Ważne

Snapdragony 808 i 810 – Qualcomm ogłasza układy na 2015 rok

snapdragon810

Właśnie poznaliśmy rozkład jazdy Qualcomma na przyszły rok. Producent zapowiedział dwa 64-bitowe układy dedykowane najmocniejszym urządzeniom. Mowa tutaj o Snapdragonie 808 i 810. Na jednym z zagranicznych portali ciekawie określono nowe SoC – „Układy Qualcomma na 2015 rok mogą sprawić, że pożałujesz kupionego w tym roku telefonu”. To bardzo śmiałe twierdzenie, ale z drugiej strony specyfikacja nadchodzących procesorów zapowiada się bardzo ciekawie.

Oba układy będą produkowane w 20-nanometrowym procesie technologicznym. Będą więc bardziej energooszczędne, a przy tym powinny się mniej nagrzewać.

Snapdragon 810 będzie legitymować się 8-rdzeniami, z których 4, to Cortex-A57, a 4 kolejne, to Cortex-A53. Druga grupa będzie niżej taktowana i będzie działać w mniej wymagających sytuacjach. Wyświetlacze mające rozdzielczość 4K nie będą stanowiły problemu „osiemsetdziesiątce”. Będą też nowe pamięci LPDDR4, które są szybsze i wydajniejsze od LPDDR3.

Adreno 430 ma wyprowadzić grafikę w urządzeniach mobilnych na wyższy poziom. GPU ma być wydajniejsze od Andreno 420 o 30%. Paradoksalnie Ten drugi jeszcze nie pojawił się na rynku. Można się go spodziewać w Snapdragonie 805.

To nie jedyne usprawnienia. SoC będzie szybciej i lepiej obsługiwać kontrolę głosową czy gesty. Znacznie szybsze powinno być też przeglądanie sieci poprzez Wi-Fi czy LTE. Snapdragon ma zintegrowany modem LTE CAT 6. Również GPS ma przyspieszyć, a przy tym zużywać mniej prądu.

snapdragon810a

Warto poświęcić chwilę uwagi na Snapdragona 808, który oferować będzie 6 rdzeni – 2x Cortex-A57 i 4x Cortex-A53. Nie będzie co prawda wsparcia dla ekranów 4K, ale trzeba przyznać, że 2K też brzmi imponująco. W modelu 808 nie znajdziemy pamięci LPDDR4, producent postanowił pozostawić wykorzystywane obecnie LPDDR3. Za grafikę odpowiadać ma układ Adreno 418, który według zapewnień ma być o 20%  wydajniejszy od znanego Adreno 330.

Niemal pewne jest, że rzeczonych układów nie zobaczymy przynajmniej do połowy przyszłego roku. Qualcomm na pewno skupia się na Snapdragonie 801 czy 805. Informacje o modelu 808 i 810 są odpowiedzią na informacje o konkurencyjnych 64-bitowych procesorach. Potentat na rynku SoC musiał się w końcu wypowiedzieć i utrzeć nosa innym, czyli Intelowi, MediaTekowi, czy Nvidii.

źródło

Komentarze

 • Miron

  808 – 6 rdzeni: 2xA57 i 6xA53 co i tak daje 8 :) za pewne mialo być 2xA57 i 4xA53
  i na końcu śmieszne słowo wyszło “rzecznych” :D

  co do tematu. S808 ma podobną budowe do exynosa który jest w note 3 neo. Tam też mamy 2/4 rdzenie :)

 • “Snapdragon 810 będzie legitymować się 8-rdzeniami”

  Boże, za jakie grzechy…

  • ArtiDiTu

   Jeżeli chodzi Ci o ilość : niestety platforma ARM musi nadganiać ilością , aby mieć wydajność porównywalną z BayTrail , a nadchodzą przecież Braswell i Sophia.
   Ciekawsze wydaje mi się w Qualcommie to : Mu-Mimo.
   Na 810 i 808 poczekamy , a przed nimi na rynku będą wspomniane Intele i nowe AMD , nie mówiąc o licznej chińskiej rodzinie ARM na A57/A53.

   • 64-bitowa Tegra K1 będzie miała… 2 rdzenie. I ARM naprawdę (moim zdaniem) nie musi nadrabiać liczbą rdzeni – dobrze zaprojektowany A7 od Apple (niskie taktowanie, tylko dwa rdzenie) w benchmarkach zjada na śniadanie 4 i 8-rdzeniowe potwory od konkurencji.

 • To ja lepiej już zaczne zbierać kase, znając życie cena 3000 w góre

 • Aratar

  A jeszcze nie tak dawno temu Qualcomm mówił, że nie ma sensu w konstrukcji procesorów z więcej niż 4 rdzeniami.

  • vrd

   działającymi JEDNOCZEŚNIE – jak w mediateku. Tuaj będą działać tylko 4 na raz, albo 4x Cortex-A57 albo 4x Cortex-A5

   • ArtiDiTu

    Nie – Qualcomm chce by te nowe SoC pracowały albo zamiennie albo wspólnie :czyli faktycznie 8 rdzeni jednocześnie . Ale dziś już mówią , że nowe procesory będą musiały wykorzystać pełną moc ze względu na wymagania M$ .

 • armi

  Tylko teraz jakie nowe funkcje / zastosowania będą miały nowe smartony czy tablety.
  Bo na ta chwile to przerost formy nad trescia .

  • Gry?

   • Michał Wojciul

    Żeby to tylko…

    Jeden przykład. Przesyłanie obrazu wideo na żywo z telefonu na jakiś serwer. Obecnie FullHD 30 fps da się zakodować do ok. 750 kbit/s – ale brakuje mocy procesora. Dodasz mocy obliczeniowej – takie kodowanie może być dostępne. Wprawdzie cztery rdzenie A57 to zdecydowanie za mało, ale okolice 2 Mbit/s – może być realne. Przy obecnych limitach transferu takie rozwiązanie może stać się dostępne dla zwykłego użytkownika nie mówiąc o tym że da się wykonać wtedy takie rozwiązanie przy zwykłym HSDPA a nie LTE – z dostępnością którego u nas w kraju jest różnie.

 • Michał Wojciul

  Ciekawe że są tam rdzenie A57 – czyli zwykłe licencyjne prosto od ARM a nie własny projekt Qualcomma. Czyżby 64-bitowy następca Kraitów nie był jeszcze gotowy?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona