Tak źle dawno nie było. Miesięczny przychód HTC zmalał w ciągu roku o ponad 67%

Smartfonowa hegemonia HTC minęła już lata temu, o ile ktoś w ogóle uznawał kiedyś tego producenta w aż takim stopniu. Ostatnimi czasy ewidentnie „coś idzie nie tak”, gdyż zyski firmy się kurczą, a smartfony są coraz rzadziej polecane przez użytkowników. Ale taki spadek przychodów, jaki miał miejsce w czerwcu, nie wydarzył się od ponad dwóch lat. Wygląda na to, że HTC rzeczywiście tonie.

Wiele osób spodziewało się, że zyski HTC w czerwcu tego roku będą… co najmniej niezłe. Okulary Vive Pro oraz nie taki najgorszy flagowiec, HTC U12+, powinny przecież pozytywnie wpłynąć na wyniki sprzedażowe firmy, prawda? Okazuje się jednak, że przewidywania zupełnie się nie sprawdziły, a tajwański producent odnotował spory spadek przychodów.

Reklama

W skali rok-do-roku wyniki są po prostu fatalne. W czerwcu 2017, HTC mogło pochwalić się przychodem na poziomie 226,1 miliona dolarów, przy czym w roku bieżącym szósty miesiąc przyniósł wyłącznie 73,15 miliona baksówNie trzeba być ekonomistą, aby wiedzieć, że to bardzo duża różnica, za duża, a liczby są bezlitosne – spadek wyniósł 67,64%.

Jeżeli chodzi o przełożenie z miesiąca na miesiąc, to w maju odnotowano przychód na poziomie 82,35 miliona zielonych – spadek o 9% w ciągu trzydziestu dni to również bardzo dużo. To nie jest pierwszy tego typu incydent HTC w historii – podobne załamanie miało miejsce w marcu 2016 roku i prawdę mówiąc, nie sposób udawać, że producent podźwignął się od tamtego czasu…

Co prawda sprzedaż HTC U12+ rozpoczęła się na dobrą sprawę pod koniec czerwca, więc realny wpływ flagowca na przychód firmy najprawdopodobniej zostanie odnotowany dopiero w lipcu, lecz HTC nie wiedzie się zbyt dobrze. O tym, że producent tonie, wspominał również Karol, kiedy to informował Was, iż tajwańska firma musi zwolnić 1500 pracowników.

Póki co, przychody (tak swoją drogą, nie mylcie ich z dochodem!) HTC w roku 2018 nie zapowiadają niczego dobrego. Minione 6 miesięcy przyniosło zaledwie połowę tego, co ten sam okres w roku 2017, a obecna tendencja sugeruje, że lepiej może nie być. Osobiście mam jednak nadzieję, że tajwański producent jeszcze się podźwignie… Marzenia ściętej głowy?

https://www.tabletowo.pl/2018/05/23/htc-u12-plus-pierwsze-wrazenia/

źródło: PhoneArena
grafika główna: HTC U12+