Samsung Exynos 8890 już oficjalnie – nowe SoC z najwyższej półki

Autorskie rdzenie, ARM Mali T880, modem LTE Cat. 12/13

W tym roku Samsung ze swoim Exynosem 7420 nie dał jakichkolwiek szans rywalom. Najwyższa wydajność przy rozsądnym zużyciu energii przesądziła o jego zwycięstwie w benchmarkach oraz uznaniu za najlepsze tegoroczne SoC. Jednak nic nie trwa wiecznie i przyszedł czas na zmianę warty. Równie wiele sukcesów ma szansę odnieść nowy, dzisiaj oficjalnie zaprezentowany Exynos 8890, który zostanie zastosowany już w Galaxy S7.

Exynos 8 Octa, podobnie jak poprzednicy, korzysta z możliwości ARM big.LIITLE, tj. zastosowania dwóch klastrów rdzeni. Począwszy od 2013 roku i Galaxy S4 z Exynosem 5410, Samsung stosuje nieprzerwanie to rozwiązanie w swoich flagowych procesorach. Jednak w nowym SoC Koreańczycy postawili użyć po raz pierwszy autorskich rdzeni, opartych o architekturę ARMv8. Producent deklaruje wzrost wydajności o 30% i zmniejszenie zużycia energii o 10% w porównaniu do Exynosa 7420.

Słabszy klaster jest oparty o doskonale znane rdzenie ARM Cortex A53, a mocniejszy właśnie o własne rdzenie (bazujące na Cortex A72). Do kompletu zostanie dodana bardzo wydajna grafika ARM Mali T880MP12, obsługująca wyświetlacze o maksymalnej rozdzielczości 4K (4096×2160). Szkoda jednak, że nie podano jeszcze w jakiej konfiguracji będzie ona dostępna w nowym Exynosie. Przechodząc dalej, warto wspomnieć o zastosowaniu nowego, szybszego procesora obrazu.

Kolejny krok naprzód dotyczy łączności. Otóż nowość Samsunga jest wyposażona w modem obsługujący LTE Cat. 12/13 – dane możemy pobierać z maksymalną szybkością 600 Mbps, a wysyłać 150 Mbps. Pod tym względem Koreańczycy wykonali świetną pracę przez ostatnie miesiące. Oczywiście układ będzie wytwarzany w procesie technologicznym 14 nm FinFET.

The Exynos 8 Octa is a leading-edge application processor for next-generation mobile devices that incorporates Samsung’s mobile technology leadership in CPU, ISP, and modem as well as process technology. With our custom designed CPU cores and the industry’s most advanced LTE modem, consumers using mobile devices with the Exynos 8 Octa will experience a new level of mobile computing.

Dr Kyushik Hong, Vice President of System LSI marketing, Samsung Electronics

Masowa produkcja Exynosa 8890 rozpocznie się pod koniec tego roku. Na pewno nowość Samsunga ponownie będzie jedną z najlepszych dostępnych na rynku i będzie mogła śmiało stanąć w szranki z Kirinem 950 czy też Snapdragonem 820.

źródło: Samsung Tomorrow przez Pocketnow