Polska w czołówce Europy, jeśli chodzi o ceny mobilnego internetu LTE

Zwykliśmy raczej narzekać na to, że internet mobilny działa u nas jak chce, że pakiety drogie, a i bonusów niewiele… Ale gdyby spojrzeć na sprawę z szerszej perspektywy, to okazuje się, że ceny pakietów danych w Polsce należą do najtańszych w Europie. Przynajmniej tak wynika z badania wykonanego przez Point Topic.

Firma Point Topic porównała ceny pakietów LTE w 28 krajach Unii Europejskiej, Norwegii i Szwajcarii. Zestawienie obejmuje tylko i wyłącznie taryfy dostępne bez telefonu i te w pakietach z modemem.

I tak, w I kwartale 2018 roku, średnia miesięczna opłata za pakiet 4G LTE wynosiła od 24,8 dolara w Luksemburgu do 53,65 dolara na Cyprze. Polska należy do grona najtańszych krajów – jesteśmy pod tym względem na 5. miejscu w Europie.

Operatorzy nie szczędzą nam też gigabajtów w zakupowanych pakietach. Co prawda są one średnio trzy razy mniejsze niż w Finlandii, ale ten kraj jest ewenementem pod wieloma względami – my utrzymujemy się na 10. miejscu.

Gdyby chcieć ustalić średnią cenę jednego gigabajta, to też nie ma u nas tragedii – Finlandia znów króluje, ale też nie bez powodu znajdujemy się na 9. miejscu.

Taryfy internetu no-limit nie są w Polsce zbyt wymagające finansowo. Pierwszy stopień nielimitowanego internetu jest relatywnie tani.

Ostatecznie, sumując takie czynniki jak średnia cena ofert internetu czy wysokość podstawowych pakietów LTE, można uznać, że zajmujemy wysoką pozycję w Europie pod względem opłacalności internetu mobilnego. Można czuć się uprzywilejowanym, w pewnym sensie.

źródło: Point Topic przez gsmonline