. Wykonywane zdjęcia są przyzwoite, nie brakuje im szczególnie ostrości, odwzorowanie barw jest poprawne, w dodatku z tyłu pojawiła się dioda doświetlająca. Jak na hybrydę, Thinkpad wypada na szkolną „piątkę”.

Galeria zdjęć wykonanych X1 Tablet:

BATERIA

Tablet Lenovo jest urządzeniem mobilnym, więc jednym z jego kluczowych parametrów, na które uwagę zwracają potencjalni nabywcy, pozostaje czas pracy. Teoretycznie producent deklaruje do 10 godzin działania. W praktyce osiągane rezultaty są mniej imponujące i przykładowo przy automatycznej jasności ekranu (średnio ok. 40-60%) filmy Full HD możemy oglądać przez ok. 5 godzin 15 minut, przeglądać sieć – 5 godzin 30 minut; montować wideo – 1 godzinę 5 minut; pisać w edytorze tekstu – 7 godzin 20 minut. Nie jest źle, ale z drugiej strony tablet nie jest w stanie wytrzymać całego dnia pracy z dala od ładowarki. Na szczęście tu z odsieczą może nadejść opcjonalny moduł z dodatkową baterią.

Pełne naładowanie baterii trwa natomiast około 105 minut.

PODSUMOWANIE

Lenovo Thinkpad X1 Tablet jest urządzeniem skierowanym w stronę klienta biznesowego, oferując smukłą obudowę, skaner linii papilarnych, technologie vPro oraz dTPM, rysik Thinkpad Pen Pro, łatwą, ewentualną obsługę serwisową, opcjonalnych modułach z dodatkową baterią czy projektorem, LTE, znakomitą klawiaturę z bardzo wygodnym gładzikiem, świetny ekran IPS oraz wystarczającą wydajność z niezłym czasem pracy. Oczywiście to wszystko kosztuje bardzo dużo, ale ma swoje uzasadnienie. Wśród wad natomiast mogę wspomnieć o problemach z nadmiernym thermal throotlingiem, przeciętnej jakości dźwięku na głośnikach czy baterii nie pozwalającej na cały dzień pracy.

Konkurencyjne hybrydy:

  • Microsoft Surface Pro 4 – najbardziej oczywisty rywal, dostępny z mocniejszymi procesorami i lepszym rysikiem, choć nieco mniej wygodną klawiaturą (sprawa subiektywna),
  • Lenovo Ideapad Miix 700 – zubożona, cywilna wersja Thinkpada X1 Tablet,
  • Dell XPS 12 – ciekawy model z 12,5-calowym ekranem Full HD, Intel Core M i zbliżoną resztą specyfikacji,
  • Lenovo Yoga 900S – elegancka hybryda z ekranem 12,5″ QHD oraz Intel Core M.

Spis treści:

  1. Wzornictwo, jakość wykonania. Klawiatura
  2. Wyświetlacz. Działanie, oprogramowanie. Zaplecze komunikacyjne
  3. Multimedia. Bateria. Podsumowanie
Recenzja Lenovo Thinkpad X1 Tablet
WYŚWIETLACZ
8
DZIAŁANIE, PŁYNNOŚĆ, WYDAJNOŚĆ
8
AKUMULATOR
7
MULTIMEDIA
7.5
PORTY, ZŁĄCZA, ŁĄCZNOŚĆ
9
JAKOŚĆ WYKONANIA, WZORNICTWO
8.5
Ocena użytkownika0 głosów
0
Zalety
jakość wykonania
solidna konstrukcja z praktyczną "nóżką"
znakomita klawiatura
wyświetlacz IPS
gładzik
szybkość działania na co dzień
skaner linii papilarnych
jakość łączności LTE i WiFi
Thinkpad Pen Pro w standardzie
wsparcie dla WiGig
Wady
głośniki multimedialne
pokrycie palety barw Adobe RGB i kontasrt gorsze niż u rywali
problemy z thermal throotlingiem
nadmierne nagrzewanie się w wymagających aplikacjach
bateria nie wystarcza na cały dzień pracy
8
OCENA