Snapdragon 660 powstał po to, aby być słabszą wersją Snapdragona 835
Ważne

Snapdragon 660 powstał po to, aby być słabszą wersją Snapdragona 835

Każdy, kto rozważał kiedykolwiek zakup Xiaomi Mi 5, wiedział, że wersja podstawowa (tj. z 3GB RAM i 32GB pamięci wewnętrznej) miała nieco niżej taktowanego Snapdragona 820 (1,8 GHz zamiast standardowego 2,15 GHz). Okazuje się, że Qualcomm zamierzał postąpić analogicznie w przypadku Snapdragona 835, jednak ostatecznie zdecydował, że jego rolę przejmie Snapdragon 660.

Pewnie zastanawiacie się, co flagowy procesor może mieć wspólnego ze średniopółkowym. Jak widać – może. Chiński analityk, Pan Jiutang, twierdzi bowiem, że początkowo Snapdragon 835 miał być dostępny w dwóch wersjach: podstawowej, taktowanej zegarem 2,45 GHz oraz – nazwijmy ją roboczo – Lite z rdzeniami o nieco niższej częstotliwości taktowania. Miała ona nosić oznaczenie MSM8997, podczas gdy „oryginał” to MSM8998.

Dlaczego więc nie zrealizowano tego planu? Na przeszkodzie stanął zaawansowany, 10-nm proces technologiczny, w jakim powstaje Snapdragon 835. Jego wersja Lite również musiałaby więc wykorzystywać tę samą litografię. Problem w tym, że nie ma takiej fizycznej możliwości. Chodzi bowiem o to, że już teraz z fabryk wychodzi zdecydowanie za mało egzemplarzy 835-tki (z tego właśnie powodu smartfony z tym układem pojawiają się w sprzedaży dopiero teraz – wyłączając Samsunga, który „zaszachował sobie całą pierwszą partię). Nikt nie byłby w stanie zająć się produkcją niżej taktowanej wersji.

Dlatego właśnie Qualcomm postanowił stworzyć Snapdragona 660, który jako pierwszy procesor z nie-flagowej rodziny wykorzystuje autorskie rdzenie Kryo 260 (choć to nie są to te same, z jakich zbudowany jest Snapdragon 835 – ten opiera się na Kryo 280). Nie zmienia to jednak faktu, że średniopółkowe układy, nawet te mocniejsze, bazowały do tej pory na Cortexach-A72.

Oczywiście to teoria Pana Jiutanga i wcale nie musi być zgodna z rzeczywistością. Z drugiej strony, jego argumentacja jest bardzo logiczna, więc chiński analityk może mieć rację. Qualcomm najprawdopodobniej tego jednak nigdy nie potwierdzi (można jedynie liczyć, że jeśli to nieprawda, to temu zaprzeczy – ale osobiście nie liczyłbym na to).

Źródło: Weibo przez GizmoChina

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona