Zbliża się koniec internetowych wyłudzeń? Play blokuje prenumeraty SMS

Zbliża się koniec internetowych wyłudzeń? Play blokuje prenumeraty SMS

Na pewno niejeden z Was spotkał się z usługą prenumeraty SMS, w końcu czasem użytkownicy zapisują się na nie świadomie – są to chociażby horoskopy, dowcipy, porady, przepowiednie, przepisy i cała masa podobnych tematów. Bardzo często zdarza się jednak, że prenumeraty SMS są fundamentem internetowych wyłudzeń, w których użytkownik nieświadomie zapisuje się do płatnej usługi, dowiadując się o tym dopiero po otrzymaniu faktury. Play postanowił, że zabezpieczy przed tym swoich klientów i… po prostu zablokował prenumeraty SMS.

Wygląda na to, że marzec jest wręcz rewolucyjnym miesiącem dla telekomunikacji, przede wszystkim w obrębie Polski. Zaczęło się od nowelizacji odpowiedniej ustawy zaledwie tydzień temu, a Play zdążył już na nią zareagować i również zmienić co nieco w tej kwestii. W gruncie rzeczy wszystko wyjaśnia w poniższym filmie Marcin Gruszka, rzecznik prasowy Play, lecz i tak warto byłoby ująć to na piśmie.

Prenumeraty SMS, tudzież subskrypcje SMS, to takie usługi, po których aktywowaniu użytkownik otrzymuje na swój numer telefonu wiadomości o określonej tematyce. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że każdorazowe otrzymanie takiej wiadomości wiąże się z pobraniem opłaty, czasem rzędu nawet kilku-kilkunastu złotych. A nieuczciwi usługodawcy wysyłają nierzadko kilka takich wiadomości tygodniowo.

Niestety, subskrypcje SMS w zdecydowanej większości są wykorzystywane do „niecnych celów”. Z tego powodu Play postanowił po prostu je zablokować – od 1 kwietnia 2018 roku niemożliwe będzie uruchomienie takiego typu prenumeraty, oczywiście jeśli jest się klientem tej sieci. Osoby, które chcą skorzystać z tego typu usługi, będą musiały… obejść się ze smakiem. Warto jednak dodać, że obecnie włączone prenumeraty SMS nie zostaną po wprowadzeniu tych zmian automatycznie zdezaktywowane.

Osobiście uważam, że to bardzo dobry ruch ze strony operatora, ale może są wśród Was tacy, którzy świadomie korzystają z jakiejś subskrypcji? Dajcie znać w komentarzu!

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2018/03/23/nowelizacja-prawa-telekomunikacyjnego-sms-uslugi-premium/

źródło: Blog Play