Qualcomm dostaje karę za praktyki monopolistyczne | Tabletowo.pl

Qualcomm będzie musiał sprzedać kilka procesorów więcej, żeby zapłacić 873 mln dolarów kary

Dołącz do dyskusji 0

Podczas trwającej konferencji Tech Summit, Qualcomm skupia się na podkreślaniu znaczenia swoich nowych procesorów mobilnych oraz czytnika linii papilarnych. I dobrze, bo w przeciwnym wypadku dziennikarze branżowi byliby przesadnie zainteresowani ogromną karą finansową, jaką musi zapłacić firma.

Zgodnie z doniesieniami z Korei Południowej, tamtejszy Sąd Najwyższy orzekł, że nałożona na Qualcomm kara w wysokości 863 milionów dolarów jest zgodna z prawem. Jest to decyzja wydana na skutek odwołania się firmy do wyższej instancji po nałożeniu w marcu 2016 roku przez Koreańską Komisję ds. Sprawiedliwego Handlu (Korea Fair Trade Commission, KFTC) grzywny za manipulowanie przyznawaniem licencji patentowych, prowadzące do monopolizacji rynku układów stosowanych w modemach mobilnych.

W ten sposób Qualcomm praktycznie wykończył możliwości apelacji do wyższej instancji. Będzie to jeden z wielu przypadków, gdy Qualcomm będzie zobowiązany do zapłacenia nałożonej kary.

Prawnicy Qualcomma mają co robić

Wydaje się, że Qualcomm niemal kolekcjonuje niekorzystne dla siebie postanowienia sądowe. W lipcu tego roku Komisja Europejska ds. ochrony konkurencji również nałożyła na firmę grzywnę, w wysokości 242 milionów euro. Według UE, Qualcomm celowo utrudnia konkurencję na rynku chipów modemowych. Margrethe Vestager, szefowa spraw UE ds. ochrony konkurencji, powiedziała w ubiegły czwartek, że Qualcomm nadużywa swojej dominującej pozycji, praktycznie nie pozostawiając miejsca rywalom w tej samej branży, np. brytyjskiej firmie Icera.

Inna grzywna, choć z podobnych przyczyn, została nałożona na Qualcomma w styczniu ubiegłego roku. Wtedy postanowiono, że gigant półprzewodnikowy powinien zapłacić 997 milionów euro. To kara za zmowę z Apple, która miała na celu wyłączne korzystanie z chipów Qualcomma w nadchodzących iPhone’ach, co kompletnie wykluczyło z możliwości współpracy Intela i inne firmy.

Qualcomma stać jednak na takie „poboczne wydatki”. Wyrówna je sobie z 4,5 mld dolarów, jakie firma otrzymała w następstwie ugody z Apple.

źródło: ithome przez gizchina

oiot.pl, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o Internecie Rzeczy
– nowy serwis Tabletowo o Internecie Rzeczy. Sprawdź!

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona