Recenzja Huawei P40 Lite E. Czy niska cena rekompensuje brak usług Google?

Zabezpieczenia

Na tyle obudowy zamontowano skaner linii papilarnych. Jak przystało na Huawei – jest on, po prostu, bardzo dobry! Działa szybko, jest skuteczny i praktycznie się nie myli. Od przyłożenia palca do podświetlenia ekranu nie mija nawet jedna sekunda, co bardzo ułatwia korzystanie z urządzenia.

Huawei P40 Lite E / fot. Kacper Żarski
Huawei P40 Lite E / fot. Kacper Żarski

Ponadto skaner jest zlokalizowany w odpowiednim, dobrze wyczuwalnym pod palcem miejscu. Nie ma więc problemu z trafieniem w niego podczas użytkowania. Warto też dodać, że skaner jest cały czas aktywny, co oznacza, że podświetlenie ekranu nie jest konieczne przed skorzystaniem z czytnika.

Poza skanerem, do dyspozycji mamy jeszcze rozpoznawanie twarzy. Wykorzystuje ono kamerkę frontową, więc nie jest to może najbezpieczniejsza na świecie forma zabezpieczenia. Podczas moich testów nie udało mi się jednak oszukać algorytmów za pomocą zdjęcia.

Skanowanie twarzy także jest szybkie i trwa w okolicy sekundy. Musimy jednak najpierw podświetlić ekran. Jest to możliwe na trzy sposoby: albo za pomocą klawisza, albo po dwukrotnym stuknięciu w ekran, albo korzystając z gestu podniesienia smartfona do góry.

Huawei P40 Lite E / fot. Kacper Żarski
Huawei P40 Lite E / fot. Kacper Żarski

Skanowanie rozpoczyna się automatycznie po podświetleniu ekranu. Gdy smartfon nas rozpozna, musimy przeciągnąć palcem od dołu ekranu do góry, aby zakończyć proces odblokowywania. Jeśli chcemy to jednak minimalnie usprawnić, możemy skorzystać z funkcji pomijania ekranu blokady przy rozpoznaniu twarzy. Wtedy praktycznie od razu po podświetleniu ekranu smartfon staje się odblokowany.

Aparat

W Huawei P40 Lite E dostępny jest potrójny moduł aparatu głównego. Składa się on z matryc o rozdzielczości 48 Mpix z przysłoną f/1.8, 8 Mpix (f/2.4) oraz 2 Mpix (f/2.0). Taki zestaw pozwala na wykonywanie standardowych zdjęć, a także z szerokim kątem widzenia. Zabrakło natomiast zoomu cyfrowego lub hybrydowego, dostępny jest jedynie cyfrowy (maksymalnie 6-krotny). Od przodu z kolei znalazła się kamerka o rozdzielczości 8 Mpix.

Huawei P40 Lite E / fot. Kacper Żarski
Huawei P40 Lite E / fot. Kacper Żarski

Zdjęcia wykonywane aparatem głównym charakteryzują się sporą ostrością i przyzwoitą szczegółowością. Pod warunkiem, że nie przybliżamy poszczególnych elementów – wtedy pojawia się trochę szumów. Kolory są naturalne, chociaż nieprzesadnie intensywne.

Smartfon dobrze radzi sobie z wyostrzaniem małych elementów, sprawdza się wiec dobrze do zdjęć macro. W zdjęciach nocnych jest jednak tylko poprawnie – zdjęcia są mało szczegółowe, pojawiają się prześwietlenia i szumy.

Do dyspozycji mamy też szeroki kąt. Standardowo, jest on nieco gorszej jakości, ponieważ zdjęcia są mniej szczegółowe, a kolory mniej intensywne. Fotografie są także zazwyczaj stanowczo ciemniejsze niż w przypadku zwykłych zdjęć. Jednak największą ich zaletą jest po prostu fakt, że na jednej fotografii zmieścimy stanowczo więcej elementów.

Zdjęcia z kamerki frontowej powinny zadowolić większość użytkowników. Są szczegółowe nawet po przybliżeniu poszczególnych elementów, mają też naturalne kolory. Jedynie na tle nieba wydaje się, że fotografie są prześwietlone.

Aplikacja do obsługi aparatu została bardzo dobrze wyposażona. Do dyspozycji mamy kilka przydatnych trybów, a wśród nich malowanie światłem, ruchome zdjęcie, tryb poklatkowy oraz zwolnione tempo. Nie zabrakło trybu profesjonalnego, pozwalającego dostosować wszystkie parametry fotografii, jest też mała przysłona, panorama, tryb nocny, portret, HDR oraz naklejki urozmaicające zdjęcia. Są także filtry kolorystyczne oraz tryb sztucznej inteligencji, który podkręca niektóre kolory, w szczególności zielenie.

Akumulator

Huawei P40 Lite E został wyposażony w akumulator o pojemności 4000 mAh. Jak już wspomniałem przy opisie obudowy – naładujemy go za pomocą przewodu microUSB. Pocieszeniem może być jednak tryb szybkiego ładowania, niestety, dostałem smartfon bez akcesoriów, nie mogę więc wypowiedzieć się na temat dołączanej do zestawu ładowarki i długości trwania procesu ładowania.

Huawei P40 Lite E / fot. Kacper Żarski
Huawei P40 Lite E / fot. Kacper Żarski

Podczas normalnego użytkowania korzystając naprzemiennie z WiFi i transmisji danych oraz automatycznej jasności wyświetlacza możemy osiągnąć w okolicy 5-6 godzin na wyświetlaczu. Ten czas wydłuży się do około 7 godzin na samym WiFi, a korzystając z danych mobilnych skróci do jakichś 3,5-4 godzin.

Ciekawostką jest jednak czas pracy korzystając z zainstalowanych usług Google. Podczas intensywnego używania po zaledwie dwóch godzinach konieczne było doładowanie baterii.

Czas pracy na ogół jest więc dobry, chociaż spodziewałem się nieco lepszych wyników. Na jeden intensywniejszy czy 1,5 średnio-intensywny dzień pracy wystarczy, ale raczej nic więcej.

Podsumowanie

Huawei P40 Lite E to niewątpliwie udany sprzęt. Do dyspozycji mamy stabilnie, płynnie działający system, świetny skaner linii papilarnych, przyzwoity akumulator oraz niezłe, jak na tę półkę cenową, aparaty. Do tego ciekawie wyglądająca obudowa, gniazdo słuchawkowe oraz niehybrydowy slot DualSIM obsługujący jednocześnie 3 karty.

Huawei P40 Lite E / fot. Kacper Żarski
Huawei P40 Lite E / fot. Kacper Żarski

Z drobnych wad można wymienić brak NFC, zastosowanie złącza microUSB zamiast USB typu C czy wykonanie obudowy w całości z tworzywa sztucznego. Największym problemem jest jednak brak usług Google. Jest to dość uciążliwe, szczególnie dla osób poszukujących bezproblemowego sprzętu, który, po prostu, będzie działał. W tym przypadku musimy sporo kombinować – a to z innymi, zamiennymi aplikacjami, a to alternatywnymi sposobami instalacji programów, a to w końcu ze zmienianiem własnych nawyków.

Huawei P40 Lite E będzie dobrym wyborem tylko i wyłącznie dla osób świadomych braków w oprogramowaniu lub lubiących „pogrzebać” w systemie na własną rękę. Dla bardziej tradycyjnych użytkowników, smartfon się raczej nie sprawdzi. Na kombinowanie i różnego typu wyrzeczenia, według mnie, szkoda zarówno czasu, jak i nerwów.

Niech Was też nie kusi zakupienie smartfona komuś na prezent. Niska cena nieprzekraczająca 700 złotych może przyciągać wiele osób, które komuś będą chciały sprezentować smartfona. To nie jest jednak sprzęt dla każdego, użytkownik powinien w tym przypadku świadomie i samodzielnie podjąć decyzję, że da radę korzystać ze smartfona bez usług Google.

Huawei P40 Lite E / fot. Kacper Żarski
Huawei P40 Lite E / fot. Kacper Żarski

Według mnie nie ma sensu kupować P40 Lite E mając na uwadze, że na rynku jest wiele różnych smartfonów, które sprawdzą się u większości osób stanowczo lepiej. Weźmy na przykład Motorolę One, Xiaomi Redmi 8, Moto G7 Power, Huawei P smart 2019 czy Alcatel 3X 2019. Więcej urządzeń do 700 złotych znajdziecie w naszym poradniku zakupowym sprzed kilku tygodni.

A co Wy myślicie o tym smartfonie? Czy brak usług Google przekreśliłby go na Waszej liście ciekawych smartfonów? Jestem ciekaw Waszej opinii!

Huawei P40 Lite E w Media Expert

Spis treści:

  1. Wzornictwo, jakość wykonania. Głośnik. Wyświetlacz. System. Działanie.
  2. Skaner linii papilarnych. Bateria. Aparat. Podsumowanie
Recenzja Huawei P40 Lite E. Czy niska cena rekompensuje brak usług Google?
Wnioski
WYŚWIETLACZ
6
DZIAŁANIE, PŁYNNOŚĆ, WYDAJNOŚĆ
8
OPROGRAMOWANIE
2
AKUMULATOR
7
PORTY, ZŁĄCZA, ŁĄCZNOŚĆ
4
APARATY
7
JAKOŚĆ WYKONANIA
5
WZORNICTWO
8
Ocena użytkownika1 głos
2.5
Zalety
Szybkość i stabilność działania
Aparaty w stosunku do ceny
Przyzwoite czasy pracy po jednym ładowaniu
Świetny skaner linii papilarnych
Ładnie wyglądająca obudowa
Niehybrydowy slot DualSIM
Złącze słuchawkowe
Wady
Złącze microUSB zamiast USB typu C
Brak NFC
Niska rozdzielczość wyświetlacza
Brak usług Google (!)
5.9
OCENA