Ważne

Nowe procesory ARM zaprezentowane tuż przed targami Computex

Impreza organizowana w Tajpej to święto dla wszystkich maniaków komputerowych. Jako, że branży komputerowej bardzo niedaleko do biznesu smartfonowego, to targi Computex interesują również nas. Zawsze można tam uzyskać informacje na temat wciąż zmieniającego się rynku układów i procesorów. W tym roku targi jeszcze na dobre się nie zaczęły, a już nie zawodzą: ARM pokazał nowe chipy Cortex-A75, Cortex A-55 i układ graficzny GPU Mali G-72.

Największą zmianą w tegorocznych premierach ARM jest nowa technologia DynamIQ, zastosowana w obu nowych procesorach. Pozwala ona na większą elastyczność rdzeni, dzięki temu takie firmy jak Qualcomm, wykorzystujące projekty ARM, mają większą dowolność w żonglowaniu rdzeniami w pojedynczym klastrze, co pozwala na dobranie optymalnej wydajności i większą kontrolę nad zużyciem energii.

Rdzenie można więc układać w procesorze jak klocki: stosując kombinację 4+4, 2+6, 1+7, 1+3 i tak dalej. Przykładowo, producent może zechcieć złożyć sobie procesor, wykorzystując jeden rdzeń Cortex-A75 i siedem rdzeni Cortex-A55 po to, żeby poprawić wydajność baterii i zaoszczędzić na kosztach wykorzystania najmocniejszych rdzeni w każdym wypadku.

ARM celuje w Sztuczną Inteligencję. Podczas gdy jeszcze w zeszłym roku dużo mówiło się na temat wirtualnej rzeczywistości, tak teraz firma zapowiada, że w ciągu najbliższych 3-5 lat osiągnie 50-procentowy skok wydajności układów pod kątem wykorzystania ich w algorytmach SI.

Już teraz ARM twierdzi, że najnowsze układy budowane na podstawie projektów firmy zapewniają godny odnotowania wzrost wydajności – na przykład Cortex-A75 jest o 22% szybszy niż jego poprzednik. Wraz z Cortex-A55 korzystają z nowej architektury ARMv8.2-A, dzięki której łatwiej jest podołać specyficznym wyzwaniom związanym ze sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym, stającym się trendami wśród smartfonów.

Cortex-A75 ma przydać się zwłaszcza na większych ekranach. Ma o 16% lepszą przepustowość pamięci niż jego poprzednik. Zaś Cortex-A55 ma mięć dwukrotnie lepszą wydajność pamięci niż Cortex-A53 i poprawić wydajność energetyczną o 15%. Będzie on często stosowany w smartfonach i Internecie Rzeczy.

ARM ogłosił również premierę układu graficznego Mali G-72. Zbudowany na nowej architekturze Bifrost, jest szybszy od Mali-G71, radzi sobie z oszczędnością energii o 25% lepiej i wspiera uczenie maszynowe o 17% skuteczniej. Oczywiście nowa grafika to obietnica płynnego działania gier, również tych działających na urządzeniach typu premium – tu zanotowano nawet 40-procentowy skok wydajności.

Firma twierdzi, że pierwsze urządzenia z nowymi chipami trafią na sklepowe półki w 2018 roku.

źródło: Gadgets360, AndroidSoul

Komentarze

 • Raul

  Raz Cortex A57, później 75 a później 73? Do poprawy

  • Aaa już powinno być ok, dzięki :)

 • natankraps

  Widać, że ARM ma ambitne plany – tyle, że raczej nic z tego nie wyjdzie. Nadal te procesory są zdecydowanie mniej wydajne niż intelowskie. Ale za 10-15 lat może zwykły Kowalski będzie miał wybór :-)

  • stark2991

   Co ma do tego Intel (jak mniemam desktopowy)? To zupełnie inna część rynku, inne zastosowana, inna architektura.

  • Jaro

   Intelowskie Atomy czy core m niby że są wydajniejsze od nowych ARMów? Intel w zastosowaniach mobilnych zawsze był zacofany.

 • Ziemniaczek

  Procesory ARM oprócz urządzeń takich telefony i tablety do niczego innego się nie nadają.

 • anemusek

  Czyli belkotliwe upchanie wszystkich modnych słów w marketingowej sieczce dla przygłupich inwestorów.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona