Qualcomm pracuje nad procesorem Snapdragon 850, ale nie trafi on do żadnego smartfona 18

Qualcomm pracuje nad procesorem Snapdragon 850, ale nie trafi on do żadnego smartfona

Dwa lata temu mieliśmy do czynienia z dość nietypową sytuacją: Qualcomm w pierwszej połowie 2016 roku wypuścił procesor Snapdragon 820, a w drugiej połowie tego samego roku wprowadził na rynek jego podrasowaną wersję, układ Snapdragon 821. Wszystko wskazuje na to, że w tym, 2018 roku historia się powtórzy, aczkolwiek tym razem Snapdragon 850 nie trafi do żadnego smartfona.

Po co więc całe to zamieszanie? Jak dowiedział się serwis WinFuture, Snapdragon 850 powstaje z myślą o urządzeniach z Windowsem 10 na pokładzie. Według przewidywań, ich wysyp mamy zaobserwować w drugiej połowie 2018 roku. Qualcomm zmienił strategię i chce projektować osobne, bardzo wydajne układy do smartfonów oraz do laptopów, hybryd i tabletów. Z tego powodu Snapdragon 850 nie trafi do żadnego inteligentnego telefonu.

Co ciekawe, Qualcomm podobno zamierza promować nowy układ jako wydajniejszą wersję Snapdragona 845, chociaż procesory pod względem projektu nie będą się od siebie różniły w znacznym stopniu. Jak jednak wynika z pierwszych testów (w benchmarku Geekbench), Snapdragon 850 ma charakteryzować się nieco wyższym taktowaniem maksymalnym – 2,96 GHz (vs 2,8 GHz). Zwiększenie mocy może wynikać z faktu, że w urządzeniach, które ma napędzać, producenci mogą zastosować bardziej efektywne metody chłodzenia, zapobiegające przegrzaniu procesora, a tym samym zjawisku throttlingu.

Serwis WinFuture informuje, że swoje urządzenia ze Snapdragonem 850 szykują już Lenovo (ELZE1/Europe), HP (Chimera 2) i Asus (Thanos) – w nawiasach znajdują się ich oznaczenia kodowe. Do tego grona ma dołączyć także Dell, który po raz pierwszy wyprodukuje sprzęt z Windowsem 10 i procesorem, opartym na architekturze ARM.

Dokładne daty premiery urządzeń ze Snapdragonem 850 na pokładzie nie są znane, ale pierwsze mają podobno zadebiutować latem 2018 roku, jeśli producenci dotrzymają ustalonych przez siebie terminów. Co więcej, Qualcomm rzekomo pracuje nad jeszcze jednym procesorem, przeznaczonym do sprzętów z Windowsem 10, ale na razie nie mamy żadnych informacji na jego temat.

Źródło: WinFuture, @rquandt