Sąd

Qualcomm to skarżypyta. Firma złożyła wniosek sądowy o ukaranie Apple za nielegalną sprzedaż iPhone’ów w Niemczech

Tak, sprzedaż niektórych iPhone’ów jest w Niemczech zakazana. Decyzją sądów zza naszej zachodniej granicy, Apple było zmuszone wycofać ze swoich sklepów iPhone’y 7 i 8, bo Qualcomm wygrał sprawy dotyczące bezprawnego wykorzystania niektórych patentów tego producenta procesorów. Teraz Qualcomm ponownie wizytuje w sądach, by donieść, że Apple łamie uchwalone rozporządzenie.

Dziś Qualcomm złożył wnioski o nałożenie grzywny na Apple, ponieważ firma nie przestrzegała zakazu sprzedaży iPhone’a 7 i iPhone’a 8. Ograniczenie zostało nałożone w grudniu ubiegłego roku. Apple miało zdjąć z półek sklepowych wspomniane modele, ale firmie najwyraźniej nie udało się wycofać ich ze wszystkich Apple Store’ów. Na początku stycznia część z nich nadal oferowało wycofane iPhone’y, co Qualcomm uznał za powód do złożenia skargi i prośby o nałożenie grzywny.

Główny doradca Qualcomma, Don Rosengerg twierdzi, że Apple celowo zignorowało rozkazy sądu, chcąc zarobić na sprzedaży telefonów w okresie świątecznym. „Musi zostać nałożona ogromna grzywna, by pokazać, że takie zachowanie nie będzie tolerowane.” – pisał w oświadczeniu dla Bloomberga.

Od stycznia 2017 roku komunikacja między Qualcommem a Apple staje się coraz bardziej napięta. Qualcomm, który pozwał Apple za naruszanie patentów, wygrał sprawy sądowe w Chinach i Niemczech. W rezultacie niektóre starsze modele iPhone’ów nie mogą być w tych krajach sprzedawane w sklepach Apple Store i przez internet. Nic dziwnego, że producent procesorów dostaje białej gorączki, kiedy widzi, że Apple nic sobie nie robi z postanowień sądów.

Dystrybucja iPhone’ów innymi kanałami – przez niezależne od Apple sklepy czy przez operatorów sieci komórkowych – nie jest w żaden sposób ograniczona.

Qualcomm ma nadzieję, że uda się mu doprowadzić do sytuacji, gdy do zakazu sprzedaży dołączą także iPhone’y XS, XS Max i XR. Jestem ciekaw, czy uda mu się to osiągnąć, i jak zareagują niemieckie sądy na wieść, że Apple lekceważy sobie poprzednie ustalenia.

Zakaz sprzedaży iPhone’ów 7 i 8 w niemieckich salonach Apple. Wszystko przez Qualcomma

źródło: GizChina