smartfony smartphones

Smartfony i inna elektronika mogą mocno podrożeć w 2021 roku

Już teraz sprzęt elektroniczny jest w Polsce droższy niż w wielu innych krajach. Klienci powinni się jednak przygotować na to, że będą musieli zapłacić za smartfony (i nie tylko) jeszcze więcej.

Reklama

„Podatek od smartfonów” wspomoże artystów

Jak donosi serwis Business Insider, w 2021 roku możemy spodziewać się podwyżek cen sprzętu elektronicznego, w tym smartfonów, tabletów, komputerów i Smart TV.

Ministerstwo Kultury przygotowało bowiem projekt ustawy o zawodzie artysty zawodowego i poinformowało, że jest on już gotowy, jednak nie został on jeszcze przekazany rządowi pod obrady. Zakłada on utworzenie Funduszu Wsparcia Artystów, który wspomógłby artystów oraz twórców, szczególnie tych, którzy nie uzyskują regularnych dochodów ze swojej działalności. To bowiem często powoduje, że rezygnują oni z niej, przez co – jak twierdzi Ministerstwo Kultury – „tracimy potencjał intelektualny i kreatywny, który jest źródłem innowacji i rozwoju gospodarczego”.

Reklama

Fundusz Wsparcia Artystów byłby zasilany dopłatami rządowymi, a także środkami z tzw. opłaty reprograficznej, która już obowiązuje, ale do jej opłacania zostaliby zobowiązani również producenci i importerzy m.in. smartfonów, tabletów, komputerów i smart TV.

smartfony smartphones
fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl

Projekt ustawy o zawodzie artysty zawodowego zakłada, że musieliby oni uiszczać opłaty w wysokości nie mniejszej niż 1% i nieprzekraczającej 6% kwoty należnej z tytułu sprzedaży tych urządzeń.

Mimo że jeszcze w czerwcu minister kultury, Piotr Gliński, deklarował, że ceny sprzętu elektronicznego nie powinny pójść w górę, to zupełnie innego zdania jest Federacja Konsumentów, która wprost mówi, że „nowa danina uderzy w konsumentów i zwiększy skalę wykluczenia cyfrowego Polaków”. Według niej, ceny urządzeń elektronicznych mogą pójść w górę nawet o około 300 złotych!

Jak zauważa serwis Business Insider, w projekcie ustawy o zawodzie artysty zawodowego, który widnieje na sejmowych stronach, umieszczono informację, że wchodzi ona w życie już od 1 stycznia 2021 roku. Nie ma jednak pewności, czy tak się rzeczywiście stanie, ponieważ musi ona jeszcze przejść przez Sejm i Senat oraz zostać podpisana przez prezydenta.

Mimo wszystko na razie wszystko wskazuje na to, że zacznie ona obowiązywać już w przyszłym roku, bo trudno powiedzieć, czy ktoś po drodze postara się ją zablokować.

 1. ciekawe czy części komputerowe też będą tak opodatkowane, wtedy składając komputer samemu by można to ominąć :)

  1. jednak sprzedaż telefonów jest raczej większa a telefonu sami nie złożymy :D
   Dla mnie idea ta w ogóle jest idiotyczna. Jak się jest artystą dla bycia artystą dla sieebie to jaki sens i gdzie tu pożytek dla społeczeństwa? Jeśli ktoś tworzy utwór/dzieło raz na rok to czemu ma mieć pensje? Skoro jego dzieło to jego pasja niech idzie do pracy i traktuje to jako pasje. Ostanio słyszałem jakąś piosenkę w radiu, podobno jej autor utrzymuje się z branzy fitness czy coś a bycie artystą to jego dodatkowa pasja. Jaki sens utrzymywać słabych artystów?

 2. Ludzie po prostu będą częściej używać Amazon z Niemiec. Jeżeli nawet płacąc extra za transport z zagranicy będzie taniej niż iść do x-komu czy innego experta to część osób która może poczekać potraktuje dane markety jak showroom potem zamówi z internetu … Kto chce od ręki ten zapłaci extra w markecie, reszta da zarobić kurierom

  1. Ja mam całe szczęście 40-50 minut do najbliższego MM w kalifacie rzeszy. Dlaczego mamy dopłacać do słabych artystów?

  2. Ponoc na dniach maja wprowadzic jakies nowe oplaty, nie tylko za zakup z chin, ale tez np. z niemiec czy uk.

 3. O w mordę. Socjal dla artystów. Czyli sztucznie podtrzymywać artystów słabych, którzy normalnie wróciliby na ziemię i zaczęli normalnie pracować. Jak ktoś ma fabryke gwoździ i jest w tym słaby to państwo też mu bedzie dopłacać żeby nie upadł i bedzie podatek od kilograma gwoździ w castoramie?

 4. Jestem zdania, że powinni jeszcze wlepiać mandaty za nucenie lub gwizdanie piosenek, używanie cytatów z filmów oraz słuchanie muzyki przez ścianę.

 5. Rząd znów strzela w kolano wpływom jakie z racji tego myślą osiągnąć.Jako ogarnięty konsument wiem o tym, że chcąc zakupić cokolwiek od Apple musiałbym upaść na głowę bo wiem jaka marża za produktami tej firmy się kryje.Osobiście pazerności firm nie wspieram i tylko tam gdzie jestem zmuszony wybieram z zaciśniętymi zębami dany produkt.Takim podejściem firma sobie nie zaskarbi względów konsumenta i teraz to samo robi po raz kolejny Rząd Polski.Jeżeli będę miał za coś wydać 5 tysięcy złotych w Polsce i ten sam produkt dostanę w 'innym’ kraju za 3500 złotych to logicznym jest, że wybiorę ten tańszy.Już rozumiem dlaczego Rządy każdych krajów tak pożądają ludzi, którzy nie potrafią za siebie myśleć.Takimi jest łatwiej manipulować dlatego sprzedaż pewnych produktów w Polsce i za granicą gdzie w szatach firmy zagranicznej mamy pełne wydanie Lichwy dowodzi z jakimi ludźmi mamy do czynienia.To są ludzie, którzy w czasach średniowiecza łatwo daliby się zmanipulować i palili by Czarownice na Stosie.Takimi ludźmi są chociażby osoby wybierające produkty Apple, którzy nie robią tego z racji 'obowiązku’, 'honoru’ a działają pod wpływem manipulacji marketingu z USA.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama