Project Astoria to już przeszłość

Od pewnego czasu chodziły słuchy, że Microsoft zamierza uśmiercić Project Astoria. W listopadzie został on oficjalnie zawieszony – wówczas podawano, że na czas nieokreślony. Amerykanie jednak uznali, że nie ma sensu sztucznie utrzymywać go przy życiu i poinformowali o jego ostatecznym zakończeniu.

Project Astoria był jednym z mostów, umożliwiających (w założeniach) nieskomplikowane przenoszenie aplikacji napisanych dla Androida na uniwersalną platformę Windowsa. Microsoft tym sposobem chciał w prosty sposób w ciągu kilku lat sprawić, że sklep wypełni się setkami tysięcy programów, które są dostępne na konkurencyjnych systemach operacyjnych. Niestety po raz kolejny teoria okazała się daleka od praktyki.

W związku z zakupieniem przez Microsoftu Xamarin, postanowił on zmienić swoją politykę odnośnie ww. mostów. Do dyspozycji deweloperów wciąż pozostają: The Web Bridge (Hosted Web Apps), Project “Centennial” oraz Project “Islandwood”. Ostatecznie wycofany został natomiast Project Astoria.

Swoją decyzję Microsoft tłumaczy tym, że dostał spory feedback od programistów, którzy żalili się, że dwa różne mosty powodują zbędne zamieszanie. Postanowiono więc pozostawić tylko jeden z nich (czyli Project “Islandwood”) i tylko przy jego pomocy będzie można przenosić aplikacje.

Na tegorocznym Buildzie (30 marca – 1 kwietnia) Microsoft poda najnowsze szczegóły dotyczące Xamarin, mostów oraz uniwersalnych aplikacji.

Źródło: Windows Blog