Qualcomm Snapdragon logo

Zadebiutował Snapdragon 670. Co zaoferuje nowy procesor ze stajni Qualcomma?

Choć wielu z nas żyje premierami najnowszych procesorów, jak chociażby Snapdragon 850, który nie zawita do żadnego smartfona lub obecny w urządzeniach tego typu Snapdragon 845, to należy pamiętać, że spora część rynku mobilnego zasilana jest przez jednostki słabsze. Dzisiaj Qualcomm zaprezentował Snapdragona 670, który ma być tegorocznym, poprawionym odpowiednikiem zeszłorocznej sześćset-sześćdziesiątki.

Rodzina procesorów Snapdragon 600 to linia, która celuje w środkowy segment rynku, a według Qualcomma procesory te trafiły już do 1450 różnych urządzeń (modeli, nie egzemplarzy ;)). Nic więc dziwnego, że firma kładzie spory nacisk na ten segment. Dzisiaj zadebiutował nowy smok – jesteście ciekawi, co przygotowało amerykańskie przedsiębiorstwo?

Pierwszą rzeczą godną uwagi jest fakt, że SD670 jest wykonany w procesie technologicznym 10nm. Będzie to pierwsza sześćsetka wyposażona w CPU Kryo 360. Dwa takie rdzenie oparte na A75 określone są jako Gold i odpowiadać będą za wydajność w znaczeniu angielskiego słowa performance – kręcą się do 2,0 GHz. Do tej zacnej pary dołączy sześć rdzeni Silver opartych na A55 i odpowiadających za wydajność znaną jako efficiency, za co odpowiadać będzie taktowanie 1,7 GHz. Jeżeli chodzi o cache, to mówimy tutaj o L1 wynoszącym odpowiednio 64 i 32 kilobajty, L2 o pojemności 246 i 128 kB oraz łączonym dla obu rodzajów rdzeni L3 o pojemności 1 MB. Wszystko to ma zapewnić wydajność lepszą o 15% względem zeszłorocznego odpowiednika, czyli Snapdragona 660.

Jeżeli chodzi o GPU, to Qualcomm zapewnia tutaj jednostkę opartą na Adreno 615, która ma zapewnić renderowanie grafiki szybsze aż o 25% niż Adreno 512, na którym pracował Snapdragon 660. Ten procesor zapewni obsługę wyświetlaczy o maksymalnej rozdzielczości FHD+, a osoby nieco bardziej zainteresowane tematem powinny wiedzieć, że graficznie SD660 wspiera Open GL ES 3.2, Open CL 2.0 oraz Vulkan.

Jeżeli chodzi o modną ostatnimi czasy sztuczną inteligencję, to w sześcset-siedemdziesiątce odpowiadać za nią będzie Hexagon 685 DSP, który znany jest również ze Snapdragona 710 oraz 845. W zakresie SI, tegoroczny procesor ma oferować wydajność aż 1,8 raza większą niż jego zeszłoroczny brat.

Jeżeli chodzi o aparaty, to Qualcomm zaimplementował tutaj scalaka Spectra 250 ISP, który zapewnia wsparcie dla 25-megapikselowego aparatu pojedynczego lub dla dwóch szesnastek. Nie zabrakło wsparcia dla optycznej stabilizacji obrazu, multi-frame, a także trybu slow-motion i nagrywania wideo w 4K w 30 klatkach na sekundę. Za połączenia z siecią komórkową odpowiadać będzie modem LTE Snapdragon X12, do spółki z którym pracować będzie Bluetooth 5.x. Wisienką na torcie są kodeki audio Aqstic oraz aptX oraz wsparcie dla szybkiego ładowania w technologii Quick Charge 4+.

źródło: XDA Developers