Play ogranicza prędkość transferu danych w roamingu krajowym

Od kilku dni użytkownicy sieci Play informują, że spadła prędkość przesyłu danych, kiedy telefon jest zalogowany do sieci któregoś z roamingowych partnerów – T-Mobile, Orange lub Plusa.

Reklama

Obecnie maksymalny download w roamingu krajowym wynosi 3 Mb/s, a upload – 1 Mb/s. Niektórzy i tak nie odczuli specjalnej różnicy, bo tak jak nasz redakcyjny kolega, Damian, musieli radzić sobie ze zbliżonymi prędkościami transferów już od kilku miesięcy. Zmiany nie wpływają na tych, którzy korzystają z internetu wewnątrz sieci Play – tych użytkowników ograniczenie nie dotyczy.

– Rzeczywiście, testujemy ujednolicenie technicznych warunków świadczenia usług mobilnego dostępu do internetu w sieciach roamingowych partnerów. Według nas, to poprawi komfort korzystania. Chcielibyśmy też zwrócić uwagę naszych klientów, że we własnej sieci Play mogą korzystać z maksymalnych prędkości internetu. Tymczasem całkiem wielu z nich korzysta z roamingu krajowego, kiedy to wcale nie jest konieczne, ponieważ terminal mógłby się zalogować do sieci Play
– 
powiedział rzecznik sieci Play, Marcin Gruszka

Wychodzi na to, że „testowanie ujednolicenia technicznych warunków świadczenia usług” potrwa nieco dłużej. Na pewno jest to w interesie samej sieci Play. Ruch abonentów w roamingu krajowym, kiedy to użytkownik korzysta z nadajników T-Mobile, Plusa czy Orange, jest dla Playa kosztowny. Zdecydowanie bardziej opłacalne jest wymuszanie na klientach logowania terminali we własnej sieci, nawet jeśli odbywałoby się to jedynie na poziomie technicznym.

Czy zauważyliście spadki w prędkości przesyłu danych? Dajcie znać w komentarzach.

 

źródło: telko.in, gsmonline.pl