Qualcomm Snapdragon logo

Snapdragon 855, nowy najważniejszy procesor Qualcomma, ma 7 rdzeni. To wystarczy dla Samsunga Galaxy S10

Na kilka godzin przed oficjalną konferencją Qualcomma, na której ma zostać zaprezentowany nowy, mocarny procesor tego producenta, w sieci pojawiła się jego specyfikacja i najważniejsze funkcje. Sprawdźmy, z jakich możliwości będą mogły skorzystać przyszłoroczne flagowe smartfony.

Snapdragon 855 był wcześniej oznaczany numerem 8150. Tak przedstawiano go w testach syntetycznych oraz w porównaniach na urządzeniach referencyjnych. Ciągłość nazewnictwa została więc zachowana, co cieszy, bo czterocyfrowe symbole mogłyby wprowadzić spory chaos w szeregowaniu układów pod względem wydajności.

Co ciekawe, Snapdragon 855 jest siedmiordzeniowcem, jednak błędem byłoby myślenie, że przez to układ będzie mniej wydajny od procesorów z ośmioma rdzeniami. Jeden z nich będzie wyznaczony do pracy wyłącznie z algorytmami tzw. sztucznej inteligencji, trzykrotnie przewyższając pod tym względem Snapdragona 845, więc finalnie chipset powinien być w istocie najszybszym procesorem mobilnym na rynku.

Cztery rdzenie, pracujące z częstotliwością 1.8 GHz będą zajmować się codziennymi zadaniami, dwa o taktowaniu 2.4 GHz zostaną włączone podczas większego obciążenia, a jeden będzie mógł wykręcić nawet 2.8 GHz.

Dodatkowo zyskamy nowy układ graficzny Adreno 640, dostosowany do radzenia sobie z wymagającymi algorytmami fotograficznymi, pomagającymi uzyskiwać jeszcze lepsze efekty podczas robienia zdjęć. Qualcomm podkreśla, że jego procesor będzie nadawał się idealnie dla fanów gamingu. Wspomniano o specjalnej optymalizacji, nazwanej Snapdragon Elite Gaming, pozwalającej na wykręcanie znakomitych wyników grafiki w grach.

Zaskakujące może być to, że Snapdragon będzie dostępny w dwóch wersjach z różnymi modemami: X24 dla standardu sieci 4G LTE oraz X50, który jest bardziej przyszłościową opcją, obsługującą sieci 5G. Pierwsze partie Snapdragona 855 na pewno będą wyposażane w ten pierwszy wariant łączności, gdyż sieci 5G jeszcze przez długi czas nie będą w powszechnym użyciu.

Nowy chip Qualcomma produkowany jest w fabrykach TSMC w technologii 7 nm i będzie równie szybki, co Exynos 9820, powstający w litografii 8 nm. Testy syntetyczne sugerują nawet dość sporą przewagę Snapdragona. Ciekawe, czy porównania miedzy Samsungami Galaxy S10, pracującymi na tych dwóch różnych układach będą w stanie wykazać te różnice.

 

źródło: Phone Arena, Grzesiek :)