Play logo
fot. Pixabay, Wikipedia

Tym razem to już naprawdę koniec roamingu krajowego w Play. Na pierwszy rzut pójdzie Poznań

Masa osób szczerze nienawidzi roamingu krajowego w Play, ponieważ wiąże się on z ograniczeniem prędkości transmisji danych do maksymalnie 3 Mbit/s. Operator sukcesywnie rozbudowuje swoją infrastrukturę po to, aby uniezależnić się od nadajników konkurencji. I teraz jest gotowy na to, aby zacząć to robić. Roaming krajowy w pierwszej kolejności zostanie wyłączony w centrum Poznania.

Lokalizację tę wybrano nieprzypadkowo – według zapewnień Play, infrastruktura własna w tym miejscu jest już gotowa, aby zacząć obsługiwać wszystkich klientów. Proces wyłączania dostępu do roamingu krajowego rozpocznie się w połowie listopada, aczkolwiek będzie przebiegał etapami. Jak bowiem informuje rzecznik Marcin Gruszka, najpierw zostanie odcięty dostęp do anten jednego operatora, później drugiego i za jakiś czas trzeciego.

Reklama

Roaming krajowy nie zostanie też wyłączony w całym centrum Poznania. Play co prawda nie przedstawił dokładnej mapy, ale rzecznik operatora zdradził, że stanie się tak m.in. w okolicach Starego Browaru i Ostrowa Tumskiego, natomiast w bezpośrednim sąsiedztwie Ogrodu Botanicznego i Stadionu Lecha Poznań już nie.

Play już teraz uczula więc mieszkańców Poznania, aby w swoich urządzeniach ustawili automatyczny wybór sieci, ponieważ jeżeli mają ustawione „na sztywno” korzystanie z nadajników konkurencji, to w pewnym momencie zwyczajnie mogą całkowicie stracić zasięg, kiedy roaming krajowy zostanie wyłączony w przypadku danego operatora.

Testy w Poznaniu potrwają co najmniej kilka miesięcy – Play chce się upewnić, że jest w stanie obsłużyć wszystkich klientów wyłącznie na własnej infrastrukturze. Jeśli wszystko pójdzie po jego myśli, to w przyszłym roku na podobny krok zdecyduje się również w innych miastach. Natomiast do 2020 roku Fioletowy całkowicie powinien zrezygnować z roamingu krajowego, ponieważ do tego roku ma dysponować już pokryciem ogólnokrajowym.

Na koniec jeszcze taka ciekawostka: T-Mobile ostro pocisnął bekę z Play, kiedy ten ogłosił to, co przeczytaliście powyżej. Uważacie, że słusznie czy Magentowy przekroczył pewną granicę?

Źródło: Blog Play, informacja prasowa