Reklama
iPhone 12

Pojemność baterii w iPhone’ach 12 już nie są tajemnicą

Już gdy mówiliśmy o plotkach na temat nowych smartfonów Apple, jedną z kluczowych kwestii okazała się pojemność baterii, która miała być mniejsza niż w poprzednikach. Jak widać, plotki się potwierdziły, gdyż Apple w końcu umieścił iPhone’a 12, 12 Pro, 12 mini i 12 Pro Max w arkuszu specyfikacji pojemności baterii.

Reklama

Pojemność baterii w nowych iPhone’ach? Apple niechętnie się chwali

Jak przystało na firmę z Cupertino i tym razem podczas prezentacji nowych smartfonów nie powiedziano nic o dokładnej pojemności zastosowanych ogniw, a w specyfikacji na stronie Apple’a możemy przeczytać jedynie o czasie działania podanym w godzinach.

Apple iPhone 12 Pro
(fot. Apple)

Warto zaznaczyć, że zainteresowanie zastosowanymi akumulatorami było tym większe, że jeszcze przed premierą pojawiały się plotki o zmniejszeniu pojemności względem modeli zeszłorocznych. Oczywiście nieoficjalne informacje spotkały się z krytyką, co nie powinno nikogo dziwić – mniejszy akumulator to prawdodpobnie gorszy czas pracy.

Z drugiej strony niektórzy wskazywali, że sprawę powinien rekompensować chip A14 Bionic, jako pierwszy stosowany w smartfonach i wykonany w 5 nm procesie litograficznym, miałby charakteryzować się odczuwalnie mniejszym zapotrzebowaniem na energię. Finalnie ewentualnie różnice w czasie pracy mogłyby nie być znaczące.

„Oficjalna” pojemność baterii w iPhone’ach 12

Dla pełnej ścisłości warto wspomnieć, iż Apple nie podaje takich danych w mAh, to by było za proste. Na szczęście, można sobie poradzić, wykonując proste równanie. Chociaż należy mieć na uwadze, że napięcie w zależności od iPhone’a może być inne.

(źródło: Phonearena)
  • W iPhonie 12 oraz 12 Pro baterie są identyczne, użytkownicy skorzystają z ogniwa o pojemności 2815 mAh. Poprzednicy oferowali kolejno: iPhone 11 – 3110 mAh, natomiast wersja Pro – 3046 mAh. Jak widać, różnice nie są drastycznie duże, wahają się około 10%.
  • W iPhonie 12 mini, biorąc pod uwagę rozmiar samego smartfonu, bateria jest zadziwiającą duża – jej pojemność wynosi 2227 mAh. Szczególnie gdy porównamy ją, może nie do bezpośredniego poprzednika, ale modelu o podobnym rozmiarze, czyli iPhone’a SE 2020 – 1821 mAh.
  • iPhone 12 Pro Max – tutaj obliczenia są nieco trudniejsze, wręcz mówimy o przybliżonym wyniku. Wynika do z faktu, że nie znamy dokładnego napięcia. Przeliczenie z zeszłorocznego 3,79 V (iPhone 11 Pro Max) dałołby nam pojemność 3727 mAh, a przeliczenie z 3,83 V (iPhone 11) dałoby nam 3687 mAh, czyli dokładnie taką liczbę, o której od dłuższego czasu krążą plotki. Jedyne co wiemy na pewno to to, że 12 Pro Max ma pojemność baterii 14.13 Wh, a 11 Pro Max 15.04. Różnica wynosi zatem około 6,45% na niekorzyść nowszego modelu.
(źródło: Phonearena)

No cóż, w przypadku najdroższego 12 Pro Max pozostaje nam czekać na kolejne informacje. Oczywiście również nie pochodzące wprost od Apple.