Xiaomi Mi 5

Project Treble od teraz (nieoficjalnie) również dla Xiaomi Mi 5, Mi 5S oraz Mi 5S Plus

Project Treble to nowość, która szczególnie spodobała się internetowym deweloporem. Ułatwia ona wiele procesów tworzenia Custom ROM-ów, dzięki czemu na dane urządzenie może powstać znacznie więcej systemów i to lepiej dopracowanych. Przyszedł czas na bardzo popularne w Polsce eks-flagowce od Xiaomi, czyli Mi 5, Mi 5S i Mi 5S Plus.

Dzięki Project Treble możliwe jest flashowanie czystego Androida (AOSP – Android Open Source Project) bazującego na wersji Oreo na urządzeniach, które wspierają tą funkcję. Ba! Pozwala to nawet na instalację czystego, nowego Zielonego Robocika na sprzętach z procesorami MediaTeka.

Reklama

Aktualnie jest na rynku niewiele urządzeń, które wspierałyby Project Treble. Nie jest to jednak przeszkoda dla magików z forum XDA, którzy oferują to wsparcie drogą nieoficjalną, jak miało to miejsce już przy okazji Xiaomi Redmi Note 4. Czas na na nieco mocniejsze urządzenia.

Jeden z użytkowników forum XDA przygotował port Androida Oreo na Xiaomi Mi 5S, ale powinien on działać również na Mi 5 oraz Mi 5S Plus (ze względu na ten sam chipset xiaomi/msm8996-common). Aktualnie ROM jest w fazie beta, przez co może mieć kilka błędów, między innymi nie działa podświetlanie przycisków funkcyjnych. Najważniejsze jednak, że system ten nadaje się do codziennego użytku. Potrzebne pliki pobierzecie > stąd <.

Oreo na Mi 5 z Project Treble (fot. forum XDA)

Powstał również osobny system na model Mi 5, który przynosi dokładnie to samo – Androida 8.1 Oreo w najczystszej postaci. Jest on natomiast w fazie alpha i autor modyfikacji zaznacza, że port ten nie jest gotowy do codziennego użytku. Więcej dowiecie się > stąd<.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

https://www.tabletowo.pl/2016/10/17/recenzja-test-opinia-xiaomi-mi-5-chinski-flagowiec/

Źródło: XDA-Developers: 1; 2