przeglądarka mozilla firefox browser
Mozilla Firefox

Firefox 98 zyskał funkcję automatycznego pobierania. Co to znaczy?

Mozilla zaprezentowała nową wersję swojego najważniejszego produktu: przeglądarki Firefox. Co znajduje się na liście zmian?

Firefox 98 z automatycznym pobieraniem plików

Posiadacze przeglądarki Mozilla Firefox na systemach Windows, macOS i Linux będą mogli niebawem skorzystać z nowych funkcji. Ci, którzy zdecydują się na pobranie programu ze strony producenta, od razu zostaną zaopatrzeni w wersję o numerze 98.

Główną zmianą w wersji na komputery stacjonarne jest odmieniony menedżer pobierania plików. Zamiast każdorazowo prosić użytkownika o pozwolenie na rozpoczęcie pobierania, po prostu zacznie to robić. Mozilla jest zdania, że ułatwi to komunikację użytkownika z przeglądarką i zniweluje sztuczne bariery, wpływające na wrażenia z korzystania z oprogramowania.

Firefox nie będzie zmuszał do korzystania z nowych ustawień. W razie potrzeby można łatwo powrócić do starego sposobu pobierania lub oznaczyć tylko niektóre typy plików, o których potwierdzenie pobrania będzie prosiła przeglądarka przed ściągnięciem na dysk.

Dodatkowe zmiany w przeglądarce

Inna, poboczna zmiana zauważalna w Firefoksie 98, to możliwość ustawienia lokalizacji folderu plików tymczasowych. Wcześniej domyślnie gromadzone były one w folderze Temp w systemach Windows i Linux.

Niektórzy użytkownicy mogą też zauważyć, że po zainstalowaniu aktualizacji, zmieniła się ich domyślna wyszukiwarka internetowa na Bing. Nie chodzi o to, że Mozilla dokonała jakiejś sekretnej transakcji i chce wzbogacić się na współpracy z Microsoftem. Jak tłumaczą twórcy Firefoksa, Mozilla Foundation nie mogła uzyskać formalnego pozwolenia na dalsze domyślne wsparcie dla pewnych wyszukiwarek. Oznacza to jedynie tyle, że w pewnych przypadkach, chcąc używać wyszukiwarki Google, będziemy musieli ręcznie przełączyć się na nią w Ustawieniach.

Oprócz poprawek bezpieczeństwa, użytkownicy Firefoksa – tym razem w wersji mobilnej – zyskają także możliwość zdecydowania, w jakim miejscu na ekranie chcą wyświetlać pasek adresu i wyszukiwania (u góry czy na dole). Ponadto, dla użytkowników z USA pojawi się opcja wybrania tapet i tła ekranu głównego, nawiązujących do nowego filmu Pixara „To nie wypanda”. Ponieważ logo Firefoksa inspirowane jest właśnie pandką rudą, tematycznie łączy się to z tym programem.