ARM zaprezentowało rdzenie Cortex-A76, grafikę Mali-G76 i procesor wideo Mali-V76. Trafią do flagowców

Podobnie, jak w zeszłym (2017) roku, tak i w tym na kilka dni przed rozpoczęciem targów COMPUTEX 2018 ARM zaprezentowało nowe rdzenie oraz układy graficzne. Opracowano je z myślą o urządzeniach z najwyższej półki i należy się spodziewać, że zostaną one zastosowane w najnowszych, flagowych procesorach największych producentów sprzętów mobilnych.

Rdzenie Cortex-A76 bazują na technologii DynamIQ i – jak deklaruje producent – zapewniają „laptopową” wydajność oraz energooszczędność smartfonów. Dzięki zastosowaniu 7-nm procesu produkcyjnego, zapewniają o 35% wyższą wydajność względem rdzeni Cortex-A75 (10 nm) i o 40% większą sprawność energetyczną. ARM podaje też, że mogą one taktować z częstotliwością 3+ GHz.

Rdzenie Cortex-A76 producenci mogą konfigurować z rdzeniami Cortex-A55 na różne sposoby, wykorzystując model big.LITTLE: 1+7, 2+6 lub 4+4. Co więcej, ARM informuje, że mogą one zostać również zastosowane w procesorach, które trafią do PeCetów. W takich zastosowaniach także mają sprawować się świetnie, bowiem – według deklaracji – powinny zapewnić nawet dwukrotnie wyższą wydajność niż dotychczas stosowane układy.

ARM Cortex-A76 (fot. ARM)

Grafika Mali-G76 bazuje z kolei na architekturze Bifrost. W porównaniu z bezpośrednią poprzedniczką, Mali-G72, oferuje 30% większą wydajność oraz 30% wyższą efektywność energetyczną. W zależności od preferencji producenta, może ona składać się z od 4 do nawet 20 rdzeni. ARM zapewnia też, że układ ten świetnie poradzi sobie z wymagającymi grami mobilnymi oraz obsługą rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości.

ARM Mali-G76 (fot. ARM)

Mali-V76 to natomiast procesor, który ma umożliwić dekodowanie treści w rozdzielczości 8K przy nawet 60 klatkach na sekundę, aczkolwiek to ostatnie jest na obecnym etapie ograniczone do tylko 30 fps-ów. Bez problemu poradzi sobie też z treściami w 4K przy 60 klatkach na sekundę. Co ciekawe, ARM informuje, że Mali-V76 może zostać zastosowane także w smartfonach klasy premium.

ARM Mali-V76 (fot. ARM)

Źródło: ARM