Qualcomm Snapdragon logo

Wypatrujcie premiery dwóch nowych procesorów Qualcomma. Są już pierwsze szczegóły na ich temat

Portfolio Qualcomma nieustannie wzbogaca się o kolejne procesory. Na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy Amerykanie zaprezentowali Snapdragony 632, 439 i 429 oraz Snapdragona 670Snapdragona 675, a teraz na horyzoncie pojawiły się dwa następne układy. Pierwsze informacje na ich temat zdradzają, czego powinniśmy się po nich spodziewać.

Już na wstępie wypada doprecyzować, że premiery wspomnianych procesorów nie należy się spodziewać jeszcze w tym roku, a dopiero w przyszłym. Wynika to z faktu, że w 2019 roku Qualcomm zmieni schemat nazewnictwa swoich układów – zamiast trzech, będą one miały już cztery cyfry. Dzięki temu producent ma mieć większe pole do manewru.

Rolę flagowego procesora na 2019 rok weźmie na siebie Snapdragon 8150, który będzie bezpośrednim następcą Snapdragona 845. W niższych półkach w pierwszej kolejności rozgoszczą się natomiast Snapdragon 6150 i Snapdragon 7150. Ich istnienie odkrył serwis WinFuture, który jednocześnie wyciągnął kilka informacji na ich temat z bazy i repozytoriów platformy GitHub.

Oba procesory są ośmiordzeniowe i z dużym prawdopodobieństwem wykorzystują rdzenie Kryo, aczkolwiek na razie nie wiadomo, jakie konkretnie i o jakiej częstotliwości taktowania. Rodzaj zastosowanego GPU również na obecnym etapie nie jest znany.

W przypadku Snapdragona 6150 Qualcomm wykorzystał urządzenie testowe, wyposażone w wyświetlacz o rozdzielczości 2160×1080 pikseli i przekątnej co najmniej 5,99 cala, podwójny aparat główny 12 Mpix + 13 Mpix i pojedynczą kamerkę 13 Mpix. Wszystko wskazuje więc na to, że układ ten przeznaczony będzie do smartfonów ze średniej półki, ponieważ ww. specyfikacja pasuje do sprzętów z tego segmentu.

Nieco większymi możliwościami może się natomiast pochwalić Snapdragon 7150, ponieważ testowe urządzenie w jego przypadku miało już wyświetlacz o rozdzielczości QHD+, tj. 2880×1440 pikseli oraz kamerkę 20 Mpix. To pierwsze jasno daje jednak do zrozumienia, że platforma ta zagości w smartfonach z wyższej średniej półki, ponieważ ekrany QHD raczej nie są spotykane w tańszych modelach.

Serwisowi źródłowemu udało się również wywnioskować, że Snapdragon 6150 będzie produkowany z wykorzystaniem 11-nm procesu technologicznego. Snapdragon 7150 powinien natomiast powstawać w 10-nm litografii, jak Snapdragon 710.

Źródło: WinFuture