fot. Pixabay

Plus podniesie ceny w roamingu… i od razu zrobi coś dziwnego

Tegoroczne wakacje były zupełnie inne przez globalną pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 i COVID-19. Większość osób odpuściła sobie zagraniczne wycieczki i wybrała wypoczynek w kraju. Za kilka dni Plus podniesie ceny usług w roamingu w Unii Europejskiej… i od razu zrobi coś dziwnego.

Roaming w Unii Europejskiej – opłaty

Historia opłat w roamingu w Unii Europejskiej jest długa i zawiła, choć wszystko miało być proste i przejrzyste dzięki zasadzie Roam Like At Home. Minęło jednak wiele miesięcy zanim tak się stało, bo jeszcze do niedawna operatorzy mogli (dzięki zgodzie Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej) doliczać dodatkowe opłaty za połączenia, SMS-y i internet.

Początkowo było to uzasadnione, ponieważ po wdrożeniu zasady Roam Like At Home operatorzy ponosili ogromne straty i UKE pozwoliło im je trochę zrekompensować. Aktualnie bilans zysków i strat nie jest już tak niekorzystny, dlatego na przykład Plus nie otrzymał ponownej zgody na naliczenie dodatkowych opłat w roamingu w Unii Europejskiej.

Plus roaming – opłaty

Klienci sieci Plus i Plush mogą więc korzystać ze wszystkich dobrodziejstw reguły Roam Like At Home, bez względu na to, czy mają abonament, czy korzystają z oferty MIX lub na kartę (więcej szczegółów zainteresowani znajdą na stronie operatora).

Jednocześnie wciąż obowiązuje Fair Usage Policy, czyli Polityka Uczciwego Korzystania. Jak podaje Centrum Informacji Konsumenckiej, jest to „mechanizm, który pozwala operatorom monitorować i zapobiegać niewłaściwemu korzystaniu z usług w ramach roamingu”.

Plus roaming Europa
fot. slon_dot_pics / Pexels

Użytkownik narusza ją, jeśli (na przykład) w ciągu czterech miesięcy więcej korzysta z roamingu w Unii Europejskiej niż przebywa w Polsce lub używa swojej karty SIM zagranicą, a w kraju nad Wisłą w ogóle. W takiej sytuacji Plus ma prawo naliczać dodatkowe opłaty:

  • 0,16 zł brutto za minutę wykonanego połączenia głosowego,
  • 0,04 zł brutto za minutę odebranego połączenia głosowego,
  • 0,05 zł brutto za wysłaną wiadomość SMS,
  • 0,23 zł brutto za 10 wysłanych wiadomości MMS,
  • 23,95 zł brutto za każdy GB (1024 MB) transmisji danych.

Plus podniesie ceny usług w roamingu w Unii Europejskiej

Okazuje się, że od 31 sierpnia 2020 roku Plus podniesie ceny dodatkowych opłat dla osób, które naruszają zasady Polityki Uczciwego Korzystania. Mają one wynosić:

  • 1,78 zł za 10 minut wykonanego połączenia głosowego (dodatkowe opłaty rozliczane są za każdą sekundę połączenia wykonanego),
  • 0,44 zł za 10 minut odebranego połączenia głosowego (dodatkowe opłaty rozliczane są za każdą sekundę połączenia odebranego),
  • 0,55 zł za 10 wysłanych wiadomości SMS (dodatkowe opłaty rozliczane są za wysłanie każdej wiadomości SMS).

Co jednak ciekawe, tego samego dnia wystartuje promocja Niższe opłaty w Roamingu Regulowanym, która… obniży podane powyżej ceny do poziomu sprzed podwyżki.

Nie wiadomo, dlaczego Plus zdecydował się na tak dziwny krok. Zmiany w cennikach dotyczyć będą wyłącznie klientów, którzy podpiszą nową lub przedłużą dotychczasową umowę od 31 sierpnia 2020 roku.