drzewo tree misie koala
fot. skeeze / Pixabay

To nie drzewo. To nadajnik Play

Mimo że zasięgiem 4G LTE od Play objętych jest już 98,4% populacji Polski, wciąż są miejsca, gdzie użytkownicy mają problem z dostępem do sieci. Szczególnie da się to odczuć na terenach słabo zurbanizowanych, które w wielu przypadkach są obszarami chronionymi. Operator zdecydował się więc na ciekawy krok, aby nie zepsuć krajobrazu wielką anteną.

Reklama

Z jednej strony klienci oczekują najwyższej dostępnej jakości usług, aby móc bez przeszkód przeprowadzać rozmowy głosowe, wysyłać SMS-y i korzystać z super szybkiego internetu bez opóźnień. W większych miastach zwykle nie ma z tym problemu, aczkolwiek coraz częściej da się odczuć „przepełnienie” sieci. Niedogodności te może rozwiązać tylko sieć 5G, jednak jej budowa dopiero się zaczyna i jeszcze trochę poczekamy, aż będzie powszechnie dostępna.

Reklama

Stało się: Play uruchamia sieć 5G w pierwszej polskiej metropolii

Z drugiej, bardzo często słyszy się, że mieszkańcy jakiejś okolicy oprotestowali budowę nowego nadajnika operatora komórkowego. Zwykle chodzi tu o obawy o zdrowie (kwestia ta budzi ogromne kontrowersje, szczególnie w kontekście sieci 5G), jednak czasami w grę wchodzi także zepsucie krajobrazu. Tak było w przypadku planów postawienia ogromnej anteny w okolicach Parku Etnograficznego w Tokarni. Na szczęście udało się znaleźć inne rozwiązanie i stacja bazowa w tym miejscu nie powstanie.

Z podobnym sprzeciwem mógłby spotkać się Play, który zaplanował nowy nadajnik na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Operator zdecydował się więc na oryginalny projekt, aby nie zaburzyć krajobrazu. Struktura masztu stacji bazowej o wysokości 52 metrów do złudzenia przypomina korę sosny, a sztuczne gałęzie zakrywają anteny na szczycie, dzięki czemu nawet z bliższej odległości trzeba będzie się przyjrzeć, żeby dopatrzeć się, że nie jest to prawdziwe drzewo. Antena stanęła na szczycie Góry Marchwianego, więc mieszkańcy najbliższych okolic powinni zauważyć różnicę w dostępie do sieci Play.

Tego typu projekt sam w sobie nie jest niczym nowym, jednak zdecydowanie wartym naśladowania, ponieważ to jedyny sposób, aby pogodzić wszystkie interesy.

Źródło: ABTransLublin Facebook

 1. Brawo!T jest piersza stacja bazowa w takiej w Polsce. W tej części gminy w każdej sieci ginie zasięg na zewnątrz i tylko Play zdecydował się zainwestować w pokrycie tzw. białej plamy.

  1. Żeby tak w całym kraju pokryli 100% białych plam to byłoby dobrze, a to tylko jedna lokalizacja. To samo robi konkurencja, a białych plam też ma o wiele mniej.

   1. To jedna z wielu w Polsce jaką załatali a inne sieci nie chciały od 21 lat. Play ma najmniej białych plam wliczając RK bo tam gdzie inne sieci mają zasięg to można chociaż korzystać z podstawowych usług a chodzi o obszary gdzie nie można korzystać z żadnej sieci.

    1. RK w tym roku z Plusem już się kończy i tam gdzie lokalizacje ma Plus nie ma nikt inny. Lokalizacji Play brak więc przybędzie kolejnych białych plam w tej sieci. Niektóre miasta już po wyłączeniu na forach również narzekania, że sieć w tych miejscach zapchana albo zasięg w ogóle nie dociera. Play oczywiście umywa rączki. Jak to wyjaśnisz klientom? Co Play da im zerwać umowę bez kosztów? Akurat masz pecha, bo lokalizacje, które podałem w górach są wyłącznie dla klientów T-M i Play nie korzysta tam z RK, bo nie może. Nawet Orange nie ma do nich wstępu.
     Zasięg Play owszem się buduje ale jeszcze do pokrycia jakie ma N! im daleko.

     1. Znowu dodajesz jakieś poboczne wątki niezwiązane z tematem. RK mam od dawna wyłączony. Nie znam stacji N! które nie są wspólne dla obu sieci które by nie wpuszczały mojego drugiego testowego numeru z włączonym RK. W Starachowicach też jest stacja Orange bez T, na nowej stacji w Soczewce pod Płockiem z kolei nie ma sygnału Orange…

     2. Jakie poboczne? Jak widać dyskusja jest o sieci Play, a więc wszystkim co z tym związane co może powiesz, że RK z tą siecią nie jest związany?
      To, że ty nie znasz stacji, które nie wpuszczają cię do RK to nie znaczy, że takich nie ma. W niektórych miastach jest już całkowicie wyłączony RK. Play informował, które to miasta przy okazji wyników finansowych. Są też stacje T-M w górach, które nie wpuszczają ani klientów Orange ani klientów Play. Są one tylko i wyłącznie dla klientów T-M. I tam Zasięg ma albo tylko T-M albo T-M i Plus. Jakbyś wiedział w N! nie wszystkie stacje są Orange i T-M są stacje na których jest tylko Orange albo tylko T-Mobile. I kilka tych lokalizacji ci podałem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama