Porównanie: Huawei P10 Plus vs Honor 8 Pro | Tabletowo.pl

Porównanie: Huawei P10 Plus vs Honor 8 Pro

Dołącz do dyskusji 0

Wydawać by się mogło, że porównywanie smartfonów, których różnica w cenie wynosi aż 900 złotych, nie ma najmniejszego sensu. Ale doskonale wiecie, że – jeśli tylko możemy pomóc Wam zaoszczędzić trochę grosza – to zawsze staramy się to robić. I właśnie dlatego porównam dziś dla Was dwa smartfony, które cenowo dzieli przepaść, ale mimo wszystko część z Was może się zastanawiać nad wyborem pomiędzy nimi. Zapraszam na pojedynek Huawei P10 Plus vs Honor 8 Pro.

Już pierwszy rzut oka na tył obu modeli podpowiada, że mamy do czynienia z urządzeniami od tego samego producenta (pamiętajmy bowiem, że Honor to firma-córka Huawei). Wizualnie, gdyby nie czytnik linii papilarnych i nieco inaczej poprowadzone linie antenowe, można by powiedzieć, że to bliźniaki – głównie za sprawą podwójnego obiektywu aparatu, umieszczonego w lewym górnym rogu obudowy. W rzeczywistości jednak oba smartfony wyglądają inaczej, a wszelkie podobieństwa ograniczają się właśnie do wspomnianych obiektywów oraz samego zastosowanego tworzywa, jakim jest aluminium. Który z modeli podoba Wam się bardziej, to już kwestia totalnie indywidualna.

Rozmieszczenie przycisków i poszczególnych portów/złączy jest dosłownie identyczne. Port podczerwieni mamy na górnej krawędzi, na dolnej natomiast – 3,5 mm jack audio, USB typu C oraz głośnik. Na lewym boku znajdziemy szufladkę na dwie karty nanoSIM (w jednym slocie można zamiennie włożyć kartę microSD), z kolei na prawym – przyciski do regulacji głośności i włącznik.

Główną różnicą jest umieszczenie skanera odcisków palców. W P10 Plus jest z przodu, pod ekranem, dzięki czemu można wykorzystać go zamiast przycisków systemowych, zabierających miejsce na ekranie. W Honorze 8 Pro znajduje się natomiast z tyłu i obsługuje szereg gestów, jak odbieranie połączeń, przeglądanie zdjęć w galerii czy zsuwanie belki powiadomień. Które miejsce dla czytnika jest dla Was bardziej odpowiednie – to znowu kwestia indywidualna. W obu czytnik działa tak samo szybko i bezproblemowo, więc pod tym względem jest remis.

Jeśli chodzi o samo działanie, jest, co tu dużo mówić, porównywalne. Przeprowadziłam szereg testów porównawczych, uruchamiając te same aplikacje w pętli na obu smartfonach jednocześnie i – jak możecie zobaczyć na wideo – oba modele radzą sobie z tym zadaniem tak samo dobrze, choć z mimo wszystko niewielkim wskazaniem na P10 Plus. Dlaczego? Bo choć w obu przypadkach nawet przy trzeciej pętli nie ma mowy o przeładowaniu aplikacji, tak w kilku przypadkach testowych (akurat nie na nagranym wideo) zdarzyło się, że część programów uruchamiało się nieco szybciej właśnie na P10 Plus.

Porównanie parametrów technicznych:

parametry Huawei P10 Plus Honor 8 Pro
ekran 5,5" 2560×1440 IPS 5,7" 2560×1440 IPS
procesor Kirin 960 Kirin 960
GPU Mali-G71 MP8 Mali-G71 MP8
RAM 6 GB 6 GB
pamięć 128 GB 64 GB
system Android 7.0 Nougat z EMUI 5.1 Android 7.0 Nougat z EMUI 5.0
aparat 12 Mpix f/1.8 Leica 12 Mpix f/2.2
kamerka 8 Mpix 8 Mpix
akumulator 3750 mAh 4000 mAh
dual SIM tak, hybrydowy tak, hybrydowy
NFC tak tak
USB USB typu C USB typu C
wymiary 153,5×74,2×6,98 mm 157×77,4×7 mm
waga 165 gramów 185 gramów
cena 3399 złotych 2499 złotych

Co przemawia za Huawei P10 Plus?

 • nieco lepsze (ale marginalnie) zarządzanie RAM-em
 • 128 GB pamięci wewnętrznej (vs 64 GB)
 • aparat f/1.8 z OIS (vs f/2.2)
 • głośniki stereo (górny, nad ekranem, służy jako pomocniczy)
 • większe zagęszczenie pikseli na cal (przez mniejszy ekran – 5,5″ vs 5,7″)
 • minimalnie lepszy komfort użytkowania (przez nieco mniejsze wymiary i masę)
 • czytnik linii papilarnych z przodu (dla wielu to plus), mogący zastąpić dolne przyciski ekranowe

Co przemawia za Honorem 8 Pro?

 • ekran z powłoką oleofobową (w P10 Plus jej nie ma)
 • czas pracy lekko na plus (standardowo 4-5h SoT vs ok. 3,5-4,5h SoT)
 • czytnik linii papilarnych z większą ilością zastosowań
 • równie szybkie działanie
 • pamięć typu UFS 2.1 (w P10 Plus to loteria – UFS 2.1 / UFS 2.0 / eMMC 5.1)
 • dużo niższa cena

Wideoporównanie Huawei P10 Plus vs Honor 8

Benchmarki

benchmarki Huawei P10 Plus Honor 8 Pro
AnTuTu 139342 134469
Geekbench 4
singe core 1865 1859
multi core 6164 5896
3DMark
Ice Storm 13194 13285
Ice Storm Extreme 12986 12829
Ice Storm Unlimited 25524 24720

Porównanie zdjęć

Przechodzimy teraz do kwestii możliwości fotograficznych obu smartfonów. W Huawei P10 Plus znajdziemy dwa obiektywy aparatu – kolorowy 12 Mpix f/1.8 oraz monochromatyczny 20 Mpix (w maksymalnej rozdzielczości łączy zdjęcia z obu), natomiast w Honorze 8 Pro – 12 Mpix f/2.2.

Standardowo zdjęcia wykonywane były przeze mnie w trybie automatycznym (jak to większość z nas korzysta z aparatów w swoich telefonach), chwilę po sobie, z zachowaniem tych samych kadrów w celu utrzymania maksymalnie porównywalnych warunków testowych. Pod sliderami załączyłam też zdjęcia w oryginalnej rozdzielczości – wystarczy miniaturki otworzyć w nowym oknie, by zobaczyć je w maksymalnym rozmiarze. Porównując je ze sobą weźcie jednak pod uwagę, że w obu przypadkach zdjęcia były robione w maksymalnej dostępnej rozdzielczości – w Huawei P10 Plus 5120×3840 pikseli, a w Honorze 8 Pro – 3968×2976 pikseli. Tu, przyznaję, wyszło moje niedopatrzenie – w pierwszym przypadku powinnam zmniejszyć jakość do 12 Mpix, by zdjęcia były maksymalnie porównywalne. Ale gwarantuję Wam, że mimo tego poniższe porównanie świetnie obrazuje różnicę pomiędzy tymi dwoma aparatami.

Po lewej Honor 8 Pro, po prawej – Huawei P10 Plus:


Po lewej Honor 8 Pro, po prawej – Huawei P10 Plus:

To, co mi, jako autorce tych zdjęć, po ich zestawieniu ze sobą rzuca się w oczy w pierwszej kolejności to fakt, że aparat Huawei P10 Plus lepiej odwzorowuje kolory – są one bliższe rzeczywistości niż te z fotografii, pochodzących z Honora 8 Pro (bardziej żywe i nasycone, a nie wyblakłe, jakby wyprane). Podobnie sytuacja ma się z rozmywaniem tła (ale tu nie ma się co dziwić, bo w końcu f/1.8 vs f/2.2), jak również z przejściami tonalnymi, które w przypadku P10 Plus są dużo lepiej widoczne. Dodatkowo zdjęcia z Huawei są ostrzejsze – niezależne od tego, czy mówimy o tych robionych w dzień, czy w nocy, a wprawne oko dostrzeże, że zdjęcia te są nieco bardziej szczegółowe. Choć z drugiej strony na zdjęciach z P10 Plus widoczne jest też mocne odszumianie.

W moich oczach pod względem aparatów mamy tu różnicę klas na korzyść Huawei P10 Plus. Jasne, z aparatu w Honorze 8 Pro większość z Was również będzie zadowolona, ale jeśli zależy Wam na lepszej jakości fotografii, to pierwszy z nich okaże się lepszym wyborem. Tym samym wiecie już, skąd ta różnica w cenie pomiędzy zestawianymi dziś ze sobą produktami.

Podsumowanie

Nie mam wątpliwości, że oba smartfony zasługują na zainteresowanie ze strony klientów. Ale na pytanie, który z nich wybrać, jednoznacznie nie potrafię odpowiedzieć. Bliższa jestem jednak wyboru Honora 8 Pro ze względu na dużo niższą cenę – zwłaszcza, że pod wieloma względami nie odbiega aż tak bardzo od Huawei P10.

Skąd zatem aż tak duża różnica w cenie? Moim zdaniem właśnie przez wzgląd na aparat, głośniki stereo oraz dwukrotnie więcej pamięci wewnętrznej (gdyby było 64 GB, zapewne telefon kosztowałby maks. 2999 złotych). Czy są to komponenty, dla których warto dopłacić 900 złotych względem tańszego z nich? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami.

Jestem bardzo ciekawa Waszej opinii. Dajcie znać w komentarzach i koniecznie oddajcie głos w poniższej ankiecie!

Który lepszy – Huawei P10 Plus czy Honor 8 Pro?

Huawei P10 Plus do porównania dostarczył Komputronik – dzięki! :)

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona