PlayStation 5 może otrzymać własnego asystenta głosowego – PS Assist

Do premiery kolejnej generacji konsoli Sony PlayStation najprawdopodobniej pozostał niecały rok. Nie dziwi zatem, że w sieci pojawiają się rozmaite spekulacje na temat tego, co nowa konsola ma zaoferować użytkownikom. Z pewnością będą to topowe, jak na konsole, procesor i karta graficzna, w obudowie nie zabraknie również miejsca na szybki dysk SSD, który znacząco skróci czas oczekiwania na załadowanie się gry czy jej kolejnych fragmentów. Powoli spływają również przecieki odnośnie warstwy software’owej. Ta, jak wynika z jednego ze zgłoszonych patentów, może zaoferować własnego asystenta głosowego.

Dokument, który Sony zarejestrowało pod nazwą Voice Help System Using Artificial Intelligence opisuje oprogramowanie, które najprawdopodobniej trafi do konsoli PlayStation 5 i aplikacji towarzyszącej na urządzenia mobilne pod nazwą PlayStation Assist. 

Jego najważniejszą cechą ma być głębsza integracja oprogramowania sterującego konsolą z poszczególnymi tytułami, w taki sposób, by interfejs PS5 mógł wyświetlać informacje o lokalizacjach, przedmiotach czy postaciach z gry wprost w asystencie głosowym. Dodatkowo interakcja użytkownika z asystentem może umożliwić sterowanie grą przy pomocy głosu. PlayStation Assist miałby służyć również jako system dostarczający informacje pomocne w rozgrywce, mógłby również oferować wsparcie techniczne.

 

PlayStation Companion App fot. Sony via TechTastic

Jako że PlayStation Assist byłby dostępny również w aplikacji towarzyszącej na smartfony, ta mogłaby zyskać dodatkowe funkcjonalności związane z dostarczaniem ciekawych informacji o grze, dokładniejszych statystyk czy stać się kompendium wiedzy o produkcjach zainstalowanych na dysku konsoli.

W zaprezentowanych wizualizacjach widzimy chociażby grę The Elder Scrolls. W przedstawionej symulacji gracz uzyskuje informację o posiadanym przez jego postać ekwipunku podczas rozgrywki, bezpośrednio z interfejsu konsoli. Inna wizualizacja przedstawia The Elder Scrolls, w momencie, gdy asystent głosowy podpowiada, jaką strategię obrać, by pokonać jednego ze smoków, a między kolejnymi radami można przemieszczać się przy pomocy poleceń wydawanych głosowo. 

PlayStation Assist fot. Sony via TechTastic

Na wizualizacji funkcjonalności aplikacji towarzyszącej widzimy Horizon Zero Down. Smartfon wyświetla radar z gry, stając się  niejako dodatkowym ekranem do wykorzystania podczas rozgrywki. 

Podsumowując, rozwiązania proponowane przez Sony wyglądają na papierze bardzo ciekawie. Mam nadzieję, że uda się je dopracować do tego stopnia, że Sony zdecyduje się na ich udostępnienie w PlayStation 5 już od momentu premiery konsoli, na którą z nieskrywanym entuzjazmem czekam.

Źródło: TechTastic przez BGR