Qualcomm przypomina o swojej obecności na rynku. Skupi się na grach? | Tabletowo.pl

Qualcomm przypomina o swojej obecności na rynku. Skupi się na grach?

Dołącz do dyskusji 0

Nvidia. Tegra. Tegra 2. Dwurdzeniowa Tegra. Czterordzeniowa Tegra. Większość najnowszych tabletów jest wyposażona właśnie w jeden z układów tego producenta. Czy przy aktualnym monopolu Nvidii na tego typu miniaturowe SoC na rynku jest miejsce dla innych producentów?

Czas pokaże. Wiemy jednak, że Qualcomm, jeden z największych producentów miniaturowych komponentów, zdecydowanie przypomina o swojej obecności i zamierza skupić się na rozwoju platformy Snapdragon – rodziny potężnych procesorów dedykowanych tabletom i smartfonom.

Najnowsze dziecko Qualcomma to Adreno 220 GPU (MSM8660), układ graficzny, który znalazł zastosowanie między innymi w tablecie HP TouchPad. W porównaniu do swojego poprzednika, Adreno 205 (MSM8x60), jest on dwukrotnie potężniejszy. Na jego pokładzie znajdują się dwa rdzenie Nazwane Scorpion o wielkości 45 mm oraz 512KB pamięci L2 cache. Dla porównania, dwurdzeniowa Nvidia Tegra 2 ma 1MB pamięci L2, a nadzchodzący TI OMAP5 – 2MB. Warto dodać, że częstotliwość taktowania procesora może zostać zwiększona z fabrycznego 1,2Ghz na zadziwiające 1,5Ghz.

W Adreno 220 znajduje się również zintegrowany modem 3G, który ma wsparcie dla podwójnego trybu pracy sieci HSPA+ (14.4 Mb/s – download, 5.76 – upload) oraz modem CDMA2000 1X , 1xEV-DO Rel A/B.

Jak zapewne zauważyliście, Nvidia Tegra 2 (nie wspominając już o nadchodzącym czterordzeniowym Ka-El – Tegrze 3) jest nieco potężniejsza od Adreno 220 GPU. Mimo to, Qualcomm się nie zraża i stara się utwierdzić świat w przekonaniu, że układ ten jest w stanie zaciekawić wszystkich programistów oraz twórców gier na platformy mobilne.

Filmik promujący MSM8660 oraz jego możliwości znajdziecie poniżej. Widać na nim wiele gier (także tych znanych z iOS oraz Androida), jednak, według mnie, najbardziej interesującą jest Desert Winds – gra RPG z zapierającą dech w piersi grafiką.

Myślicie, że dla Qualcomma jest już za późno? Że Nvidia uzyska monopol na rynku dzięki swojej nadchodzącej czterordzeniowej Tegrze 3?

oiot.pl, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o Internecie Rzeczy
– nowy serwis Tabletowo o Internecie Rzeczy. Sprawdź!

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona