Już za 8 dni poznamy pierwszy autorski procesor Xiaomi | Tabletowo.pl

Już za 8 dni poznamy pierwszy autorski procesor Xiaomi

Dołącz do dyskusji 0

O tym, że Xiaomi pracuje nad swoim autorskim procesorem, wiemy już od jakiegoś czasu. Wygląda jednak na to, że firma jest w końcu gotowa zaprezentować go całemu światu.

Informacja pochodzi z forum MIUI, gdzie jeden z użytkowników donosi, iż Xiaomi oficjalnie chce stanąć do walki na rynku procesorów, wypuszczając swoje autorskie „dzieło”. Od teraz, oprócz Snapdragona od Qualcomma, Exynosa od Samsunga, A od Apple’a i Kirina od Huawei, będziemy mogli wybrać urządzenie z procesorem Pinecone. Bo tak oficjalnie ma nazywać się SoC chińskiego producenta.

Pinecone zostanie zaprezentowany 28 lutego, o czym informuje poniższy plakat:

Co ciekawe, istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo, że Xiaomi zaprezentuje dwa układy, różniące się mocą obliczeniową.

Pierwszy, słabszy procesor, wytworzony przy użyciu 28-nm procesu litograficznego, ma składać się z ośmiu rdzeni ARM Cortex-A53, wspartych układem graficznym Mali-T860 MP4 800 MHz. Mocniejsza jednostka ma mieć cztery rdzenie ARM Cortex-A73 i cztery ARM Cortex-A53 oraz grafikę Mali-G71 MP12 900 MHz i być wykonana przy użyciu 10-nm procesu litograficznego.

Pod względem wydajności, pierwszy układ ma konkurować ze Snapdragonem 808, natomiast drugi nawet z topowym Snapdragonem 835.

Jaki ma być pierwszy smartfon, w który Xiaomi wmontuje swój układ? Plotki mówią o modelu Mi 5c, znanym także jako Meri (choć krąży też teoria, że napędzać ma go Snapdragon 625). Niewykluczone jest również, że Xiaomi zaprezentuje coś kompletnie nowego lub zrobi konferencje poświęconą tylko i wyłącznie samemu komponentowi.

Liczba producentów procesorów na rynku zaczyna się coraz bardziej powiększać. I dobrze, ponieważ kiedyś byliśmy skazani na monopol Qualcomma, który zarabiał na tym ogromne pieniądze. Na szczęście to już przeszłość. Rosnąca konkurencja na rynku przyczynia do zaostrzenia rywalizacji między firmami, czego konsekwencją są lepsze układy. Miejmy nadzieje, że Pinecone nie będzie w żadnym stopniu „odstawał” od już dostępnych procesorów.

Źródło: en.miui.com, dzięki GSMArena

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona