Qualcomm Snapdragon 675 to platforma mobilna dla smartfonów ze średniej półki z trzema aparatami

Minął ponad rok odkąd Qualcomm wprowadził na rynek Snapdragona 660. Chip ten został dobrze przyjęty przez producentów smartfonów, którzy dość chętnie używają go w swoich średniopółkowych konstrukcjach. W sierpniu pojawił się Snapdragon 670, a teraz mamy szansę przywitać najnowszego przedstawiciela tej linii, Snapdragona 675.

Platforma mobilna Snapdragon 675 ma spełniać dwa cele: ma być dobrym wyborem dla osób uwielbiających grać na smartfonie oraz tych, którzy wybiorą urządzenie z trzema aparatami. Układ przeznaczony jest dla telefonów z przedziału cenowego 300 do 500 dolarów.

Nowy Snapdragon to ośmiordzeniowiec, w którym dwa rdzenie Kryo (4. generacji) taktują z częstotliwością 2 GHz, zaś kolejne sześć – z częstotliwością 1.7 GHz. Łączymy to z jednostką graficzną Adreno 612 i otrzymujemy procesor, który według zapewnień producenta obiecuje szybsze o 30% uruchamianie gier i 20% szybsze uruchamianie odtwarzaczy muzycznych. Punktem odniesienia jest tutaj Snapdragon 670.

Układ ma też wspierać szybkie odświeżanie ekranu, co jest istotne na przykład dla smartfonów z ekranem 120 Hz, jak na przykład w Razer Phone 2. Jak na procesor średniej klasy to pewna nowość i ciekaw jestem, czy producenci wykorzystają tę właściwość Snapdragona 675 i będą składać średniopółkowce dla graczy z wyświetlaczami 120 Hz.

Technologiczny gigant z San Diego przekazał również, że ulepszono obsługę algorytmów Sztucznej Inteligencji. W porównaniu ze Snapdragonem 670, aplikacje AI działają nawet do 50% lepiej dzięki wykorzystaniu wielu rdzeni.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym punktem specyfikacji nowego układu jest procesor sygnału wideo Spectra 200. Przeznaczony jest on do przetwarzania obrazu z potrójnych aparatów, w tym obsługi nawet 5-krotnego zoomu optycznego, tworzenia efektu rozmytego tła w czasie rzeczywistym, ultra szerokokątnych ujęć i współpracy z technologiami odblokowywania ekranu twarzą.

Oprócz tego chipset obsługuje funkcję szybkiego ładowania Qualcomm Quick Charge 4+ i wyposażony jest w modem X12, oferujący prędkość pobierania danych na poziomie 600 Mb/s.

Pierwsze smartfony ze Snapdragonem 675 pojawią się na rynku w pierwszym kwartale 2019 roku. Jednym z pierwszych telefonów z tym procesorem będzie nienazwany jeszcze model Xiaomi.

 

źródło: Android Police, fonearena