Xiaomi najbardziej ze wszystkich producentów jest uzależnione od Qualcomma. I wcale nie jest to dobre

Fanów Xiaomi cieszy fakt, że w zdecydowanej większości smartfony tej marki bazują na procesorach Qualcomm Snapdragon, bowiem układy MediaTeka z jakiegoś powodu nie są przez nich zbyt pochlebnie oceniane (o czym świadczy często pojawiające się w komentarzach stwierdzenie: „po MediaTeku przestałem czytać”). Taka sytuacja nie jest jednak do końca korzystna dla producenta.

Reklama

Firma analityczna Canalys przeanalizowała, po jakie procesory do urządzeń mobilnych sięgają producenci, szczególnie ci z Państwa Środka. Okazuje się, że w niemalże 100% polega na nich Xiaomi, chociaż w dużym stopniu robi to także Vivo (~90%). Oppo w większej części wykorzystuje natomiast układy MediaTeka, a Huawei swoje własne, HiSilicon Kirin. W przypadku tego ostatniego tylko około 1/3 całości stanowią Snapdragony i MediaTeki.

Reklama

Przy okazji dowiadujemy się, że Xiaomi, Vivo, Samsung, LG i Oppo (w takiej kolejności) kupują najwięcej procesorów od Qualcomma. Pierwszy z ww. od pierwszego kwartału 2017 roku zamawia ich coraz więcej – to jedyny producent, który na przestrzeni ostatniego roku tak robi. Pozostała czwórka jest „niestabilna” pod tym względem (choć LG najmniej), jednak w największym stopniu swoje zamówienia zredukowało Oppo. Widać też, że Samsung także w mniejszym stopniu niż jeszcze przed rokiem polega na Snapdragonach.

fot. @Canalys

Jak wspomniałem, zdaję sobie sprawę z tego, iż fani Xiaomi cieszą się, że firma w większości wykorzystuje procesory Qualcomma. Niedawny przypadek ZTE powinien być jednak sygnałem dla wszystkich firm, że powinny one dywersyfikować dostawców podzespołów, gdyż nigdy nie wiadomo, czy nagle nie zostaną odcięte od jednego z nich. Gdyby bowiem podobna historia dotknęła Xiaomi, to ono również miałoby niemały problem. Być może właśnie dlatego w Redmi 6 i Redmi 6A zastosowano układy MediaTeka (odpowiednio: Helio P22 i Helio A22), chociaż bezpośredni poprzednicy bazowali na Snapdragonach (odpowiednio: 450 i 425).

*Na zdjęciu tytułowym Xiaomi Redmi Note 5 z oficjalnej polskiej dystrybucji (pod linkiem znajdziecie jego recenzję, przygotowaną przez Kasię)

Źródło: @Canalys

 1. Szkoda, że Samsung ostatnio się zaniedbał jeśli chodzi o chipy do smartfonów Ze świecą szukać koreańskich odpowiedników np Snapa 636 czy 660.

   1. Niby tak, ale Samsung wrzuca ten SoC do słuchawki klasy prawie premium za premium kasę, a ludziska potrzebują przyzwoitych chipów w słuchawkach za max 1200 zł. Co Samsung proponuje w tym przedziale cenowym? Trącący myszką Exynos 7870. Przecież ten procek nie ma startu nawet do Snapa 625, uważanego dziś za absolutne minimum do w miarę komfortowego użytkowania smartfona

 2. Szkoda, że Samsung ostatnio się zaniedbał jeśli chodzi o chipy do smartfonów Ze świecą szukać koreańskich odpowiedników np Snapa 636 czy 660.

 3. Miałem mediateka x25 3ram w redmi pro a teraz snapdragona835 i 6ram w mi mix 2 i w codziennym użytkowaniu żadnej różnicy nie widzę dlatego moim zdaniem te mediateki nie są złe

  1. Ludzie nie narzekają na działanie w sensie wydajności i sprawności modułów łączności ale na to, że praktycznie zawsze konkurencyjny snapdragon jest co najmniej trochę bardziej energooszczędny.

  2. Bo w mediatekach przedewszystkim odpycha słabe gpu, swego czasu konkurent sd650 miał gpu o mocy obliczeniowej około jeśli się nie mylę 120 gflops gdy qualcomm dał 180 gflops. Dodam że sd625 ma gpu o mocy 130 gflops. Niestety stronka z której brałem te info przestała działać więc linku nie dam (była to kyoka.jap czy coś w tym stylu)

 4. Xiaomi ma jeszcze linię swoich procesorów. Choć obecnie nie słychać by jakoś ją rozwijali, ale zawsze to jakieś wyjście awaryjne.

 5. A ja napiszę że huawei mate 9 dostał aktualizacje. Paczka waży 2.81 GB i oprócz poprawek bezpieczeństwa (majowe) dostał funkcję odblokowania za pomocą twarzy i aplikacje AppGallery.

 6. Ja się cieszę, że posiadam Kirina w huawei. Nie wiesza się, nie muli, działa płynnie. Samungowy procesor jest do bani I zauważyłam, że przy Kirinie bateria dłużej trzyma niż przy snapdragonie

  1. Bateria Ci dłużej trzyma jak podmienisz sobie procesor? Jak można porównywać różne modele telefonów gdzie procesor jest z reguly najmniejszym problemem

   1. Tylko można w przypadku flagowego Samsunga, bo to chyba jedyny telefon, który posiada i Snapa i autorski układ.

   2. Tylko można w przypadku flagowego Samsunga, bo to chyba jedyny telefon, który posiada i Snapa i autorski układ.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama