smartfon Gigaset GS195 LS
Gigaset GS195 LS (fot. Gigaset)

Smartfon dostosowany do potrzeb seniorów – Gigaset GS195 LS

Czytając o prezentacji smartfona Gigaset GS195 LS ucieszyłem się podwójnie. Przede wszystkim dlatego, że producent udowadnia, iż da się produkować współczesne smartfony w Europie, ale też z tego powodu, że niemiecki pomysł naprawdę ma sens!

Smartfon dla seniora – to może się sprawdzić

Gigaset do tej pory słynął, przede wszystkim, z produkcji telefonów stacjonarnych. Chcąc dostosować się do współczesnych realiów firma rozpoczęła również produkcję smartfonów, mając jednak świadomość, że próba rywalizacji z chińskimi smokami to jak kopanie się z koniem. Postanowiono więc znaleźć swoją, niezagospodarowaną niszę, jaką są inteligentne telefony dla seniorów. Patrząc na zdjęcia i specyfikację wiele wskazuje na to, że takie podejście może mieć sens.

Klucz – współpraca sprzętu z oprogramowaniem

Owszem, producenci smartfonów z Androidem tryb dla seniorów posiadają w swoim oprogramowaniu już od bardzo dawna. Zdecydowana większość urządzeń pozwala na włączenie uproszczonego interfejsu czy udogodnień dla osób niedowidzących. W przypadku Gigaset GS195 LS dostosowana ma być również konstrukcja urządzenia.

smartfon Gigaset GS195 LS
Gigaset GS195 LS (fot. Gigaset)

Gigaset GS195 LS to spory smartfon z ekranem o rozdzielczości Full HD+, którego przekątna wynosi aż 6,18 cala. Tutaj nie będzie jednak wykorzystywana do prezentacji możliwie wielu szczegółów, a wręcz przeciwnie. Poszczególne opcje menu mają być odpowiednio duże, uwzględniając potrzeby osób niedowidzących i mających problemy ze stabilnym trzymaniem telefonu w ręce.

Nabywca znajdzie tutaj również typowo smartfonowe dodatki – podwójną kamerę o rozdzielczości 13 + 5 Mpix, odtwarzanie dźwięku w jakości HD czy system operacyjny Android w wersji 9.0 Pie. Jego obsługa sprowadza się do korzystania z dziesięciu sporej wielkości kafelków widocznych na ekranie głównym. Każdy kafelek można dowolnie personalizować, by senior zawsze miał najpotrzebniejsze funkcje dostępne pod ręką. Jako że jest to propozycja przede wszystkim dla osób starszych, nie zapomniano o sprzętowym przycisku SOS do wzywania pomocy w nieprzewidzianej sytuacji oraz wiadomość alarmową, którą po jednym kliknięciu otrzymają wszystkie predefiniowane kontakty.

smartfon Gigaset GS195 LS
Gigaset GS195 LS (fot. Gigaset)

Niby dla starszych, a energiczny

Gigaset nie zapomniał, by swój smartfon dla seniorów wyposażyć w bardzo ważny element, jakim jest mocna bateria. 4000 mAh w inteligentnym telefonie do podstawowych zastosowań powinno starczyć na bardzo długo. A gdy energii braknie, można ją wygodnie uzupełnić przy pomocy magnetycznej ładowarki USB-C.

Cena Gigaset GS195 LS, jak na podstawowy smartfon, jest dość wysoka – 249 euro to niemało, jednak, jak to w przypadku smartfonów z Androidem, urządzenie powinno szybko tracić na wartości. Obecnie można go kupić u naszych zachodnich sąsiadów, producent zastanawia się jednak nad wprowadzeniem go do oficjalnej sprzedaży w Polsce.

PS. Przypominamy o trwającym konkursie, w którym do wygrania są dwa telefony dla seniorów – myPhone Halo S. Zachęcamy do udziału – szczegóły tutaj!

Źródło: Gigaset via Telepolis