Samsung Exynos
źródło: Samsung

Nowe Exynosy do flagowców bez autorskich rdzeni Samsunga?

Samsung po raz pierwszy zastosował autorskie rdzenie Mongoose w procesorze Exynos 8890, który trafił do Galaxy S7, Galaxy S7 Edge i wycofanego ze sprzedaży Galaxy Note 7. Do tej pory Koreańczycy opracowali już cztery ich generacje. Według najnowszych doniesień, czwarta może być ostatnią.

Niektórzy producenci, jak MediaTek, w swoich topowych procesorach sięgają po gotowe rozwiązania ARM. Inni z kolei, jak Qualcomm, licencjonują rozwiązania Brytyjczyków i modyfikują je – stąd właśnie wzięły się rdzenie Kryo, obecne w większości najnowszych układów Amerykanów.

Reklama

Podobnie robi Samsung, aczkolwiek nie tak samo. Koreańczycy w swoich procesorach do flagowców stosują tylko kilka autorskich rdzeni Mongoose, podczas gdy pozostałe to rdzenie od ARM:

Exynos 8890Exynos 8895Exynos 9810Exynos 9820Exynos 9825
4x Mongoose M1 2,3 GHz
4x ARM Cortex-A53 1,6 GHz
4x Mongoose M2 2,3 GHz
4x ARM Cortex-A53 1,7 GHz
4x Mongoose M3 2,9 GHz
4x ARM Cortex-A55 1,9 GHz
2x Mongoose M4 2,7 GHz
2x ARM Cortex-A75 2,3 GHz
2x ARM Cortex-A55 1,9 GHz
2x Mongoose M4/M5 2,7 GHz
2x ARM Cortex-A75 2,4 GHz
2x ARM Cortex-A55 1,9 GHz

Nowe procesory Exynos do flagowców bez autorskich rdzeni Samsunga

Nieoficjalnie mówi się, że autorskie rdzenie Mongoose opracowywane są w Samsung R&D Center w Austin w stanie Teksas w Stanach Zjednoczonych. Wśród pracowników znajdować się ma co najmniej kilku byłych inżynierów AMD.

Według niepotwierdzonych informacji, ostatnio w Samsung R&D Center przeprowadzono masowe zwolnienia. Zdaniem niektórych, może to wynikać z rzekomego faktu anulowania jakiegoś projektu. Inni z kolei uważają, że Samsung zrezygnował z tworzenia kolejnych generacji swoich autorskich rdzeni do flagowych procesorów Exynos. Pracę podobno miały bowiem stracić osoby odpowiedzialne za rozwój CPU – inżynierowie zajmujący się GPU i SoC dalej pracują dla Koreańczyków.

Samsung nie komentuje tych doniesień, jednak już wkrótce zapewne dowiemy się, czy są one prawdziwe. Przed nami bowiem premiera najnowszego Exynosa do flagowców na 2020 rok, więc szybko powinno okazać się, czy Koreańczycy rzeczywiście porzucą własne rdzenie Mongoose i postanowią pójść w podobnym kierunku, co Qualcomm.

Źródło: TheLayoff.com, ExtremeTech