smartfon Samsung Galaxy S10 5G smartphone
Samsung Galaxy S10 5G (fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl)

Zmiana na pozycji lidera fotograficznego rankingu DxOMark. Teraz króluje Samsung Galaxy S10 5G

Odnoszę wrażenie, że smartfonowy ranking DxOMark traci na renomie, tak jak kiedyś sukcesywnie zmniejszało się znaczenie benchmarków mierzących wydajność podzespołów zainstalowanych w telefonach. Nie przeszkadza to jednak producentom chwalić się wynikami tych testów. Dokładnie tak jest w wypadku Samsunga, który modelem Galaxy S10 5G pokonał fotograficznie wynik Huawei P30 Pro.

Reklama

Trudno było pobić wynik Huawei P30 Pro. Zgodnie z aktualną tabelą DxOMark, flagowiec Chińczyków, jak i konstrukcja z Korei Południowej zajmują ex aequo pierwsze miejsce, z ogólnym wynikiem 112 punktów za aparaty.

Samsung Galaxy S10 5G jednak, w testach osobnych aparatów, wyprzedził P30 Pro pod względem punktacji aparatu głównego, przedniego oraz w testach wideo, osiągając w tym ostatnim poziom 100 punktów. To pierwszy smartfon, który dobił do tej magicznej granicy.

Aby ocenić wydajność aparatu Galaxy S10 5G, DxOMark testował ekspozycję i kontrast, kolor, autofokus, teksturę, szum, artefakty, zoom i rozmywanie tła w warunkach słabego oświetlenia, oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego. Smartfon został pochwalony za dobry balans bieli i przyjemną kolorystykę barw, dobry zakres dynamiczny i godny zaufania autofokus czy kontrolę nad szumami. W minusach wspomniano o widocznych artefaktach, utracie ostrości na krawędziach obrazu czy spadku szczegółowości obrazu przy dużym powiększeniu.

Metody badawcze DxOMark bywają krytykowane, zaś system naliczania punktów jest dyskusyjny, stąd niektórzy producenci w ogóle nie udostępniają swoich smartfonów do testów prowadzonych przez ten zespół. Inni natomiast wychodzą z założenia, że może to być dobry sposób na reklamę – bo skoro coś dobrze działa, to dlaczego się tym nie pochwalić? Szkoda tylko, że Galaxy S10 5G nie zawita do Polski – przynajmniej w najbliższym czasie.

Czy oceny DxOMark można traktować jako wiarygodne? Cz. 2

źródło: Samsung