W sierpniu najszybszy internet mobilny oferowało T-Mobile

Jeśli coś jest magentowe, to znaczy, że szybsze

Zwykle chwalimy sieć, w której mamy abonament na usługi lub korzystamy z jej oferty na kartę. Jeśli jednak operator mobilny w naszej okolicy słabo sobie radzi z dostarczaniem szybkiego internetu, jest to jeden z częstych powodów, dla których go zmieniamy. Jak ogólnie sieci wypadały pod tym względem w sierpniu?

Operatorem, który osiągnął największe wartości szybkości pobierania, zarówno w sieci 3G, jak i LTE, zostało w sierpniu T-Mobile. Przynajmniej tak wynika z pomiarów SpeedTest.pl. Powstały one podczas użytkowania aplikacji mobilnych firmy. Raport może się więc różnić od tego, który co miesiąc publikuje RFBenchmark.

Reklama

Ranking szybkości internetu mobilnego 3G/LTE

Pierwsza trójka operatorów z najszybszym internetem różni się od siebie naprawdę nieznacznie – Magentowi nie odstawili więc Play czy Orange jakoś bardzo mocno. Słabsze wyniki odnotował tylko Plus, któremu do lidera brakuje aż 5 Mbit/s.

Gdyby chcieć rzucić okiem na ranking, który nie uwzględnia wyników testów w roamingu krajowym, to sieci, polegając tylko i wyłącznie na własnych nadajnikach, wykręcają wyniki, takie jak poniżej:

W takim ujęciu najszybsze w sierpniu było Play, a za Fioletowymi uplasowali się: T-Mobile i Orange.

Ranking szybkości internetu mobilnego LTE

Rozpatrując średnie szybkości internetu, gdy „na sztywno” ustawione jest działanie urządzenia w sieci LTE, różnice pomiędzy poprzednim zestawieniem nie wydają się być jakoś wyraźne. SpeedTest.pl postanowił jedynie przydzielić miejsce 2. ex aequo Play oraz Orange, ze względu na symboliczny charakter tych różnic. Jednak T-Mobile znów prowadziło.

Gdyby wyłączyć roaming krajowy, to wtedy na pierwsze miejsce wskakuje Play.

W kwestii szybkości internetu kluczowym czynnikiem jest miejsce, w którym z niego korzystamy. Powyższe rankingi funkcjonują na zasadzie ciekawostek, ale nie ukrywam, że zawsze chętnie sprawdzam, który z operatorów tym razem wyprzedził konkurencję o długość włosa.

źródło: SpeedTest.pl