Image by congerdesign from Pixabay

Tydzień w Internecie Rzeczy, nauce i 5G – 12 newsów, które mogły Ci umknąć (a nie powinny!)

Ubiegły tydzień przyniósł wiele ciekawych wydarzeń w świecie najnowszych technologii. Sprawdź, które z nich nie umknęły uwadze redaktorów naszego drugiego portalu – oiot.pl. Zapewniam, że te treści Was zainteresują :)

Branża nowych technologii, w ciągu kilkunastu ostatnich lat, znacząco się rozrosła. Na łamach Tabletowo.pl publikujemy informacje związane z jego tematyką – elektroniką użytkową, internetem czy grami komputerowymi. W ramach oiot.pl staramy się sięgać po wiadomości z wielu innych dziedzin.

Mimo że przewodnim tematem portalu są rozwiązania Internetu Rzeczy, inteligentny dom czy Sztuczna Inteligencja, nie brakuje informacji ze świata samochodów elektrycznych czy astronomii, która za sprawą działalności firmy SpaceX ponownie starła się jednym z gorętszych tematów. Pojawia się też sporo treści związanych z zapewnieniem łączności dla przyszłościowych rozwiązań, czyli sieciami 5G.

Czas na krótki przegląd tego, o czym mogliście przeczytać na oiot, a być może Wam umknęło. Zaczynajmy!

Inteligentny dom: bezpiecznie i jasno

W ostatnich dniach byliśmy świadkami ciekawych premier urządzeń wykorzystywanych do budowy inteligentnego domu. Najpierw Philips odświeżył portfolio żarówek Hue, między innymi wzbogacając je o bardzo mocną żarówkę świecącą światłem białym.

Następnie swoimi nowościami pochwaliła się polska firma Zamel. Do jej oferty trafiły czujniki pomagające w automatyzacji schematów zarządzania inteligentnym domem. Pojawił się, między innymi, czujnik wielofunkcyjny, rejestrujący informacje o warunkach atmosferycznych, czujnik ruchu czy czujnik zalania.

Decydując się na budowę inteligentnego domu, nie będziemy musieli dłużej sięgać po rozwiązania zagraniczne, w czym pomoże również Gerda i zamki Tedee.

Tesla: elektrykiem na długie dystanse

Jakie jest największe ograniczenie współczesnych samochodów z napędem elektrycznym? Niewielki zasięg. Tesla, na czele z Elonem Muskiem, próbuje udowodnić, że to utrudnienie powoli przechodzi do przeszłości.

Producent pochwalił się, że podczas testu przeprowadzonego przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska Tesla Model S przejechała, bez doładowywania, dystans 402 mil, czyli około 675 kilometrów. Wynik z pewnością imponujący, jednak należy wziąć pod uwagę, że pomiary odbywały się w warunkach laboratoryjnych. Czy ich powtórzenie w codziennej eksploatacji będzie w najbliższym czasie możliwe? Mam wątpliwości.

Na Ziemi ciekawie, w przestrzeni kosmicznej również!

Pierwsza w historii załogowa misja kosmiczna, zorganizowana przez SpaceX sprawiła, że zainteresowanie astronomią oraz podbojem kosmosu ożyło na nowo. To właśnie na kanwie tego wydarzenia, w ramach oiot.pl, samoistnie ukształtował się dział poświęcony temu, co dzieje się poza naszą planetą.

W minionym tygodniu dowiedzieliśmy się, że NASA planuje już kolejną misję kosmiczną. Jej celem miałby być jeden z księżyców Neptuna – Triton. Niestety, na jej przeprowadzenie zostało mało czasu. Ze względu na odległość od Słońca, sonda powinna dotrzeć w docelowe miejsce swojego przeznaczenia przed 2040 rokiem.

Jak umiera gwiazda? Właśnie poznaliśmy odpowiedź. Dzięki Teleskopowi Hubble’a, który uchwycił moment śmierci gwiazdy, wiemy, jak wygląda wyrzut materii z tym związany.

Robot kroczący dla każdego!

Dysponujesz wolnymi 300 000 złotych i chciałbyś przekonać się, jak to jest samodzielnie pilotować robota kroczącego i korzystać z dobrodziejstw jego posiadania? Nic prostszego! Wystarczy przelać odpowiednią kwotę na konto Boston Dynamics i czekać na dostawę – sprzedaż robota Spot właśnie się rozpoczęła. Co istotne, producent robota gwarantuje, że jego obsługa to przysłowiowa bułka z masłem.

Tłumacz Google: od prostego narzędzia po zaawansowany program wykorzystujący Sztuczną Inteligencję

W ciągu ostatnich kilku lat, jakość tłumaczeń autorstwa Tłumacza Google poprawiła się znacząco. Stoją za tym rozwiązania inteligentne, na czele ze Sztuczną Inteligencją. W jaki sposób udało się osiągnąć obecny poziom? Co będzie dalej? Dowiecie się z tego materiału.

Zdjęcie zrobione kalkulatorem? PULSE Ci pomoże

Rozpikselowane zdjęcia w bardzo niskiej rozdzielczości właściwie przeszły już do historii. Dzięki aparatom w naszych smartfonach, o koszmarkach, na których ledwo widać twarz fotografowanej osoby, niemal zapomnieliśmy. Gdyby jednak udało się wygrzebać takie zdjęcie, jest dla niego ratunek – oprogramowanie PULSE. Jak działa? Przeczytajcie.

Google Home doczeka się następcy?

Głośnik Google Home dostępny jest na rynku już od dłuższego czasu. Co istotne, nie jest to urządzenie bez wad, o czym swego czasu boleśnie przekonał się Paweł. Na szczęście, na horyzoncie powoli majaczy jego następca. Pod marką Nest może ukazać się sprzęt, który być może rozprawi się z niedomaganiami poprzednika.

5G w Polsce: budowa infrastruktury i ofert trwa w najlepsze

Choć aukcja częstotliwości dedykowanych do rozgłaszania sieci najnowszej generacji została odłożona w czasie na kolejne miesiące bieżącego roku, operatorzy robią, co mogą i budują sieci 5G z wykorzystaniem obecnie posiadanych pasm: 2100 MHz i 2600 MHz.

Analiza wniosków do Urzędu Komunikacji Elektronicznych, dotyczących zmiany zastosowania posiadanych częstotliwości wykazała, że operator sieci Play planuje wykorzystać również pasmo 1800 MHz do budowy 5G. Czyżby Play szykował się do ekspansji na mniej zurbanizowane tereny? Upchnięcie kolejnego standardu w pasmie, na którym obecnie rozgłaszane są sieci 2G i 4G nie wydaje się być dobrym pomysłem.

Wiele dzieje się również w temacie ofert dostępu do 5G. Z sieci będą mogli skorzystać abonenci oferty Plush, a klienci Plusa mogą nabywać kolejne urządzenia dostosowane do odbioru 5G na 2600 MHz: Motorolę Edge oraz router wyprodukowany przez Huawei dla Grupy Cyfrowy Polsat.

Zapraszamy po więcej!

Powyższe propozycje to tylko niewielka część materiałów, jakie w ostatnim czasie ukazały się na łamach oiot.pl.

Serdecznie zapraszamy po więcej!