HTC VIVE Pro to nowe, jeszcze lepsze gogle wirtualnej rzeczywistości od HTC 17
HTC VIVE Pro (fot. HTC)

HTC VIVE Pro to nowe, jeszcze lepsze gogle wirtualnej rzeczywistości od HTC

HTC VIVE uznawane są przez wiele osób za najlepsze gogle wirtualnej rzeczywistości. Ja również miałem okazję mieć je na głowie i wrażenia były naprawdę świetne, a momentami nawet aż za bardzo realistyczne ;) Dlatego z nieukrywanym entuzjazmem przyjąłem informację, że HTC zaprezentowało ich nową, ulepszoną wersję – HTC VIVE Pro.

Największą nowością względem HTC VIVE są nowe wyświetlacze. W HTC VIVE Pro zastosowano dwa panele AMOLED o przekątnej 3,5 cala każdy i łącznej rozdzielczości 2880×1600 pikseli (2x 1440×1600 pikseli). Dla porównania, w poprzedniku są dwa ekrany AMOLED o przekątnej 3,6 cala każdy i sumarycznej rozdzielczości 2160×1200 pikseli (2x 1080×1200 pikseli). Oznacza to, że w nowych goglach ppi wzrosło o 37% (do 615 ppi), a liczba pikseli aż o 78%. Współczynnik odświeżania i pole widzenia pozostały jednak takie same, czyli – odpowiednio – 90 Hz i 110°.

W HTC VIVE Pro zastosowano także przeprojektowaną poduszkę wewnątrz i dodatkowy pad na nos, dzięki czemu do środka dostaje się znacznie mniej światła z zewnątrz. Producent zapewnia przy okazji, że konstrukcja dopasuje się do większości kształtów twarzy i nosa. Sporym udogodnieniem są również kamery, ulokowane na wysokości oczu – użytkownik nie będzie więc już musiał zdejmować gogli, aby opuścić wirtualną rzeczywistość i zobaczyć, co się dzieje dookoła niego w realnym świecie.

Wartym odnotowania jest też fakt, że integralną częścią HTC VIVE Pro są słuchawki, wspierane przez odpowiednie technologie, dzięki czemu dźwięk ma brzmieć dokładnie tak, jak stworzył go autor. Jeszcze lepsze doświadczenia dźwięku ma umożliwić także m.in. aktywna redukcja szumów. Największą jednak nowością jest możliwość korzystania z pełnego zestawu bez konieczności podłączania go do komputera – pozwoli na to specjalny adapter, VIVE Wireless Adapter, i technologia Intel WiGig Wireless.

HTC VIVE Pro to nowe, jeszcze lepsze gogle wirtualnej rzeczywistości od HTC 19
fot. HTC

Co ciekawe, rekomendowane wymagania sprzętowe dla HTC VIVE Pro są niemal takie same, jak dla HTC VIVE. W obu przypadkach zaleca się co najmniej procesor Intel Core i5-4590 lub AMD FX 8350, grafikę NVIDIA GeForce GTX 1060 lub AMD Radeon RX 480 oraz 4 GB RAM. Jedynymi w zasadzie różnicami jest brak kompatybilności nowych gogli z Windowsem 7 (minimum to Windows 8.1) oraz wymóg portu USB w standardzie co najmniej 3.0 (w poprzedniku jest to USB 2.0).

Cenę HTC VIVE Pro w Europie ustalono na 879 euro, tj. równowartość ~3700 złotych. Dla przypomnienia, HTC VIVE kosztował na start 899 euro. Wraz z nowymi goglami użytkownik nie dostanie jednak ani kontrolerów, ani stacji bazowych, nie mówiąc już o VIVE Wireless Adapter. A trzeba wiedzieć, że za jeden kontroler trzeba w oficjalnym sklepie zapłacić 144,99 euro, a za jedną stację bazową 149,99 euro. Jeśli jednak ktoś się przesiada z HTC VIVE, nie musi kupować nowych – stare są kompatybilne z nowym zestawem wirtualnej rzeczywistości.

Na koniec warto jeszcze dodać, że wraz z wprowadzeniem na rynek HTC VIVE Pro, HTC obniżyło sugerowaną cenę HTC VIVE z 699 do 599 euro.

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2016/05/02/htc-vive-moje-wrazenia-po-wieczorze-w-wirtualnej-rzeczywistosci/

Źródło: HTC, SlashGear