Huawei na oiot 5G
fot. www.verdict.co.uk

Huawei ma kłopoty, giganci szpiegują na potęgę… a poza tym garść dobrych wieści

Na oiot.pl codziennie podajemy informacje o coraz nowszych i coraz bardziej zadziwiających technologiach. Internet Rzeczy (IoT – Internet of Things) to wbrew pozorom nie same rzeczy. To także cały arsenał technologii złożony z algorytmów: Sztuczna Inteligencja (AI – Artificial Inteligence) czy Rozszerzona Rzeczywistość (AR – Augmented Reality). Mówiąc o Internecie Rzeczy, nie sposób nie mówić o nowoczesnych zabezpieczeniach (np. Blockchain) i przede wszystkim o najszybszym Internecie (5G).

Każdego tygodnia na oiot.pl dostarczamy czytelnikom wiele cennych informacji o technologiach, wyłapujemy najciekawsze newsy ze świata Internetu Rzeczy, podpowiadamy co kupić i wiele więcej. Czy wiecie, że opublikowaliśmy już ponad 470 tekstów?! Ostrożnie szacując, może to być niemal 2 miliony znaków do przeczytania. To ogrom wiedzy i rozrywki, więc warto dodać oiot.pl do osobistych kanałów informacyjnych. W zeszłym tygodniu zestawienie ciekawych wpisów zrobił Paweł. Dziś zapraszam do mojego autorskiego przeglądu.

Pękam z dumy, bo to polskie

To, że Polska to kopalnia inżynierów i programistów, wiadomo nie od dziś. Całe grono uzdolnionych kobiet i mężczyzn każdego dnia tworzy produkty, które znane są nie tylko na lokalnym rynku, ale reklamują naszą myśl techniczną poza granicami kraju.

Tak jest z firmą Fibaro, która – wraz z firmą Nice – zaprezentowała kolejne rozwiązania dedykowane automatyzacji domów. Tym razem chodzi o stworzenie nowych możliwości w procesie powrotu do domu.

Miłosz podając garść informacji, wyjaśnia na czym to polega i w czym to konkretnie pomoże. Ten wpis to kolejny dowód na to, że człowiek z ogromną wyobraźnią potrafi stworzyć coś, co pomoże niezliczonym ilościom ludzi.

Na oiot.pl znajdziesz wiele materiałów o automatyzacji domu i mieszkania. Warto zaglądać do zakładki SPRZĘT, bo często pojawiają się tam ciekawe nowości.

Lustereczko powiedz przecie, co na oiot.pl znajdziecie

Opisywany przez Huberta produkt o wdzięcznej nazwie HiMirror niewiele ma wspólnego z baśnią o Królewnie Śnieżce, ale jego możliwości wydają się magiczne.

Lustro nie tylko będzie stanowiło elegancki dodatek do każdej łazienki, ale zadba także o cerę.

Urządzenie potrafi odnaleźć nasze niedoskonałości, zmarszczki, a nawet dostrzec pory. Funkcja ta obsługuje kilka profili, więc z lustra może spokojnie korzystać więcej niż jedna osoba.

O tej wyjątkowej funkcji i kilku innych możliwościach dowiecie się więcej w obszernym wpisie:

Swoją twarz znasz, a rozpoznasz te?

GAN to mało mówiący skrót, który kryje w sobie pokłady artystycznych możliwości. Co ciekawe, te możliwości przynależą do kodu informatycznego i inteligentnych algorytmów. Nic nie jest jednak tak kreatywne jak człowiek, dlatego Hubert w swoim wpisie prezentuje holenderskiego artystę, który przy użyciu nowoczesnych technologii i swojego talentu stworzył niesamowitą i bardzo realistyczną bazę ludzkich portretów.

Sztuczna Inteligencja, Bas Uterwijk i program Artbreeder stworzyli dzieło, które przybliży nam współczesnym sylwetki znanych postaci historycznych.

Wciąż nieco osobliwie brzmi, że człowiek w kooperacji z maszynami i algorytmami coś stworzył. Będzie to jednak coraz powszechniejsze. A co konkretnie zrobił Bas, przeczytacie w podlinkowanym materiale.

Elon Musk znowu wzbudza kontrowersje

Nie, nie, tym razem nie chodzi o nietypowe imię nowonarodzonego syna czy wsparcie kandydatury Kanye’ego Westa w wyścigu o fotel prezydenta USA. Tym razem Elon Musk zapowiedział, że jego firma niebawem przedstawi zupełnie autonomiczne pojazdy.

Wywołał tym całą masę kontrowersji, ponieważ jeden ze specjalistów w tej dziedzinie odpowiedział bardzo dosadnie na rewelacje Muska.

Czy w stajni Tesli stoją już gotowe do rozpędu prawdziwe autonomiczne pojazdy, czy to jedynie przechwałki miliardera, który taką informacją winduje także ceny akcji swojej firmy? Pewności mieć nie będziemy, ale warto szczegółowo zapoznać się z materiałami odnalezionymi i opracowanymi przez Huberta.

Jeszcze większe kontrowersje

We wstępie wspomniałem, że z dziedziną IoT silnie wiążą się technologie zabezpieczeń. Niemalże każda Sztuczna Inteligencja opiera się na rozpoznawaniu twarzy, sylwetek, przedmiotów, a nawet głosu i dźwięków.

Wiedzą o tym bardzo dobrze giganci technologiczni, którzy nagminnie naruszają prywatność użytkowników ich usług. Amazon, Google i Microsoft szukając tanich sposobów na trenowanie inteligentnych algorytmów, wykorzystywało wizerunki bez zgody ich właścicieli.

To coraz bardziej powszechne zjawisko, a obecne regulacje nie sprzyjają konsumentom i stawiają w wygodnej pozycji wszechwładne korporacje. Osobiście nie podoba mi się taka cena za bardziej inteligentny świat. W tle pojawia się także Flickr, a cała sprawa to niezły materiał dla samego Sherlocka Holmesa.

Huawei traci dobrą passę

Jeszcze do niedawna wydawało się, że Huawei mimo ogromnych problemów w USA będzie w stanie wyrobić sobie silną pozycję (a może nawet stać się liderem) podczas budowania sieci 5G. Do porażek na amerykańskim gruncie trzeba doliczyć ogromną porażkę w Zjednoczonym Królestwie.

Wielka Brytania arbitralnie pozbyła się chińskiego dostawcy. Zabezpieczyła się także na przyszłość tak, by technologie wykorzystywane przy budowie infrastruktury 5G nie pochodziły od Huawei. To poważny cios i ogromne koszty. A ciekawych szczegółów jest więcej.

PS. Smaczku do sytuacji Huawei w USA dodaje news o tym, że amerykańska sieć komórkowa Verizon chce samodzielnie budować infrastrukturę 5G.

Xiaomi ma nowe inteligentne urządzenia w ofercie

Do rzeczy wracając, zachęcam do wczytania się w najnowsze i według mojej opinii najbardziej rzetelne recenzje sprzętów w polskim Internecie. Kacper stał się posiadaczem Xiaomi Mi TV Stick, którym można sterować przy pomocy Asystenta Google. W pierwszych wrażeniach przeczytamy:

Xiaomi Mi TV Stick na początku od razu po skonfigurowaniu nie robi zbyt dobrego wrażenia.

Czy sprzęt zdołał odrobić niezbyt dobre pierwsze wrażenia?

Nowa Roomba na polu bitwy

Wszyscy uwielbiamy testować inteligentne odkurzacze. Mamy już za sobą kilka testów, które znajdziecie w zakładce RECEZJE. Na bieżąco prezentujemy też nowości na rynku. Nie inaczej jest z nowym przedstawicielem ze stajni Roomba.

Robot sprzątający z serii 600 zapowiada się bardzo przyzwoicie. Chcecie, żebyśmy go przetestowali?

Meross to nie nowa rasa owiec

W ostatnich dniach na łamach oiot.pl pojawiła się także inna recenzja. Tym razem Paweł postanowił sprawdzić dla czytelników inteligentną listwę zasilającą, która może stać się nowym dodatkiem w smart domu. W sumie to musi się stać nowym nabytkiem. Sprzęt otrzymał bardzo wysoką notę, a Paweł jest wymagającym testerem, więc tym bardziej warto się przyjrzeć, co oferuje ten produkt.

PS. w recenzji są zdjęcia, na których wrażenie robi liczba superszybkich ładowarek, które posiada Paweł. Ja nie mam ani jednej… ;)

Facebook

Oiot.pl to siostrzany serwis tabletowo.pl. Ponieważ chcemy być blisko naszych czytelników i tworzyć silną społeczność technologiczną, zapraszamy do dołączenia do Grupy „Tabletowo – Oddział Intensywnej Opieki Technologicznej” na Facebooku. Nikogo nie pozostawiamy bez odpowiedzi na nurtujące pytania, lubimy żartować i przedpremierowo dzielimy się tym, co dzieje się w naszych redakcjach :)

Oczywiście odwiedzajcie też nasz profil na Facebooku :)