procesor Samsung Exynos 9609
procesor Samsung Exynos 9609 (fot. Samsung)

Exynos 9609 – „inteligentny procesor stworzony z myślą o millenialsach”

Portfolio Samsunga regularnie wzbogaca się o kolejne procesory. I chociaż najbardziej znane są te z najwyższej półki, to w ofercie Koreańczyków nie brakuje także układów ze średniej i niższej. Najnowszym nabytkiem jest Exynos 9609, który sam producent określa jako „inteligentny procesor stworzony z myślą o millenialsach”.

Jeżeli chodzi o pozycję tego SoC w ofercie marki Exynos, to lokuje się on bezpośrednio za flagowym Exynosem 9820 i Exynosem 9610 przeznaczonym do smartfonów z wyższej średniej półki.

Exynos 9609 składa się łącznie z ośmiu rdzeni CPU. Cztery z nich to rdzenie ARM Cortex-A73 o maksymalnej częstotliwości taktowania 2,2 GHz, które mają za zadanie obsługiwać wymagające zadania. Kolejne cztery to natomiast energooszczędne rdzenie ARM Cortex-A53 pracujące z zegarem do 1,6 GHz i przeznaczone do podtrzymywania podstawowych funkcji urządzenia mobilnego.

Za przetwarzanie grafiki w Exynosie 9609 odpowiada ARM Mali-G72 MP3 GPU. Układ powstał z wykorzystaniem drugiej generacji architektury Bifrost, która wspiera najnowsze graficzne API oraz różne techniki przetwarzania, takie jak MSAA (Multi-Sample Anti-Aliasing), ASTC (Adaptive Scalable Texture Compression) i AFPC (Arm Frame Buffer Compression).

Exynos 9609 obsłuży wyświetlacze o rozdzielczości do WQXGA 2560×1600 pikseli, RAM typu LPDDR4x oraz pamięć flash typu eMMC 5.1 i UFS 2.1. Jeśli zaś chodzi o moduły łączności, to zadbano o wsparcie dla Bluetooth 5.0, Wi-Fi 802.11ac, LTE (pobieranie do 600 Mbit/s z 3CA, wysyłanie do 150 Mbit/s z 2CA) i GNSS (GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo).

Exynos 9609 obsługuje też pojedyncze aparaty o rozdzielczości do 24 Mpix zarówno na przodzie, jak i tyle, a także podwójne konfiguracje 16 Mpix + 16 Mpix. Jest też wsparcie dla nagrywania i odtwarzania wideo w 4K przy 60 klatkach na sekundę oraz pomoc ze strony inteligentnych algorytmów.

Według deklaracji Samsunga, smartfony z Exynosem 9609 na pokładzie mają wykonywać piękne portrety z efektem bokeh nawet jeśli są wyposażone w pojedynczy aparat. Zaawansowane algorytmy przetwarzania obrazu poprawią też jakość zdjęć poprzez redukcję szumów i poprawienie kolorów nawet w słabszych warunkach oświetleniowych.

Niewątpliwą zaletą jest również to, że Exynos 9609 produkowany jest z wykorzystaniem 10-nm procesu technologicznego FinFET. Pierwszym smartfonem z tym procesorem na pokładzie jest Motorola One Vision, która w Polsce będzie kosztować 1299 złotych.

Źródło: Samsung