Qualcomm Snapdragon logo

Qualcomm zapowiada procesory do tanich laptopów z Windows 10 i Chrome OS

Do tej pory na rynku pojawiły się laptopy z trzema procesorami opartymi na architekturze ARM (Snapdragon 835, Snapdragon 850 i Snapdragon 8cx). Wszystkie miały jednak wspólny mianownik – dość wysoką cenę. Qualcomm zapowiedział więc, że przygotuje układy, które będą mogły trafić do tańszych urządzeń z Windows 10 i Chrome OS.

Jeszcze jakiś czas temu trudno było sobie wyobrazić laptop z systemem Windows 10 i procesorem opartym na architekturze ARM. Qualcomm jednak sprawił, że na rynku pojawiło się wiele takich urządzeń. Co więcej, producenci dostali do dyspozycji aż trzy SoC: Snapdragon 835, Snapdragon 850 i Snapdragon 8cx, aczkolwiek tak naprawdę to pierwszy z ww. przetarł szlaki.

Mimo wszystko faktem jest, że laptopy z tymi procesorami to raczej propozycje z wyższej półki – w sprzętach z niższej wciąż królują Intele. Qualcomm postanowił to zmienić i zapowiedział, że przygotuje układy, które będą mogły trafić do nieco tańszych urządzeń (również konstrukcji 2w1), kosztujących od 300 dolarów w górę.

Co więcej, Qualcomm nie zamierza celować wyłącznie w laptopy z systemem Windows 10, ale także w notebooki z Chrome OS. Jeśli chodzi o te ostatnie, do tej pory na rynku nie zadebiutował ani jeden sprzęt z procesorem Snapdragon. Warto jednak pamiętać, że w minionych miesiącach zdążyły się już pojawić przecieki na temat takiego urządzenia (nosi ono oznaczenie kodowe „Cheza”).

Don McGuire, Vice President of Global Product Marketing w Qualcommie, zapowiedział jednocześnie, że amerykański koncern przygotowuje co najmniej kilka procesorów do tańszych laptopów i urządzeń 2w1. Wygląda więc na to, że pozycja Intela w tym segmencie nie pozostanie niewzruszona, bowiem producenci z pewnością chętnie sięgną po rozwiązania Qualcomma (tak, jak zrobili to w przypadku Snapdragona 835, Snapdragona 850 i Snapdragona 8cx).

Don McGuire nie doprecyzował jednak, kiedy możemy spodziewać się premiery procesorów ARM do tańszych laptopów i urządzeń 2w1 – padło jedynie określenie, że „w ciągu kilku najbliższych miesięcy”.

Źródło: World Podcasts przez WinFuture, @rquandt