Przeglądamy laptopy z promocji Media Expert. Które z nich warto kupić?

Artykuł sponsorowany

Czwarty kwartał roku to czas zwiększonego zainteresowania zakupami komputerów przenośnych. To także okres intensywniejszej niż w okresie wakacyjnym walki o klienta – różnorodne promocje pojawiają się jak grzyby po deszczu. Ponieważ partner naszego serwisu, sklep Media Expert, wystartował właśnie z promocją laptopów, przyjrzę się temu, co ciekawego można znaleźć w ich ofercie. Nie ograniczając się jednak tylko do wspomnianej promocji.

Żeby wszystko było jasne i klarowne: w przeciwieństwie do pozostałych artykułów z serii „Co kupić”, tym razem ograniczamy się jedynie do oferty sklepu Media Expert. W każdej kategorii umieściłem wybrane przeze mnie dwa urządzenia, moim zdaniem najciekawsze dla każdej z nich. Jeśli macie inne typy – piszcie śmiało w komentarzach. A skoro formalności mamy już za sobą – do rzeczy!

Laptop dla gracza

Nazwa kategorii mówi mniej więcej sama za siebie – umieściłem w niej maszyny nadające się do długotrwałej pracy pod wysokim obciążeniem, wyróżniające się wysoką wydajnością procesora i karty graficznej. Oczywiście także osoba nieszukająca maszyny do gier, lecz po prostu wydajnego komputera, może zacząć od przeglądu właśnie takich komputerów. Poza wybranymi przeze mnie maszynami warto także zwrócić uwagę na serię Acer Nitro i Asus ROG (Republic of Gamers).

Lenovo Legion Y530-15ICH

Cena: 4499 zł

 

Lenovo Legion Y530 nie jest piękny. Kanciasta plastikowa obudowa, dziwne mocowanie matrycy, mały touchpad, to wszystko na pierwszy rzut oka działa zniechęcająco. Ale ta konstrukcja nie powstała, by być piękną, tylko mocną – kryje w środku sześciordzeniowy, dwunastowątkowy procesor i7-8750H o podwyższonym taktowaniu i dość wydajną kartę graficzną GeForce GTX 1050Ti. I, co ważniejsze, oferuje wydajny, dwuwentylatorowy układ chłodzenia, który jest w stanie poradzić sobie z produkcją ciepła pod pełnym obciążeniem, ograniczając throttling termiczny do minimum. Uzupełnieniem jest jasny ekran IPS o przekątnej 15,6″, wąskich ramkach, rozdzielczości Full HD i bardzo dobrej reprodukcji kolorów, co umożliwia efektywne użycie maszyny nie tylko w grach, ale także w zadaniach graficznych. Dysk SSD NVMe o pojemności 256 GB jest bardzo szybki, choć miłośnicy trzymania dużej ilości gier na dysku raczej go nie polubią – mógłby być większy. 8 GB pamięci RAM jest wystarczające, lecz bardziej wymagający użytkownicy mogą rozważyć jej rozbudowę do 16 GB.

Maszyna jest naprawdę wydajna, zdolna do długotrwałej pracy pod obciążeniem i do bezproblemowego poradzenia sobie z nowymi grami w wysokich ustawieniach graficznych. Wydajne chłodzenie sprawdzi się, gdy nie potrzebujemy całej mocy – komputer wtedy pracuje niemal bezszelestnie. Warto pamiętać, że model Y530-15ICH jest dostępny także w innych wariantach wyposażenia, lecz wersje z dyskami mechanicznymi nie są godne polecenia.

Na dniach ukaże się pełna recenzja tego modelu, jeśli więc macie jakieś pytania – śmiało.

Lenovo Legion w ofercie Media Expert

Acer Predator Helios 500 PH517-61-R0GX

Cena: 8549 zł

Laptopy z procesorami AMD nieczęsto kojarzone są z wysoką wydajnością, raczej pojawiając się w zestawieniach maszyn o małej lub co najwyżej średniej wydajności. Premiera procesorów AMD Ryzen wszystko zmieniła, a Helios 500 jest prawdziwym potworem. CPU ma 8 rdzeni i 16 wątków, zapewniając dość mocy nie tylko grom, ale także wymagającym wysokiej wydajności programom graficznym i do obróbki wideo. 16 GB pamięci DDR4 z możliwością dalszej rozbudowy zapewnia im płynną pracę. Ekran maszyny to matryca typu IPS o rozdzielczości 1920 x 1080 i przekątnej 17,3″, z odświeżaniem aż 144 Hz i wsparciem dla AMD FreeSync, odpowiednim dla zastosowanego układu graficznego AMD RX Vega. Podświetlana wielokolorowo klawiatura ma możliwość wyróżnienia klawiszy najczęściej używanych w grach.

Najsłabszym punktem specyfikacji jest zastosowany SSD, który – choć jest wydajny – to ma pojemność zaledwie 256 GB – obudowa jednak ma miejsce na zamontowanie dodatkowych dysków, więc w razie czego można sobie z tym brakiem poradzić. Obudowa jest gruba i kryje ogromny i masywny układ chłodzenia z metalowymi wentylatorami o dużej wydajności – nie bez powodu, gdyż maszyna pod pełnym obciążeniem może pobierać nawet 330 W mocy. W tym kontekście nie dziwi, że bateria wystarcza przy oszczędnym używaniu na około półtorej godziny pracy – to na pewno nie jest sprzęt dla podróżujących, co potwierdza zresztą waga ponad 4,5 kg. Dla kogo zatem jest Helios? Dla każdego, kto potrzebuje mocy dobrego komputera stacjonarnego w przenośnej (a raczej przewoźnej) obudowie i niestraszna mu cena.

Acer Predator Helios 500 PH517-61-R0GX w ofercie Media Expert

Laptop do pracy

W kategorii tej umieściłem typowe komputery do długotrwałej pracy, przede wszystkim biurowej, lecz nie tylko. Nie ma tu maszyn najtańszych – sprzęt do pracy nie powinien przede wszystkim w niej przeszkadzać, wybór jest więc pod kątem minimum wydajności to gwarantującej.

HUAWEI MateBook D (53010EJB)

Cena: 2999 zł

MateBook D to lekka i sprawna maszyna do codziennych zastosowań biurowych i nie tylko. Sercem komputera jest energooszczędny, dość wydajny czterordzeniowy i czterowątkowy procesor i5-8250, wsparty 8 GB pamięci operacyjnej bez możliwości rozbudowy. Karta graficzna GF 150 MX z 2 GB pamięci nie jest demonem wydajności, lecz umożliwi również okazjonalne zagranie (nie samą pracą człowiek żyje). Za wyświetlanie obrazu odpowiada ekran 15,6″ FHD z matrycą IPS – powoli staje się to standardem w tej klasie urządzeń. Pamięcią masową jest dysk SSD o pojemności 256 GB. Parametry maszyny są tak dobrane, by zapewnić płynną pracę we wszystkich codziennych zadaniach, zachowując możliwie długi czas pracy na baterii.

Metalowa obudowa nie wyróżnia się niczym szczególnym, choć osobiście uważam ją za dość elegancką w swojej niepozorności. Z całą pewnością nie dorównuje wyglądem MateBookom X – lecz kosztując połowę tego, co one, należy się spodziewać pewnych kompromisów. Jeśli miałbym wskazać jakieś znaczące wady – brak portów USB w standardzie C i, niestety, brak podświetlenia klawiatury – to powinno być jednak w takiej maszynie standardem.

HUAWEI MateBook D (53010EJB) w ofercie Media Expert

Laptop DELL Inspiron 15 (5570-2791)

Cena: 3199 zł

Kolejny „koń roboczy” ze stajni Della. Procesor i5-8250, pamięć operacyjna 8 GB i dysk SSD 256 GB czynią go podobnym do MateBooka D, jednakże są i różnice. Pierwszą z nich jest matryca, niestety typu TN, co nie daje szansy na dobre kolory i kąty widzenia, ale wystarcza w zastosowaniach biurowych. Drugą jest możliwość łatwej rozbudowy pamięci aż do 32 GB, co docenią z pewnością użytkownicy trzymający masę otwartych jednocześnie zakładek w przeglądarce czy programów. Trzecią, zastosowany układ graficzny, AMD Radeon 530  – dość podobny zresztą wydajnościowo. Nie zabrakło portów USB-C, nieobecnych w Huaweiu, a coraz bardziej przydatnych w codziennym użytkowaniu. Brakło niestety podświetlanej klawiatury, co uważam za bardzo poważne niedopatrzenie. Dobrze chociaż, że sama klawiatura jest wygodna i nadaje się do długodystansowej pracy. Bateria powinna wystarczyć na 4-6 h pracy, co jest wartością z reguły wystarczającą na co dzień, choć daleko jej do rekordu.

Laptop DELL Inspiron 15 (5570-2791) w ofercie Media Expert

Maszyny multimedialne

Kategoria ta jest bodaj najbardziej rozmyta i o niepewnych granicach. Multimedia to muzyka, film, ale także czasem gry i fotografia. Maszyny tego typu powinny gwarantować maksimum uniwersalności, mój wybór tutaj może więc zachodzić na inne kategorie.

ACER Aspire 5 (NX.GVREP.017)

Cena: 2999 zł

Trochę monotematycznie przedstawię tu kolejną maszynę z podobnym zestawem parametrów. Czyli: czterordzeniowy i czterowątkowy oszczędny procesor i5-8250, 8 GB pamięci operacyjnej oraz dysk SSD o pojemności 256 GB. Za możliwości graficzne odpowiada stosunkowo słaby układ GF 130MX, więc gracze nie będą taką maszyną zachwyceni. Na szczęście w żaden sposób nie ogranicza on innych funkcji multimedialnych. A za wyświetlanie obrazu odpowiada na szczęście przyzwoity ekran 15,6″ z matrycą typu IPS.

Komputer ma interesującą stylistykę, trochę agresywną. Ciemne wykończenie w stylu drapanego metalu przyciąga wzrok. Za dobrą reprodukcję dźwięku odpowiada technologia TrueHarmony, lecz kto nie chce w tej kwestii kompromisów niech postawi i tak na głośniki zewnętrzne. Miłośnicy podłączania dużej ilości urządzeń nie będą zawiedzeni – w Aspire 5 znalazły się i klasyczne porty USB 2 i 3 jak i USB-C. Nie zabrakło tu podświetlanej klawiatury, która w tej kwocie powinna być standardem, więc chociaż maszyna jest przedstawiona w kategorii multimedia, to nada się także jako maszyna do pracy biurowej.

ACER Aspire 5 (NX.GVREP.017) w ofercie Media Expert

ASUS VivoBook Pro 15 (N580GD-E4052T) 

Cena: 3999 zł

VivoBook Pro to maszyna, która stoi gdzieś pomiędzy typową jednostką multimedialną a komputerem dla gracza. Za moc obliczeniową odpowiada procesor i5-8300H, jednostka czterordzeniowa i czterowątkowa, lecz wyżej taktowana niż użyty w Acerze i5-8250. Pamięć operacyjna jest typu DDR4 i ma pojemność 8 GB – z możliwością rozszerzenia. Grafika to GeForce GTX 1050 (ale nie Ti) z pamięcią 4 GB. Wydajność maszyny jest wysoka, jednak długotrwałe obciążenie na pewno będzie skutkowało pojawieniem się throttlingu – Asus zastosował wprawdzie dwuwentylatorowe chłodzenie, lecz waga maszyny poniżej 2 kg nie pozwoliła na zastosowanie układu chłodzenia o wydajności zbliżonej do tego z Lenovo Legion – nie powinno to być jednak poważnym problemem w zastosowaniach multimedialnych.

Ekran jest typowy dla tej kategorii maszyn – przekątna 15,6″ i matryca IPS o rozdzielczości 1920 x 1080 punktów nie budzi żadnego zdziwienia – może tylko szkoda, że Asus nie zdecydował się tu na węższe ramki. Za reprodukcję dźwięku odpowiadają głośniki firmowane przez Harman-Kardon. Choć ich lokalizacja nie jest najszczęśliwsza, to na szczęście dźwięk jest dobrej jakości. Kogo kompromis w tej kwestii nie zadowoli i tak sięgnie po głośniki zewnętrzne lub słuchawki. Cieszy podświetlana klawiatura (jej brak w tej cenie byłby szczerze mówiąc skandaliczny) i czytnik linii papilarnych współpracujący z Windows Hello – znakomicie ułatwia i przyspiesza logowanie się do systemu.

ASUS VivoBook Pro 15 (N580GD-E4052T) w ofercie Media Expert

Maszyny designerskie

To dość specyficzna kategoria sprzętu – wyróżniającego się przede wszystkim interesującą formą zewnętrzną. Jest to sprawa wybitnie subiektywna i taki też jest mój wybór.

HUAWEI MateBook X Pro (53010DET)

Cena: 5499 zł

MateBook X Pro z całą pewnością nie wyróżnia się parametrami spośród innych laptopów. W środku znajdziemy typowy zestaw komponentów: procesor i5-8250, 8 GB pamięci operacyjnej LDDR3 (nieco wolniejszej niż DDR4, ale dużo bardziej energooszczędnej) i dysk SSD 256 GB. Za wyświetlanie obrazu odpowiada zintegrowana grafika Intel UHD 620 – a jest co wyświetlać, gdyż ultrabook wyposażony jest w ekran o przekątnej 13,9″, z matrycą IPS o proporcjach 3:2 i rozdzielczości aż 3000 x 2000 punktów. Co więcej, producent gwarantuje reprodukcję kolorów w zakresie 100% przestrzeni barwnej sRGB. Ramka ekranu jest minimalna i zajmuje zaledwie 9% całości powierzchni. Choć urządzenie nie jest konwertowalne w tablet, to ekran jest dotykowy, a powierzchnię chroni tafla szkła Corning Gorilla Glass. Kto jednak nie przepada za dotykowymi ekranami ma do dyspozycji touchpad – bardzo duży i wygodny. Klawiatura jest oczywiście podświetlana i zabezpieczona przed zalaniem – ze względu na mały rozmiar maszyny brakło jednak miejsca na blok numeryczny. Za bezpieczeństwo logowania do systemu odpowiada czytnik linii papilarnych.

Komputer jest bardzo lekki (zaledwie 1,3 kg), ma baterię 54,7 Wh, która powinna wystarczyć na 12 h pracy i jak przystało na designerski sprzęt, po prostu świetnie wygląda. Cienka obudowa (zaledwie 14,6 mm grubości) nie pozwolił na zbyt wiele w kwestii dostępnych portów – za komunikację z peryferiami odpowiadają dwa typu USB-C (służące również do ładowania akumulatora) i jeden USB 3.0,

HUAWEI MateBook X Pro (53010DET) w ofercie Media Expert

LENOVO Yoga 920-13IKB

Cena: 7499 zł

Druga z maszyn, którą chciałbym zaproponować w tej kategorii, także ma ekran wielkości 13,9″, lecz zarazem typową rozdzielczość 1920 x 1080. Ramka górna i boczne są wąskie, dolna jednak jest dość szeroka. Mocy obliczeniowej dostarcza czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor i7-8550U, pamięć operacyjna liczy 16 GB RAM, a pamięć masową stanowi szybki dysk SSD o pojemności 512 GB. Obsługę grafiki zapewnia zintegrowany Intel UHD 620. Wydajność procesora prezentuje się doskonale, lecz przy dłuższym obciążeniu na pewno da się we znaki throttling – 1,3 kg masy i niewielka grubość nie pozwoliła umieścić wewnątrz rozbudowanego układu chłodzenia. Maszyna jednak nie powstała jako koń roboczy do zastosowań obliczeniowych, tylko jako elegancki hybrydowy ultrabook do długotrwałej pracy. Komputer przyciąga wzrok miedzianozłotą barwą i konstrukcją bransoletowego zawiasu, umożliwiającego obrócenie ekranu o 180 stopni. Yoga 920 wyróżnia się także współpracą ekranu dotykowego z zaprojektowanym przez firmę Wacom piórkiem, rozpoznającym 4096 poziomów nacisku – można je wykorzystać do prac graficznych, ale także do wygodnego wprowadzania adnotacji ekranowych w trybie tabletu. Podobnie jak inne maszyny z rodziny Yoga, proces logowania do systemu usprawnia umieszczony z prawej strony pod klawiaturą czytnik linii papilarnych – działa szybko i sprawnie.

Wymagający mobilności użytkownicy zadowoleni będą z czasu pracy na jednym ładowaniu – pełny akumulator jest w stanie podtrzymać działanie laptopa nawet przez 15,5 h.

LENOVO Yoga 920-13IKB w ofercie Media Expert

Maszyny ultramobilne

Powyżej pojawiały się już maszyny, które spokojnie można zaliczyć do tej kategorii. Dlatego moje propozycje tutaj będą nieco nietypowe.

MICROSOFT Surface Go 4415Y

Cena: 2649 zł

To dziesięciocalowe maleństwo nikogo zapewne nie powali swoją wydajnością. W istocie jest to bardziej tablet niż cokolwiek innego – z możliwością dołączenia klawiatury TypeCover i piórka. Jednostką centralną jest dwurdzeniowy procesor Intel Pentium Gold 4415Y, wsparty 8 GB pamięci RAM i dyskiem SSD 128 GB – co powinno być wystarczające do płynnej pracy podczas przeglądania internetu czy odtwarzania multimediów. Ekran IPS ma proporcje 3:2 i, co za tym idzie, rozdzielczość 1800 x 1200 punktów. Surface Go jest bardzo lekki – waży nieco ponad pół kg i potrafi pracować do 10 h na jednym ładowaniu i dzięki temu jest to idealny sprzęt, by mieć go zawsze przy sobie. Najpoważniejszą wadą jest to, że klawiaturę i ewentualnie piórko trzeba dokupić osobno, co dość znacznie podnosi koszt urządzenia. Obsługę ułatwia system Windows 10 S – domyślnie ograniczony do możliwości instalacji aplikacji z Microsoft Store, lecz z możliwością podniesienia wersji do 10 Pro.

MICROSOFT Surface Go 4415Y w ofercie Media Expert

Apple MacBook Pro 13″ Touch Bar

Cena: 8999 zł

Wybór, który można nazwać kontrowersyjnym – ale jednak moim zdaniem MacBook Pro 13″ nieźle do tej kategorii pasuje. Przy wadze 1,37 kg oferuje dobrą wydajność, zapewnianą przez czterordzeniowy procesor i5-8259U, 8 GB pamięci operacyjnej oraz bardzo szybki dysk SSD 256 GB. Szczególną cechą jest brak klawiszy funkcyjnych, zastąpionych dotykową listwą, gigantyczny jak na rozmiar sprzętu touchpad wyposażony w HapticEngine (co oznacza, że za odczucie wciśnięcia nie odpowiada fizyczne wciśnięcie płytki tylko działanie mikrosilniczka) i klawiatura o niezwykle małym skoku (która zresztą potrafi niekiedy dostarczyć problemów przez swoją wrażliwość na zabrudzenia). Ekran ma przekątną 13,3″ i rozdzielczość 2560 x 1600 punktów – dzięki technologii TrueTone potrafi on dopasować nie tylko jasność, ale również reprodukcję barw do warunków oświetleniowych otoczenia, tak, by oko zawsze widziało jak najbardziej wierne kolory. Matryca zapewnia 100% pokrycie przestrzeni barw P3, co predysponuje te maszyny szczególnie do pracy z materiałami wideo i fotografią. Bateria wystarcza na 8-10 h pracy. Systemem operacyjnym jest macOS High Sierra, który można zaktualizować nieodpłatnie do wersji Mojave. W skład oprogramowania wchodzi też darmowy pakiet biurowy iWork.

Wady? Cena, wysoka jak za takie parametry, wrażliwa klawiatura, cztery porty w jedynie słusznym standardzie Thunderbolt 3 (zgodne z USB-C, ale bez przejściówek się nie obejdzie) do komunikacji z peryferiami. Aha, jeszcze cena ;).

Apple MacBook Pro 13″ Touch Bar w ofercie Media Expert

Sporo ciekawych maszyn nie znalazło się w zestawieniu, co niczego im nie ujmuje. Wybór zrobiłem całkowicie subiektywnie, ale w najlepszej wierze. Czego zabrakło? Chyba najbardziej najnowszego MS Surface Booka 2, który z wielu powodów widziałbym w miejscu MacBooka Pro. Zabrakło także – być może – sprzętu heavy duty do zastosowań firmowych, zdaję sobie jednak sprawę, że tego rodzaju maszyny nie tylko nieczęsto goszczą w ofercie dużych salonów sieciowych, ale chyba jeszcze rzadziej są w ten sposób nabywane. Jeśli więc komuś tego brakuje – wybaczcie.